Android Telefonum Arama Yapmıyor? Düzeltmenin 10 Yolu – Technozum
Blog

Android Telefonum Arama Yapmıyor? Düzeltmenin 10 Yolu


İster Android ister iPhone’unuz olsun, telefon görüşmesi yapamıyorsanız, akıllı telefonunuzda arama sorunları yaşamanızın birkaç olası nedeni vardır.

Bu makalede, bu sorunu gidermenin ve düzeltmenin 10 yolunu ele alacağız. En temel düzeltmelerle başlayacağız ve daha fazla zaman alan çözümler üzerinde duracağız.

1. Ağ Bağlantınızı Kontrol Edin

Hücresel ağa bağlı değilseniz, arama yapamazsınız. Şebeke durumunuzu ekranınızın üst kısmından kontrol edebilirsiniz. Kapsam alanı dışındaysanız, ölü bir noktada olabilirsiniz veya bir ağ kesintisi olabilir, bu yüzden biraz hareket etmeyi deneyin. Mobil verileriniz kapalıysa Hızlı Ayarlar’ı açıp Mobil Veri’ye dokunarak tekrar açın.

Hücresel ağ bağlantınızın kesilmesinin bir başka nedeni de en son faturanızı ödememiş olmanızdır. Büyük olasılıkla, bu durumda bir SMS veya e-posta alırsınız. Durumun bu olduğundan endişeleniyorsanız, operatörünüzün uygulamasından kontrol edin veya operatörünüzle iletişime geçin.

2. Uçak Modunun Açık Olmadığını Kontrol Edin

Uçak modunda mobil ağınız devre dışı bırakılır. Bu, gelen tüm aramaların sesli mesaja gideceği ve hiçbir şekilde giden arama yapamayacağınız anlamına gelir. Uçak Modunun açık olup olmadığını kontrol etmek için, ekranın üst kısmından aşağı doğru çekin ve Uçak Modunun (bazen Uçuş Modu ) renkli olup olmadığını (Genellikle mavi olur) kontrol edin. Eğer öyleyse, kapatın.

Not: Bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla arama yapabilirsiniz. Telefon uygulamasını seçip sağ üst köşedeki üç noktaya dokunarak arama ayarları aracılığıyla telefon uygulamanızdan Wi-Fi aramasını da etkinleştirebilirsiniz .

3. Rahatsız Etmeyin Modunun Açık olmadığını Kontrol Edin

Androidinizde Rahatsız Etmeyin özelliğini kullanıyorsanız ve yanlış yapılandırdıysanız, bilmeden gelen aramaları engelliyor olabilirsiniz. Rahatsız Etmeyin’in açık olup olmadığını aşağıdaki gibi iki kez kontrol edin:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Bildirimler’e dokunun.
 3. Rahatsız Etmeyin öğesini seçin.
 4. Açık olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, Rahatsız Etmeyin’i yalnızca belirli uygulamalardan veya kişilerden gelen bildirimleri engelleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz, böylece gelen tüm aramaları engellemekten kaçınırsınız.

Not: Çağrı almıyorsanız, çağrı yönlendirmenin etkin olup olmadığını da kontrol edin. Öyleyse, aramalarınız başka bir telefon numarasına veya sesli mesajınıza yönlendiriliyor olabilir. Buna telefon ayarlarından aşağıdaki şekilde erişilebilir: Telefon uygulamasını seçin > üç noktaya dokunun > Ayarlar öğesini seçin .

4. Telefon Uygulamasından Çıkmaya Zorlayın

Arama yapamıyorsanız, telefon uygulamasından dolayı olabilir. Durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek için uygulamayı durdurmaya ve yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

 1. Ayarlar’ı açın .
 2. Uygulamalar’a dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve Telefon’a dokunun .
 4. Durmaya zorla öğesini seçin.
 5. Telefon uygulamasını yeniden başlatın ve şimdi arama yapıp yapamayacağınıza bakın.

5. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Rastgele yazılım hataları, telefonunuzun arama yapamamasına neden olabilir. Bazen, sorunu çözmek için telefonunuzu yeniden başlatmak yeterlidir. Telefonunuzu yeniden başlatmak için güç düğmesini basılı tutun ve Yeniden Başlat’a basın.

6. SIM Kartınızı Kontrol Edin

Yeni bir telefonunuz veya SIM kartınız varsa, kart yanlış takılmış (veya hasar görmüş) olabilir. Operatörünüz ayrıca bir nedenden dolayı SIM kartınızı engellenenler listesine eklemiş olabilir. Bunu kontrol etmek için SIM’i çıkarın ve SIM bağlantı noktasına doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol edin. Yeniden yerleştirdikten sonra, şimdi arama yapıp yapamayacağınızı kontrol edin.

Hala çalışmıyorsa, operatörünüze başvurun.

7. Kötü Amaçlı Yazılımları Kontrol Edin

Kötü amaçlı yazılım genellikle ağ bağlantınızı engellemese de, arama yapamamanızın olası bir nedeni olabilir. Yapılacak ilk şey , telefonunuzu Güvenli Modda yeniden başlatmak ve ardından şüpheli uygulamaları kaldırmaktır. Daha fazla bilgi için Android telefonlardan kötü amaçlı yazılımların nasıl kaldırılacağıyla ilgili makalemize göz atın.

8. Önbellek Verilerini Temizle

Bazen rastgele bir yazılım arızası, Android cihazınızdan arama yapmanızı engelleyebilir. Bu durumda, telefonunuzun önbelleğini temizlemek de aksaklığı giderebilir ve tekrar çalışmasını sağlayabilir. Bunun kişilerinizi veya arama geçmişinizi silmeyeceğini unutmayın.

Böyle yaparak:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar’ı seçin.
 3. Telefon’u bulun ve seçin.
 4. Depolama’ya dokunun.
 5. Artık telefon görüşmesi yapıp yapamayacağınızı görmek için Önbelleği temizle ve Veri kontrolünü temizle’ye dokunun.

9. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Denenecek bir sonraki şey, ağ ayarlarınızı sıfırlamaktır. Bu, önbelleği temizleyerek çözülmeyen yazılımla ilgili sorunları çözebilir.

Ağ ayarlarınızı sıfırlamak için:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Genel Yönetim’i seçin.
 3. Sıfırla’ya dokunun.
 4. Ağ ayarlarını sıfırla’ya dokunun.
 5. Ayarları sıfırla’ya dokunun.
 6. Bir açılır pencere görünecektir. Onaylamak için PIN’inizi girin ve ardından bir arama yapmayı deneyin.

10. Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Başka hiçbir şey işe yaramadıysa, son çare telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlamanın tüm verilerinizi (SD kartınızdakiler hariç) sileceğini unutmayın, bu nedenle önceden telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Genel Yönetim’i seçin.
 3. Fabrika verilerine sıfırla öğesine dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun ve işlemi PIN’iniz veya parmak izinizle onaylayın.
 5. Telefonunuz yeniden başlatıldığında, kurulum sürecinden geçmeniz gerekecektir. Son olarak, tekrar arama yapıp yapamayacağınızı kontrol edin.

Umarım, Android arama sorunlarını çözmek için bu çözümlerden birini kullanabilirsiniz. Ancak, tüm bu çözümler başarısız olursa ve telefon operatörünüz yardımcı olamıyorsa, telefonunuzu tamire götürmeniz gerekebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu