Blog

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler konusuna değineceğiz. Bir anne için çocuk doğurmak hayatında yaşayacağı en özel olaylardan biridir. Kendi bedeninde büyüttüğü bir çocuğa hayat vermek 9 ay gibi bir süre onu karnında taşımak gebeliği şüphesiz hafife alınmayacak kadar büyük bir sorumluluktur.

Bebek doğduktan sonra da sorumluluklar bitmiyor belki de artıyor. Gebeliğin ardından başlayan hem anne hem de bebeğin sağlığı için son derece önemli olan emzirme dönemi de aslında neredeyse gebelik dönemi kadar iyi yönetilmesi gereken bir süreç.

Emzirme Döneminde Anne Sütünün Kalitesi

Emzirme sürecinde anne sütünün kalitesini belirleyen pek çok unsur vardır.

Bu unsurlara başlıca şunları örnek gösterebiliriz:

  1. Annenin beslenme şekli
  2. Annenin genel sağlık durumu
  3. Bebeğin genel sağlık durumu
  4. Çevresel iklim koşulları
  5. Ekonomik koşullar

Bu örnekler arasında anne ve bebeğin genel sağlık durumunda ve anne sütünün kalitesinde yüksek etkiye sahip olan annenin beslenme şekli başlığını inceleyeceğiz. Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırmak için fayda sağlayabilecek yiyecek ve içecekleri sizinle paylaşacağız.

Emzirme Döneminde Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

1. Su: Bir bedende iki canlının besin ihtiyacını karşılayan anneler için özellikle su tüketimi çok önemlidir. Vücudumuzda her konuda kullanıldığı gibi anne sütü sentezinde de su temel ham maddedir.

2. Fazla şekerli olmayan mümkünse evde hazırlanmış meşrubatlar: Burada hazır gıdalardan ve aşırı şekerli içeceklerden kaçınmak gerekir çünkü bedenimize yükünün yanı sıra anne sütünün kalitesini de düşürmesi muhtemeldir.

3. Kırmızı et, beyaz et, balık: Bu tür gıdalar en temelde zengin protein kaynağıdır. Anne sütünün üretilmesi için de bedenimiz büyük ölçüde proteine ihtiyaç duyar. Ayrıca et, balık gibi gıdalar sadece protein ihtiyacımızı karşılamakla kalmaz aynı zamanda insan bedeninin kendi başına sentezleyemediği daha birçok besin maddesini de içerisinde barındırır.

4. Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, kefir gibi): Hem Anne ve çocuk sağlığına hem de süt kalitesi ve miktarına Oldukça verimli bir katkı sağlar.

5. Sebze ve meyveler: Yulaf, havuç, hurma, incir, yeşillikler, baklagiller ve kuru meyveler tüketildiğinde anne sütünü etkin ölçüde destekleyen besinlerdir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu