Aynı Anda Birden Fazla Mac Uygulaması Nasıl Kaldırılır? — Technozum
iPhone

Aynı Anda Birden Fazla Mac Uygulaması Nasıl Kaldırılır?

Mac uygulamalarını tek tek kaldırarak zaman kaybetmeyin. Mac uygulamalarını birkaç basit adımda toplu olarak nasıl kaldırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İyi optimize edilmiş uygulamalardan oluşan zengin bir koleksiyon, Mac’lerin popüler olmasının bir nedenidir. Mac’e başka bir platformdan geçtiyseniz, onları kontrol etmeyi merak edersiniz. Sonunda, Mac’inizde çok fazla uygulama olabilir ve depolama ve diğer sistem kaynaklarını tüketebilirsiniz.

Bir uygulama temizleme, Mac’inizde depolama alanı ve performansı geri kazanmak için tam da ihtiyacınız olan şeydir. Ancak uygulamaları tek tek silmek can sıkıcı ve zaman alıcı olabilir. İşte birden fazla Mac uygulamasını aynı anda kaldırmanın birkaç yolu.

1. Uygulamalar Klasöründen Birden Çok Uygulamayı Sil

Bu yöntem, belki de Mac uygulamalarını kaldırmanın en kolay yoludur. macOS, yüklü tüm uygulamalarınızı tek bir klasörde tutar: Uygulamalar. Bu nedenle, özel bir yola bir uygulama yüklemediyseniz, tüm uygulamaları Uygulamalar klasöründe bulabilirsiniz.

Uygulamalar klasörünüzden birden fazla uygulamayı silmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle Mac Uygulamaları klasörünü açmanız gerekiyor. Bunun için Mac’inizde Finder’ı açın, Git menüsünü seçin ve Uygulamalar’ı seçin. Alternatif olarak, Shift + Command + A tuşlarına basabilirsiniz .

Yüklediğiniz tüm Mac uygulamalarının bir listesini görmelisiniz. Setapp gibi bir uygulama abonelik hizmeti kullanıyorsanız, bu uygulamalar bir alt klasörün içinde olabilir. Bazı durumlarda, diğer uygulamalar da alt klasörler oluşturmuş olabilir.

Dosyalarda yaptığınız gibi, bu uygulamaları boyutlarına ve son değiştirilme tarihlerine göre sıralayabilirsiniz ( Mac’inizde kaldırılacak ve yer açacak uygulamaları tanımlamanın mükemmel bir yolu .)

Şimdi Komut düğmesini basılı tutarak ve sırayla her bir uygulamaya tıklayarak kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçin. Ardından, sağ üstteki üç nokta düğmesini ve ardından Çöp Kutusuna Taşı öğesini tıklayın. Alternatif olarak, Command + Delete tuşlarına basın .

Bazı uygulamaları Çöp Kutusuna taşımak için Mac’inizin parolasını veya Touch ID’sini sağlamanız gerekebilir. Şimdi Mac’inizde Çöp Kutusu’nu açın. İçindeki her şeyi silmek için Boş’u seçin; alternatif olarak, silinen uygulamaları seçin, içerik menüsünü açın ve Hemen Sil öğesini seçin .

Seçilen tüm uygulamaları Mac’inizden kalıcı olarak kaldırdınız.

2. macOS Depolama Yönetimi Yardımcı Programını kullanın

Bazı uygulamaları Uygulamalar klasöründen silerek kaldıramıyorsanız, başka bir yol kullanabilirsiniz. macOS, cihazınızda daha fazla depolama alanı boşaltmanıza yardımcı olacak bir Depolama Yönetimi yardımcı programıyla birlikte gelir. Aynı anda birden fazla Mac uygulamasını kaldırmak için bu yardımcı programı kullanabilirsiniz.

Kullanmak için üst menüden Appel düğmesini tıklayın ve Bu Mac Hakkında’yı seçin. Depolama sekmesini seçin ve Yönet’i tıklayın .

Açılan pencerede, kenar çubuğu menüsünden Uygulamalar’ı seçin. Yüklü uygulamaların ve boyut ve son erişim tarihi gibi özelliklerin bir listesini göreceksiniz. Kind özelliği, örneğin eski Intel uygulamalarını M1 Mac’inizden kaldırmak istiyorsanız kullanışlıdır .

Şimdi Komut tuşunu basılı tutun ve sırayla kaldırmak istediğiniz her uygulamayı tıklayın.

Ardından, Sil düğmesine basın. Sizden istenirse işleminizi onaylayın. Mac parolanızı girmeniz gerekebilir.

3. macOS Optimizasyon Uygulamalarını kullanın

Yukarıda açıkladığımız her iki yöntemin de ortak bir sorunu var. Uygulamayı sildikten / kaldırdıktan sonra bile geçici dosyaları Mac’inizde kalabilir. Ayrıca bazı uygulamalar, kolayca kaldıramayacağınız uydu uygulamaları ve eklentileri ile donatılmıştır.

Ayrıca uygulamalarınızı sıralamak için gelişmiş yöntemlere sahip olmadığınızı da fark etmiş olabilirsiniz. Örneğin, hangi uygulamaların kullanılmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Bu nedenle, aynı anda birden fazla Mac uygulamasını kaldırmak için bir macOS optimizasyon aracı kullanmanızı öneririz.

İstenmeyen programları temizlemek için en iyi Mac uygulamalarından birkaçı aşağıdadır. . Bu uygulamaların her ikisi de ücretlidir, ancak ücretsiz deneme sürümü sunarlar.

1. CleanMyMac X

CleanMyMac X paketinin Uninstaller modülü, arkada gizli/önemsiz dosyalar bırakmadan birden fazla Mac uygulamasını kaldırmanın etkili bir yoludur. Kaldırma modülü aynı anda birden fazla uygulamayı kaldırmanıza izin vermenin yanı sıra bazı ek özellikler de içerir:

  • Yüklediğiniz ancak uzun süredir kullanmadığınız uygulamaları öğrenebilirsiniz.
  • Kaldırdığınız uygulamalardan kalan içeriği izlemenize ve kaldırmanıza yardımcı olur.
  • Kötü amaçlı yazılımdan koruma modülüne göre Mac’inizdeki hangi uygulamaların şüpheli olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Ayrıca, uygulamaları Mağazalar, Uygulama Türleri ve Satıcılar gibi kriterlere göre sıralamanıza da olanak tanır.

CleanMyMac X Uninstaller’ı kullanmak inanılmaz derecede kolaydır. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçip Kaldır’a tıklamanız yeterlidir. Birkaç saniye içinde CleanMyMac X bu uygulamaları tamamen kaldıracak ve ne kadar depolama alanı tasarrufu yaptığınızı size gösterecektir.

2. Sensei

Sensei, Mac’inizin performansını artırdığını iddia eden başka bir macOS optimizasyon uygulamasıdır. Ayrıca bir Uninstaller modülü ile donatılmıştır. Bu modül, uygulamaları tarayabilir ve gizli dosyalarla kaldırabilir.

Mac uygulamalarınızın depolama alanını nasıl tükettiğini öğrenmek istiyorsanız Sensei’yi öneriyoruz. Örneğin, bir uygulama seçtiğinizde Sensei, kapsayıcının farklı alt klasörlerini gösterecektir.

Bu tür gelişmiş bilgilerle, tüm uygulamayı yüklemeden Mac’inizde daha fazla alan oluşturabilirsiniz. Kısacası, süreç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Sensei birden fazla Mac uygulamasını aynı anda kaldırmanın en iyi yoludur.

Mac Depolamanızı Düzenleyin

Son olarak, en kolay bulduğunuz toplu kaldırma yöntemini seçin. Ancak, gereksiz / gizli dosyaları geride bırakmak istemiyorsanız, özel bir uygulama kaldırma programına ihtiyacınız vardır. Tabii ki, gizli dosyaları manuel olarak kaldırabilirsiniz, ancak çok zaman alacaktır.

Bu arada, istenmeyen uygulamaları düzenli olarak kaldırmak, Mac’inizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Ve tabi ki daha fazla depolama alanınız olacak.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu