Windows

Bilgisayarım Neden Açılmıyor? Windows Bilgisayarınızda Sorun Gidermenin 10 Yolu

Bilgisayarınızın güç düğmesine bastınız ve hiç bir şey olmuyor mu? Halbuki en son kapattığınızda bilgisayarınız çalışıyordu. Herhangi bir bilgisayar tamircisine götürmeden önce bilgisayarınızın bozulup bozulmadığına karar verebileceğiniz çözüm önerileri bulunmaktadır. Sizler için derlediğimiz çözüm önerileri ile bilgisayarınızı tekrardan açmak mümkün olabilir.

Windows bilgisayarım neden açılmıyor?

Bilgisayarınızın açılmasını engelleyebilecek en yaygın sorun, güçle ilgili bir sorundur – ya dahili güç kaynağı arızalıdır ya da bilgisayarınıza güç gelmiyordur.

Bazen, bilgisayar açılıyor olabilir, ancak ekranda bir arıza olabilir veya önyükleme sırasını engelleyen bazı olağandışı ayarlar olabilir. Özellikle kötü niyetli ve kötü amaçlı bir yazılım bilgisayarınızın açılmasını engelleyebilir. .

Bilgisayarınızın içinde ayrıca gevşemiş bileşenler olabilir veya başlatma sırasında arızalanan ve erken kapanmaya neden olan hatalı bir donanım parçası da takmış olabilirsiniz.

Windows PC’niz Açılmadığında Sorun Nasıl Giderilir?

Farklı bir güç kaynağı deneyin

Bilgisayarınızı açmaya çalışırsanız ve kesinlikle hiçbir şey olmuyorsa, genellikle yalnızca iki olasılık vardır. Ya bilgisayarın dahili güç kaynağı arızalanmıştır, bu durumda muhtemelen değiştirilmesi gerekiyor ya da PC’nize elektrik gelmiyordur.

Bilgisayarın fişini takılı olduğu yerden çıkarın ve doğrudan bir duvar prizine takın. Hala hiçbir şey olmuyorsa, prize başka bir şey takarak ve açık olduğunu onaylayarak prizin çalıştığından emin olun.

Farklı bir güç kablosu deneyin

Yedek bir güç kablonuz varsa, yedek güç kablosuyla bilgisayarınızı açmayı deneyin

Pilin şarj olmasına izin verin

Çalışmayan bilgisayar bir dizüstü bilgisayarsa ve yakın zamanda bilgisayarın şarjı bittiyse, şimdi prize takılı olsa bile başlamaması anormal bir durum değildir. Dizüstü bilgisayarı prize takın ve pilin en az yarım saat şarj olmasına izin verin. Ardından tekrar açmayı deneyin.

Bip kodlarının şifresini çözün

Bazı bilgisayar anakartları, başlangıçta bir dizi bip sesi çıkarır. Tek bir bip her şeyin yolunda olduğunu bildirebilirken, uzun ve sürekli bir ton güç kaynağının kritik bir arıza yaşadığını gösterebilir.

Tek bir standart kod grubu yoktur, ancak bip sesleri uzun ve kısa tonlarla Mors Kodu gibi gelebilir. Hatanın neyi işaret ettiğini anlamak için bilgisayarın kullanım kılavuzuna, web sitesine veya teknik destek servisine bakın.

Ekranınızı kontrol edin

Bilgisayarınız çalışıyor gibi görünüyorsa veya en azından biraz ses çıkarıyorsa ancak ekranda hiçbir şey görünmüyorsa, monitörün açık ve bilgisayara bağlı olduğundan emin olun.

Ayrıca, parlaklığın yanlışlıkla sıfıra ayarlanmadığından emin olun. Sorunu çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarı farklı bir ekrana takmayı deneyin.

BIOS veya UEFI ayarlarınızı kontrol edin

Bilgisayarınız bir şey yapıyor gibi görünüyor ancak Windows’a önyükleme yapmıyorsa, bunun nedeni ile ilgili birkaç olasılık vardır. Çoğu modern bilgisayarda çok daha az kullanıcı dostu UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi) ile değiştirilen bilgisayarın BIOS’u (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) ile başlayın.

BIOS veya UEFI’ye erişmek için hangi tuşa basacağınızı öğrenmek için bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna bakmanız gerekebilir. Ekranda hangi tuşa basacağınızı söyleyen talimatları bile görebilirsiniz. Ancak PC’nizin nasıl donatıldığına bakılmaksızın, BIOS veya UEFI’ye nasıl erişebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Bilgisayarı açın.

2. Hemen bilgisayarınıza özel önyükleme tuşuna basın; ortak tuşlar arasında ESC , Delete F1 veya F2 tuşlarını kullanabilirsiniz.

BIOS veya UEFI’ye girdikten sonra, bilgisayarın birincil sabit sürücünüze önyükleme yapacak şekilde ayarlandığından emin olun, Hızlı Önyüklemeyi devre dışı bırakın ve başlatma sorunlarına neden olabilecek diğer olağan dışı ayarları arayın. Ayrıca BIOS veya UEFI’yi fabrika varsayılanlarına sıfırlayabilir ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz.

Güvenli Modu Deneyin

Bilgisayarınızın BIOS’una erişebilirseniz, Windows’un özel önyükleme seçeneklerine de erişebilirsiniz. Mümkünse bilgisayarı Güvenli Modda başlatın .

Not : Aşağıdaki yöntem yalnızca Windows 8 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız çalışır.

 1.  Herhangi bir güç ışığı veya etkinlik belirtisi varsa, Windows PC’nizi kapanmaya zorlamak için Güç düğmesini 10 saniye basılı tutun 
 2. Bilgisayarı açmak için Güç düğmesine basın .
 3. Dikkatlice izleyin ve bilgisayarın başlatıldığı ilk işarette – genellikle ekranda altında dönen noktalar olan bir logo görürsünüz – tekrar kapatmak için Güç düğmesini 10 saniye basılı tutun.
 4. Önemli : Altında dönen noktalar olmayan logoyu gördüğünüzde, henüz Güç düğmesine basmayın – her zaman önce dönen noktaların görünmesini bekleyin.
 5. Toplamda üç kez açıp kapatın.
 6. Dördüncü açılışta bilgisayarın açık kalmasına izin verin. Windows Otomatik Onarım moduna girer.
 7. Hızlı ipucu : Bazen bilgisayarınız Otomatik Onarım moduna çok daha hızlı girer, bu nedenle Windows yüklenirken “Otomatik Onarım Hazırlanıyor” sözcüklerine dikkat edin – Güç düğmesine o kadar hızlı basmayın.
 8. Otomatik Onarım ekranında , Gelişmiş seçenekler’e tıklayın .
 9. Bir seçenek belirleyin ekranında , Sorun Gider’i seçin .
 10. Gelişmiş seçenekler ‘i tıklayın .
 11. Başlangıç ​​Ayarları öğesine tıklayın .
 12. Yeniden Başlat öğesine tıklayın .
 13. Bilgisayar yeniden başladığında klavyenizdeki 5 tuşuna basarak Güvenli Mod ile Ağ İletişimi’ni seçin.

Bilgisayarınız normal şekilde açılıyorsa, bilgisayarda yaptığınız son değişiklikleri geri almayı deneyin. Bu, son eklenen donanımın kaldırılmasını içerebilir. Ayrıca, Windows Ayarlarının Bu Bilgisayarı Sıfırla bölümünü kullanarak bilgisayarınızı temiz bir Windows yüklemesine geri döndürmek isteyebilirsiniz.

Gerekli olmayan her şeyin bağlantısını kesin

Sorun gidermenin temel kuralı, mümkün olduğu kadar çok değişkeni ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle, önceki çözümleri denediyseniz ve hala ne olduğu belli değilse, kesinlikle gerekli olmayan her şeyin bilgisayarınızla olan bağlantısını kesin. 

Bu genellikle yazıcı kablosunun, tarayıcının, web kamerasının ve bilgisayara bağlı diğer her şeyin çıkarılması anlamına gelir. Şimdi bilgisayarı yalnızca güç kablosu, monitör, fare ve klavye ile başlatmayı deneyin.

Hiçbir şeyin gevşemediğinden emin olun

Gevşek bir şey nispeten nadir bir sorun olsa da, yine de sorun gidermeye değer.

Bilgisayarınızı fişten çekin, bilgisayarın yan panelini çıkararak ve her şeyin hala doğru şekilde oturduğundan emin olarak yapabilirsiniz. Çoğunlukla bu, video kartını, varsa ses kartını, bellek yongalarını ve tüm güç ve veri kablolarını incelemek anlamına gelir.

Fidye yazılımı veya virüs olup olmadığını kontrol edin

Bilgisayarınız açık bir şekilde açılıyor ancak Windows’a düzgün şekilde önyükleme yapmıyorsa, bilgisayarınıza virüs veya fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlar bulaşmış olabilir . Kötü yazılmış kötü amaçlı yazılım, Windows’un düzgün çalışmasını engelleyecek kadar hatalı olabilir.

Bilgisayarınızı dahili sabit sürücüden değil , bir USB sürücüden başlatmayı deneyin . Bilgisayarı bu şekilde başarılı bir şekilde çalıştırabilirseniz, bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı denetlemek için kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu