Windows

Bilgisayarınızın “Bu Ağa Bağlanılamıyor” Sorununu Gidermenin 7 Yolu

Yerel bir WiFi ağına bağlanamıyor musunuz? Sorun düşündüğünüzden daha yaygın. Windows masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda bir WiFi ağına bağlanmaya çalışırsanız ve “bu ağa bağlanılamıyor” yazan bir hata mesajı görürseniz, bu sinir bozucu sorunu gidermenin ve çözmenin en iyi 7 yolunu burada bulabilirsiniz. 

Windows’u yeniden başlatın

Bu ağa bağlanılamıyorhatası gördüğünüzde suçlu olabilecek ağ ayarlarınızla ilgili bir takım sorunlar vardır, ancak bazen en basit çözüm bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Başlat düğmesini, ardından Güç simgesini tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin . 

WiFi ağınızı unutun

WiFi ağınızın kayıtlı ayarlarında bozuk veriler olabilir. Bu seçeneği gidermek için, sağ alttaki sistem tepsisindeki WiFi simgesine tıklayın, bağlanmayacak WiFi ağını bulun ve sağ tıklayın. Açılır menüde Unut’u seçin . Ardından, WiFi şifresini doğru bir şekilde girdiğinizden emin olarak ağa yeniden bağlanmayı deneyin. 

Uçak modunu değiştir

Uçak modunu açıp kapatmanın WiFi ağını sıfırlayarak başarılı bir şekilde bağlanmasına izin vermesi mümkündür. Sağ alttaki sistem tepsisindeki WiFi simgesine tıklayın . Uçak modu öğesine tıklayın , birkaç dakika bekleyin ve ardından kapatmak için tekrar tıklayın.

Ağ sorun gidericisini çalıştırın

Windows, bunun gibi sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek bir ağ sorun gidericisi içerir. Başlat’a tıklayın ve “sorun giderme” yazın. Arama sonuçlarında, Diğer Sorunları Giderin ‘i tıklayın. Ayarlar penceresinde , Ağ Bağdaştırıcısını bulun ve Çalıştır’a tıklayın . Sorun gidericinin çalışmasına izin verin ve sorununuzu çözüp çözmediğini görün. 

Windows’un IP ve DNS ayarlarınızı otomatik olarak seçmesine izin verin

Bazı durumlarda, bilgisayarınızda WiFi ağlarına bağlanma yeteneğinizi etkileyebilecek özel IP ve DNS ayarları olabilir. Bu ayarları gerektiren özel ve benzersiz bir durumunuz yoksa, IP ve DNS değerlerinizi sizin için Windows’un seçmesine izin vermek genellikle daha iyidir.

  1. Kontrol etmek için Başlat’ı tıklayın ve ardından Ayarlar’ı seçin.
  2. Soldaki gezinme bölmesinde Ağ ve İnternet’i seçin.
  3. Altta, Gelişmiş ağ ayarları ‘nı tıklayın. İlgili ayarlar bölümünde, Diğer ağ bağdaştırıcısı seçenekleri seçeneğine tıklayın.
  4. Denetim Masası göründüğünde, Wi-Fi’ye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
  5. Wi-Fi Özellikleri penceresinde , İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesine çift tıklayın.
  6. Son olarak, İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) ayarlarında, Otomatik olarak bir IP adresi al veDNS sunucusunu otomatik olarak al seçilir, ardından Tamam’a tıklayın.

Ağ soketlerini düzeltin

Hala WiFi ağınıza bağlanamıyorsanız, ağ soketlerinizi onarmak ve yenilemek yardımcı olabilir. Başlat’a tıklayın ve “cmd” yazın, ardından arama sonuçlarında Komut İstemi’ni gördüğünüzde , sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Komut istemine “netsh winsock reset” yazın ve Enter’a basın . Bu komut tamamlandıktan sonra “netsh int ip reset resetlog.txt” yazın ve Enter’a basın. “netsh int ip reset” yazın ve Enter’a basın. Son olarak, “ipconfig /flushdns” yazın ve Enter’a basın.

Ağ bağdaştırıcınızı güncelleyin

Ağ bağdaştırıcınızın bir yazılım güncellemesine ihtiyacı olabilir. Bunu yapmak için Aygıt Yöneticisi’ni açarak başlayın:

Başlat’a tıklayın ve “Aygıt” yazın. Arama sonuçlarında Aygıt Yöneticisinin göründüğünü gördüğünüzde, tıklayın. Listeyi genişletmek için Ağ bağdaştırıcılarının solundaki ok’a tıklayın ve ardından bilgisayarınızda yüklü olan ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın. Açılır menüde Sürücüyü güncelle öğesini seçin .

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu