CeFi Nedir? DeFi Nedir? Hangisi Daha İyi? – Technozum
BlogKripto Para

CeFi Nedir? DeFi Nedir? Hangisi Daha İyi?

Modern finansal hizmetler, elli yıl kadar öncekinden çok farklı.

Bugün, banka hesapları, borç verme hizmetleri ve kredi puanı oluşturucular gibi birçok finansal araç ve platform dijital, çevrimiçi bir biçimde sunuluyor. Geleneksel para biriminin yanı sıra yeni bir dijital varlık türü arıyorsanız, artık kripto para birimi seçeneğine de sahipsiniz.

Ancak bu finansal alemler, CeFi ve DeFi olarak ikiye ayrılıyor. Peki, CeFi ve DeFi nedir ve hangisi sizin için daha iyi?

İlgili Makaleler

CeFi ve DeFi’ye Hızlı Bir Bakış

Tanımlarını daha ayrıntılı olarak okumak istiyorsanız , hem CeFi (merkezi finans) hem de DeFi (merkezi olmayan finans) hakkında özel yazılarımız var, ancak işte hızlı bir genel bakış.

CeFi (merkezi finans), geleneksel para sistemlerini daha yeni varlıklarla, özellikle de kripto para birimiyle birleştirir. Tipik finansal kurumlar merkezileştirilmiştir, yani tek bir otorite onları kontrol eder. Çoğu banka, borç alan ve komisyoncu için durum budur. Ancak ademi merkeziyetçiliğin yükselişiyle (ki bunu birazdan tartışacağız), birçok insan merkezi modellerden uzaklaştı.

Bunun nedeni, merkezi bir güç ve kontrol noktası olduğu için merkezileştirilmiş hizmetlerin daha kolay bozulabilmesi ve saldırıya uğrayabilmesidir. Ayrıca bu tür platformlar, sunucunun tamamını kapatabilecek teknik arızalara da daha fazla maruz kalmaktadır. Ancak DeFi ise ademi merkeziyetçiliğe odaklanıyor.

Merkezi olmayan finansta tek bir merkezi otorite yoktur. Bunun yerine, ağın gücü ve kontrolü, “düğümler” olarak bilinen yüzlerce hatta binlerce bağlantı noktasına yayılmıştır. Bu tür bir modelle, bir siber saldırıda platformu manipüle etmek veya istismar etmek zorlaşır.

Ancak bazı kripto meraklıları, tek bir liderlik ve kontrol noktası fikrini sevdikleri için hala merkezi hizmetleri tercih ediyor. Ek olarak, merkezi bir platformda karar verme süreci de genellikle yalnızca birkaç kişi gerektirdiğinden daha verimlidir.

CeFi burada devreye giriyor. Merkezi finans binlerce yıldır var. Tabii ki, sadece birkaç on yıldır dijital biçimdeydi, ancak insanlar eski Mezopotamya’ya kadar merkezi bir para sistemi kullanıyorlardı.

Ancak modern “CeFi“, ademi merkeziyet unsuru olmadan kripto varlıklarının kullanılmasıyla ilgilidir. Öte yandan DeFi, karar verme ve güvenliğin ağ üyelerine yayıldığı (mutabakat mekanizmaları ve yönetişim şeklinde) tamamen merkezi olmayan, eşler arası bir yapıda finansal hizmetler sunar.

Ancak bu finansal alemlerden hangisi sizin için daha iyi? Yoksa her ikisini de farklı nedenlerle kullanmak daha mı akıllıca? Bu soruyu ancak çeşitli alanlarda CeFi ve DeFi’yi karşılaştırarak cevaplayabiliriz.

CeFi ve DeFi: Kullanım Kolaylığı

Merkezi olmayan platformlar son birkaç yılda popüler hale geldi, ancak birçok insan hala nasıl çalıştıklarına şaşırmış durumda. Blockchain nedir? Yönetimde yer almam gerekiyor mu? Ben bir düğüm müyüm? Ademi merkeziyetçilikle ilgili pek çok şey kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de ilk kez deniyorsanız. Elbette zamanla merkezi olmayan platformlara uyum sağlayabilirsiniz, ancak bir finansal hizmetin nasıl çalıştığını öğrenmek için saatler harcamak istemiyorsanız, CeFi sizin için daha uygun olabilir.

Bunun nedeni, CeFi platformlarının genellikle bugün kullandığınız tipik çevrimiçi finansal araçlara daha çok benzemesidir. Örneğin, popüler bir merkezi kripto borsası olan Gemini, sipariş defterleri olan tipik bir kripto borsasıdır. DeFi platformları ise genellikle öncekinden farklı olarak otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları (AMM’ler) kullanır . Bununla birlikte, bazı merkezi olmayan borsalar, özellikle bu tür platformların önceki nesilleri olmak üzere limit emirleri kullanmayı tercih ediyor.

Sonuç olarak, çok fazla teknik bilgi edinmek zorunda kalmadan kripto para birimine dahil olmak istiyorsanız, CeFi muhtemelen gidilecek en iyi yoldur.

CeFi ve DeFi: Çevresel Etki

Hem CeFi hem de DeFi, çoğu sektörde olduğu gibi çevresel bir etkiye sahiptir. Her iki alem de kripto para birimi kullandığından, öncelikle bunun gezegenimiz üzerindeki etkisini düşünmelisiniz. Kripto para birimi doğası gereği çok çevre dostu değildir. Bunun başlıca nedeni, büyük miktarda elektrik gerektiren bir süreç olan birçok kripto para biriminin çıkarılması gerektiğidir. Proof of stake madeni paraları önemli ölçüde daha az güç kullanır .

Kripto para hem DeFi hem de CeFi hizmetlerinin merkezinde yer aldığından, hiçbiri diğerinden daha çevre dostu olarak kabul edilemez.

CeFi ve DeFi: Kullanılabilir Varlıklar

DeFi platformlarını kullanarak yalnızca kripto para birimlerine erişebileceksiniz. Tüm peşinde olduğunuz buysa bu harika, ancak hem geleneksel hem de geleneksel olmayan varlıklara yatırım yapmak ve bunları kullanmak istiyorsanız biraz zahmetli. CeFi kullanarak her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilirsiniz.

Örneğin, merkezi bir kripto para birimi değişimi, genellikle size Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer birçok kriptonun yanı sıra USD, GBP, EUR vb. erişim sağlar. ABD dolarını Bitcoin’e dönüştürmek veya Kraken gibi platformlarda zincir dışı Euro stake etmek isteyebilirsiniz. Binance, Coinbase, Gemini ve daha önce bahsedildiği gibi Kraken dahil, adını duyduğunuz popüler kripto borsalarının çoğu merkezileştirilmiştir.

DeFi söz konusu olduğunda, üzerinde çalışacağınız şey kripto varlıklarıdır. Ancak bu bir dezavantaj olmak zorunda değil. Kripto para biriminde gerçekten büyükseniz ve kripto işlemlerinizde itibari para birimini kullanmaya niyetiniz yoksa DeFi size çok uygun olacaktır.

CeFi ve DeFi: Güvenlik

Paranız söz konusu olduğunda, güvenlik inanılmaz derecede önemlidir. Kullandığınız hizmetlerin fonlarınızı güvende tuttuğunu ve güvenliğinize ve mahremiyetinize öncelik verdiğini bilmek istiyorsunuz. Peki DeFi ve CeFi bunu sunabilir mi?

Güvenlik açısından DeFi üstündür, ancak mükemmel değildir. Daha önce tartıştığımız gibi, DeFi platformları merkezi olmayan bir yapı kullanır, yani herhangi bir zamanda hiçbir kişi veya grup kontrolü elinde tutmaz. Bu, siber saldırıları ve sistem arızalarını önlemek için harikadır. DeFi platformları ayrıca müşterilerine varlıkları üzerinde tam kontrol sağlar. Bazıları için bu çok büyük bir avantaj. Ancak varlıklarınızı düzgün bir şekilde nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız, seçtiğiniz finansal hizmetlerin bunları sizin için tutmasını isteyebilirsiniz.

CeFi’nin sunabileceği şey budur. Binance gibi merkezi platformlar saklama cüzdanları sunar . Bu tür cüzdanlar, fonlarınızın yalnızca platform tarafından tutulmasına izin verir, yani onları güvende tutmak için güvenlik özelliklerine ve yetkinliğine güveniyorsunuz demektir. Platformun üst düzey güvenlik protokolleri varsa, bu hem uygun hem de güvenilir olabilir. Ancak gözetim hizmetleriyle ilgili her zaman bir güven unsuru vardır.

Varlıklarınızı kendi başınıza tutmayı tercih ediyorsanız, DeFi’de bulacağınız gözetim dışı platformlarda daha iyi durumdasınız. Ancak kripto paranızı güvende tutmanın size bağlı olduğunu unutmayın.

Ancak, herhangi bir platformun yalnızca arkasındaki geliştiriciler ve kodlama kadar iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Hem merkezi hem de merkezi olmayan hizmetler, kötü bir şekilde tasarlanıp yapılandırılırsa ortalamanın altında olabilir, bu nedenle bunu aklınızda bulundurun. Ayrıca, güvenlik sizin için en önemli öncelikse, kullandığınız merkezi olmayan platformun iyi bir itibara sahip olduğundan ve güvenilir olduğundan emin olun.

CeDeFi Nedir?

Evet, CeFi ve DeFi öğelerini karıştıran bir sektör var. Merkezi ve merkezi olmayan finansal araçların avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bu harika bir seçenek olabilir. CeDeFi , daha fazla erişilebilirlik ve merkezi bir karar alma sürecini korurken , kripto ödünç verme ve borçlanma, staking ve verim çiftçiliği gibi tipik DeFi seçenekleri sunmayı hedefliyor .

Şu anda, tüm CeDeFi protokolleri Ethereum blok zincirine dayanmaktadır, ancak bu zamanla değişebilir.

CeFi ve DeFi, Avantajları ve Dezavantajlarıyla Geliyor

Çoğu karşılaştırmada olduğu gibi, hem CeFi hem de DeFi’nin sayısız avantajı ve dezavantajı vardır. Hangi hizmetin size daha uygun olduğuna karar verirken paranızı nasıl idare etmeyi tercih ettiğiniz gerçekten önemli. Karar veremiyorsanız CeDeFi’yi düşünün, ancak bunun yalnızca CeFi ve DeFi’nin popülaritesine ulaşması için daha çok yolu olan çok genç bir sektör olduğunu unutmayın.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu