Blog

Chrome 106 Yayımlandı, Yeni Özellikler Neler?

Google, 106 sürümüyle Chrome için bir güncelleme yayınladı. Tarayıcıya yapılan bu son güncellemedeki önemli yeni özelliklere bir göz atın.

27 Eylül’de duyurulduğu üzere, Google Chrome bir güncelleme daha yayınladı. Size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için Google Chrome’un dört haftalık güncelleme yayınlama döngüsünün bir parçası olarak, sürüm 106 artık mevcuttur.

Şu anda Google Chrome 106’daki yeni özellikler deneysel işaretlerin arkasına gizlenmiştir ve henüz varsayılan özellikler değildir. Bu yazıda, Chrome’un en son güncellemesinde neler olduğuna bir göz atacağız.

1. Masaüstü Kısmi Çeviri

Masaüstü Kısmi Çeviri deneysel bayrağı, metni vurgulamanıza ve başka bir dile çevirmenize olanak tanır. Bu güncellemeden önce, Google Chrome sayfaları çevirmenize zaten izin veriyordu, ancak bu, yalnızca bir cümleyi veya paragrafı çevirmek istediğinizde çok daha kullanışlıdır. Chrome için birçok popüler çeviri aracının işlevselliğiyle eşleşir .

Bu özelliğe erişmek için yapmanız gerekenler:

  1. chrome://flags’a gidin .
  2. Arama çubuğunda masaüstü-kısmi-çeviri arayın.
  3. Masaüstü Kısmi Çeviri’nin yanındaki Etkin’e tıklayın .
  4. Sağ alt köşedeki Yeniden Başlat’ı seçerek Chrome’u yeniden başlatın .

2. Chrome Masaüstünde RSS Okuyucu

İnternette gezinmek için çok zaman harcıyorsanız, o zaman bir RSS okuyucu kullanmanın bilgi sahibi olmanıza nasıl yardımcı olduğunu anlarsınız . Chrome’un halihazırda Android için bir RSS okuyucusu olsa da, bu özellik, Google Reader’ın durdurulmasından yıllar sonra nihayet deneysel işaretler aracılığıyla masaüstüne yeniden sunuluyor.

RSS okuyucu henüz tam olarak işlevsel değil, ancak şu anda siteleri takip edebilir ve takibi bırakabilirsiniz. Bu özelliği elde etmek için şu adımları izleyin:

  1. chrome://flags dosyasını açın .
  2. Arama çubuğunda aşağıdaki besleme yan panelini arayın.
  3. Varsayılan ayarı Etkin olarak değiştirin.
  4. Sağ alt köşedeki Yeniden Başlat’ı seçin.

Chrome’daki Değişikliklere ayak uydurmak

Yukarıda belirtilen güncellemeler, tarama deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Chrome 106, kararlı sürümünde 20 güvenlik düzeltmesi ile birlikte gelir. Bu şekilde, bir sonraki güncelleme gelene kadar güvenli bir şekilde gezinmeye devam edebilirsiniz. Çoğu özellik deneysel işaretler olsa da, gelecekte Chrome’un kararlı bir sürümünde piyasaya sürülmeyi seveceklerdir.

Güncellemeler, göz atma deneyiminizi geliştirmek için kritik güvenlik iyileştirmeleri ve özelliklerle birlikte gelir. Yani, devam etmek önemlidir. 

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu