Blog

Disk Görüntüsü Nedir? ISO, IMG, DMG

ISO, DMG ve diğer dosya türleri olarak kodlanan disk görüntüleri, CD’ler ve DVDROM’lar gibi eski depolama ortamlarını klonlamak, saklamak ve paylaşmak için mükemmeldir.

Disk görüntüsü, herhangi bir fiziksel depolama birimini çoğaltmanın uygun bir yoludur. Disk görüntüleri, ISO, IMG ve DMG gibi belirli dosya uzantılarını kullanan çeşitli biçimlerde gelir. Ekstra uygulamalar indirmeden bazılarını oluşturabilir ve monte edebilirsiniz.

En popüler disk görüntü formatlarına ve CD/DVD’lerinizin görüntülerini nasıl oluşturacağınıza ve bunları tekrar optik ortama nasıl yazacağınıza bir göz atalım.

Disk Görüntüsü Nedir? Nasıl kullanıyorsun?

Bir disk görüntüsü, bir CD, DVD, Blu-ray, HDD, SSD, USB sürücüsü vb.’nin içeriğini ve fiziksel yapısını kodlar. Hem verileri hem de temeldeki dosya sistemini korumak, disk görüntülerini çevrimiçi yazılım dağıtımı için mükemmel bir seçim haline getirir.

Birimi bağlamak için macOS, Windows veya Linux’ta indirilen ISO dosyasına çift tıklayın.

DMG’ler kutudan çıkar çıkmaz macOS’ta çalışır, ancak diğer disk görüntüsü dosyası türleri için üçüncü kişi yazılımlar gerekebilir. Genel olarak, DAEMON Tools gibi ücretli uygulamalar veya DAEMON Tools’un birçok ücretsiz alternatifinden biri olmadan CD/DVD’lerden ISO dosyaları oluşturabilirsiniz .

En Yaygın Disk Görüntüsü Türleri

  • ISO : Bu, ISO 9660 dosya sistemini kullanan optik diskleri depolamak için en popüler disk görüntüsüdür.
  • IMG : Bu format, CD-ROM’ların, DVD’lerin ve manyetik birimlerin ses, video ve veri parçalarının sektör bazında kopyalarını üretir.
  • DMG : Apple Disk Image formatı, bir depolama aygıtının tüm yapısını yansıtır. Sıklıkla indirilebilir Mac yazılımını dağıtmak için kullanılır.
  • RAW : Ham disk görüntüleri, bölüm geometrisini tanımlayan bir yapılandırma dosyası (.DIM) ile birlikte sayısal uzantılara sahip veri dosyalarından oluşur.
  • NRG : Nero Burning Rom uygulamasında optik medyayı kodlamak için Nero AG tarafından oluşturulan tescilli biçim. Daemon Tools ve Alcohol 120%, NRG dosyalarını okuma için sanal sürücülere bağlayabilir.
  • MDF : Ortam Tanımlayıcı Dosyası, Alkol %120 (başka bir disk görüntüsü yazma aracı) ile optik ortamın bit bit kopyalarını oluşturmak için başka bir tescilli disk görüntüsüdür. Ses parçalarını, çok katmanlı ortamları ve ses ile veri parçalarını karıştıran CD’leri destekler. İsteğe bağlı bir Medya Tanımlayıcı Sepet dosyası (.MDS), katman sonları ve diğer meta veriler hakkındaki bilgileri depolar.
  • BIN : Bu ikili disk görüntü formatı, bir veri depolama ortamının tüm yapısını tek bir dosyada toplar. Buna ek dosya sistemi meta verileri eşlik edebilir.

Eski Ortamdan Disk Görüntüleri Nasıl Oluşturulur

Bir CD/DVD’den bir ISO dosyası oluşturmak için:

  • Bilgisayarınıza boş bir CD/DVD yerleştirin
  • CD veya DVD’den ISO dosyası oluşturma seçeneğini belirleyin
  • ISO dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçin

Linux disk görüntülerini dd komutuyla klonlayabilir ve geri yükleyebilirsiniz . MacOS’ta, Disk İzlencesi ile Windows uyumlu ISO disk görüntüleri oluşturabilirsiniz .

MacOS’ta bir disk görüntüsünü tekrar fiziksel ortama yazmak için sürücüye boş bir disk yerleştirin ve Finder’ı kullanarak dosyaları ve klasörleri diske sürükleyin, ardından Dosya > [disk] Yaz’ı seçin . Windows’ta, Dosya Gezgini’nde bir ISO dosyasına sağ tıklayın ve Disk görüntüsünü yazdır seçeneğine tıklayın .

Yedekleme Rutininize Disk Görüntüleri Ekleyin

ISO, IMG ve DMG dosyaları, en sevdiğiniz müzik CD’lerinin ve DVD/Blu-ray filmlerin bir sabit sürücü, SSD veya bulutta yedeklenmesi, paylaşılması ve kopyalarının saklanması için vazgeçilmezdir.

Bu nedenle, disk görüntüleme, dosya sistemi meta verilerine ilişkin ayrıntılı içgörüleri kaybetmeden zamanla bozulan eski ortamları korumak için harika bir tekniktir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu