Blog

DPI Nedir? Mouse DPI Nedir?

Bilgisayar alırken ya da bilgisayarımız varken birçok alabileceğimiz cihazlar vardır. Bilgisayarda bazı cihazlar olmazsa maalesef kullanamayız. Bu cihazlardan bir tanesi de mousedur. Mouse bilgisayar için en önemli cihazlardan bir tanesidir. Dizüstü bilgisayarlar mouse olmadan bir nevi kullanılsa bile masaüstü bilgisayarlarda mouse olmadan hiçbir yere girip tuşlayamayız. Mouse her ne kadar normal bir alet olsa bile mouseun önemi çok büyüktür. Bu mouseun birçok farklı özellikleri bulunmaktadır. Yani mouse çok farklı şekillerde ve biçimlerde satılmaktadır. Mouse alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de DPI’dir. DPI mouseu çok önemli şekilde kılan ana maddelerden bir tanesidir.

DPI Ne İşe Yarar?

Mouselarda birçok farklı etkenler bulunmaktadır. Mouse alırken birçok mouseda DPI seçeneği bulunsa da birçok mouseda da DPI seçeneği bulunmamaktadır. Oyuncular için önemi çok büyük olan DPI, mouseun bir nevi ayarını ve hassasiyetini tanımlamaktadır. Bir mouseda DPI çok olur ise o mouse güzel diyebiliriz. Açıklamak gerekirse bir mouseda 3000 DPI bulunuyor ise mouseu 1inc hareket ettirdiğiniz zaman, mouse imleci 3000 piksel hareket etmektedir. DPI’nin kısaca tanımı budur. DPI mouseda yüksek olduğu zaman fare hassaslığıda yükselecektir.

​​​​​​DPI Tuşu Bulunan Mouse’un Avantajları Nelerdir?

Mouse üzerinde bulunan DPI ayarlama tuşu her mouse üzerinde bulunmamaktadır. Üzerinde DPI tuşu olan mouse almak birçok insanın yanı sıra oyun oynayanlar içinde çok büyük avantajları bulunmaktadır. Bu yüzden genellikle oyun oynayan kişiler üzerinde DPI tuşu olan mouse almayı tercih etmektedir. Peki, bu DPI tuşu bulunan mouseun avantajları nedir?

  • Oyun içinde hassasiyeti çok kolay ve hızlı bir şekilde ayarlamak
  • İş yapanlar için program üzerinde birçok farklı kolaylık sağlamaktadır
  • Bilgisayar üzerinden resim yapanlar için çok fazla bir şekilde avantajı bulunmaktadır.

DPI tuşu bulunan mouselarda buna benzer çok fazla şekilde avantajları bulunmaktadır. Sizlerde mouse alırken DPI değeri yüksek ve ayarlanabilir mouse almanız çok iyi olacaktır.

Kablosuz Mouselarda DPI Tuşu Bulunur Mu?

Kablosuz mouselar aynı kablolu mouselar gibi DPI tuşunu bulundurmaktadır. Yani kablosuz mouse alırken de DPI tuşu bulunan mouse alabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu