Dünyanın Katmanları ve Özellikleri — Technozum
Bilim&TeknolojiBlog

Dünyanın Katmanları ve Özellikleri

Dünyanın katmanları dıştan içe doğru 5 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar Atmosfer (Hava küre Hava Katmanı), Hidrosfer (Su küre – Su Katmanı), Litosfer (Yer Kabuğu – Taş veya Kara Katmanı), Pirosfer (Ateş Küre – Magma Katmanı) ve Barisfer (Ağır Küre – Çekirdek Katmanı) olarak sıralanmaktadır. Bu katmanlar Dünyamızın katmanlarını oluşturmaktadır. Her katman kendine özgü farklı özelliklere sahiptir.

Dünyamızı oluşturan bu katmanlardan hava küre, su küre ve taş küre gözlemlenebilen katmanlardandır. Dünyanın katmanları ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi verelim. 

Dünyanın Katmanları ve Özellikleri

  • Hava Katmanı (Atmosfer)
  • Su katmanı (Hidrosfer
  • Taş Katmanı (Litosfer)
  • Magma Katmanı (Pirosfer)
  • Çekirdek Katmanı (Barisfer)

Atmosfer (Hava katmanı) ve Özellikleri

Atmosfer hava katmanı olarak da bilinmektedir. Yaşam için gerekli olan bu katman %78 azot, %21 oksijen ve kalan %1 ise diğer gazlardan oluşmaktadır. Atmosferimiz dünyamızı ve tabi ki içerisinde yaşayan canlıları Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının dünyaya gelişini engelleyerek dünyamızı korumaktadır. 

İlgili Makaleler

Ayrıca atmosferin kendine özgü 5 katmandan oluşmaktadır. Dünya yüzeyinden yukarıya doğru Traposfer, Stratosfer, Mezosfer, Termosfer ve Ekzosfer katmanlarında oluşmaktadır. Daha detaylı bilgi için Atmosferin katmanları konusuna göz atmak isteyebilirsiniz. 

Hidrosfer (Su Küre – Su Katmanı)

Suyun  dünyadaki sıvı, katı veya gaz hallerinin bulunduğu tüm ortamına hidrosfer denmektedir. Dünyamızın ¾ ‘ü sularla kaplıdır. Okyanuslar, akarsular, göller, denizler, buzullar, yer altı suları Hidrosferi oluşturmaktadır. Bu sulardan sadece %3 ‘ü tatlı su yani içilebilir sulardan oluşmaktadır. Geriye kalan %97 ise tuzlu sulardır. 

Litosfer ( Yer Kabuğu – Taş veya Kara Katmanı)

Litosfer Dünya yüzeyinin ¼ ‘ünü kaplamaktadır. Dünyamızın en dış ve sert katmanını oluşturmaktadır. Bu katmana yer kabuğu da denmektedir. Litosfer yaklaşık olarak 100 km kalınlıktadır. Ancak yaşlarına bağlı olarak daha kalın tabakalarda bulunmaktadır. Tüm kara canlıları ve insanlar bu katmanda yaşamaktadır. 

Pirosfer (Magma Katmanı – Ateş Küre)

Yer kabuğu ve çekirdek arasında bulunan bu katmana ateş küre de denmektedir. Magma bu katmanda bulunmaktadır ve çoğunlukla çekirdek katmanından gelen ısı nedeniyle çok sıcaktır. Burada bulunan magmalar yanardağlar aracılığıyla yeryüzüne çıkmaktadır. Magmanın yeryüzüne çıkmış haline ise lav denmektedir. 

Barisfer (Çekirdek Katmanı – Ağır Küre)

Ağır küre yada çekirdek katmanı olarak da bilinen barisfer Dünyanın en sıcak katmanıdır. Bilim insanları gezegenimizin manyetik bir alana sahip olduğundan dolayı bu katmanın metal olduğunu düşünmektedir. 

Ayrıca Gezegen nedir, Güneş sistemindeki gezegenler konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu