FTX’in İflasının Kripto Ayı Piyasasını Uzatmasının 2 Nedeni – Technozum
Kripto Para

FTX’in İflasının Kripto Ayı Piyasasını Uzatmasının 2 Nedeni

FTX’in iflasının şok dalgası kripto dünyasında hissediliyor. Büyük bir üne sahip bir kripto şirketinin çöküşü çok önemli. FTX’in iflası kripto kullanıcılarını ve yatırımcıları etkiledi ve borsalar, yatırımcı güvenini korumaya çalışırken daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık sağlamak için ateş altında.

FTX çöküşünden önce, Bitcoin‘in dibi bulmaya yakın olduğuna ve trendin tersine dönmesinin yakın olduğuna dair spekülasyonlar vardı. Bununla birlikte, FTX’in iflası potansiyel kripto piyasası toparlanmasını durdurmuş gibi görünüyor ve ayı piyasası muhtemelen beklenenden daha uzun sürecek.

FTX’in İflasının Kripto Ayı Piyasasını Uzatmasının 2 Nedeni

FTX’in çöküşünün kripto ayı piyasasını beklenenden aylarca uzatmasının ve kripto dünyasının potansiyel canlanmasını geciktirmesinin iki ana nedeni var.

FTX Çöküşü Yatırımcı Güvenini Önemli Derecede Zedeliyor

Birçok büyük kripto şirketinin artık feshedilmiş FTX borsasında fon bulundurduğuna ve bu da onları iflasa karşı savunmasız bıraktığına dair çok sayıda rapor var.

Fonlarını borsada sıkıştıran birçok büyük yatırımcıdan biri de Genesis Trading’dir. Bloomberg’e göre 11 Kasım 2022’de borç veren şirketin FTX hesabında 175 milyon dolar vardı. kripto . com da kötü darbe alacak yatırımcılar arasında yer alıyor. Bununla birlikte, şirket tarafından organize edilen bir AMA’da (Bana Her Şeyi Sor) konuşan Crypto . com CEO’su Kris Marszalek, şirketin FTX’e maruz kalmasının 10 milyon doların altında olduğunu iddia ederek mali sıkıntılarla ilgili spekülasyonları reddetti.

Bir CNBC raporu , Multicoin Capital’in iflas eden şirkete yüz milyonlarca dolar kaybettiğini gösteriyor. Ayrıca, FTX’e önemli ölçüde maruz kalan BlockFi de büyük ölçüde etkilendi. Ne kadar para kaybettiği belli olmasa da şirket para çekme işlemlerini durdurdu ve iflas başvurusunda bulunabilir.

Bunlar, etkilenen birçok kurumdan sadece birkaçı. Büyük fon sahipleri muhtemelen daha istikrarlı varlıklara ve sektörlere yatırım yapmayı ve anlaşma yapmayı düşünüyor. Sonuç olarak pek çok kişi kripto para şirketlerine tahsis edilen miktarları en azından bir süreliğine azaltacak.

Olumsuz Piyasa Duyarlılığı

Perakende güveni büyük bir gerilemeyle karşılaştı ve FTX duyurularından sonra (tüm borsalarda) para çekme talepleri önemli ölçüde arttı. Bu para çekme işlemleri, birçok kişinin “kripto çöküyor” diye düşündüğü için para kaybetme korkusuyla yapıldı. Ayrıca kripto borsalarında artan bir güven eksikliği var: FTX kadar büyük bir borsa çökebilirse, başka ne olabilir?

Artan olumsuz piyasa duyarlılığı , kripto fiyatlarında devam eden düşüşte de belirgindir. Örneğin, 21 Kasım 2022’de Bitcoin, 15.480 $ ile iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. Ayrıca Kasım 2022’nin başlarında 38 dolardan işlem gören Solana, ay sonunda 11 dolara düştü.

Olumsuz piyasa duyarlılığı nedeniyle birçok kripto para biriminin fiyatı keskin ve önemli ölçüde düştü. Ne yazık ki hiç kimse fiyat düşüşlerinin ne zaman duracağını doğru bir şekilde tahmin edemez.

Hala Cryptocurrency’e Yatırım Yapmalı mısınız?

Önemli reformlar olmadığı sürece, birçok potansiyel kripto kullanıcısı, aktif tacir ve yatırımcı karamsar kalmaya devam edecek ve başka varlıklara yatırım yapmayı tercih edebilir. Diğerleri, paralarını kaybetme korkusuyla uzun vadeli yatırım yerine kısa vadeli ticareti tercih edebilir.

Açığa alım satım yapanlar, kripto büyümesine yatırım yapmak isteyenler kadar sorun yaşamayabilir. Günlük tüccarlar genellikle bir alış veya satış pozisyonu aldıkları için, böyle bir fırsatı her zaman kendi lehlerine kullanabilir ve ayrıca kaldıraçla daha fazla para kazanabilirler.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak ya da yapmamak hala bir seçim meselesi. Bazı uzun vadeli yatırımcılar, fiyat düşüşünü çok düşük bir fiyattan satın alma fırsatı olarak görebilir. Örneğin, fiyat düşüşüne rağmen El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 18 Kasım 2022’den itibaren her gün Bitcoin almaya devam etme planını açıkladı. Fiyat düşüşü, kriptoya çok düşük bir fiyata yatırım yapmayı planlayanlar için bir fırsat olabilir. fiyat artmadan önce tren.

Bununla birlikte, böyle bir durumda, bir kripto ayı piyasasında nasıl hayatta kalacağınızı öğrenmeniz ve bu zorlu zamanda piyasada iyi gezinmenize yardımcı olacak ilgili stratejileri kullanmanız gerekir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu