Bilim&TeknolojiBlog

Gezegen Nedir? Güneş Sistemimizde Kaç Tane Gezegen Bulunmaktadır? Ve İsimleri Nelerdir?

Gezegen; Güneş sisteminde Güneşin etrafında dolanan, kendi ışık kaynağına sahip olmayan ve Güneşten aldıkları ışıkları yansıtan gök cisimlerine Gezegen denir. Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından tanınan Güneş sisteminde toplam 8 gezegen bulunmaktadır.

Peki bu gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları bakımından sıralaması nasıldır? Güneş’e en yakın gezegen, Güneş’e en uzak gezegen, Güneş sistemindeki en büyük gezegen, en küçük gezegen hangisidir. Şimdi sıra geldi bu soruların cevabını vermeye.

Güneş Sistemindeki Gezegenler

Güneş sistemimizdeki bulunan 8 gezegeni Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU) Güneş’e yakınlıklarına göre şu şekilde sıralamıştır;

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranüs
  8. Neptün

Şimdi sırasıyla Güneş sistemindeki bulunan gezegenler hakkında kısa kısa bilgiler verelim.

Merkür (Güneşe En yakın Gezegen)

Merkür Güneş sistemindeki Güneşe en yakın gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 58.000.000 km’dir. Merkürün atmosferi çok incedir ve bu yüzden gece ve gündüz arasında oluşan sıcaklık farkı çok fazladır. Merkür gezegeninin yüzeyi ortalama 167 derecedir ama en sıcak gezegen değildir.

Venüs (En Sıcak Gezegen)

Venüs Güneş sistemindeki Güneşe en yakın 2. gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 108.000.000 km’dir. Güneşe en yakın 2. gezegen olmasına rağmen Merkür gezegeninden daha sıcaktır. Merkür yüzeyinin sıcaklığı 464 derecedir. Bunun nedeni Merkür gezegeninin atmosferi çok ince olmasına rağmen Venüs gezegeninin atmosferi çok kalındır. Ayrıca Venüs gezegeni Merkür gezegeninden çok daha fazla büyüklüktedir. Bu nedenle Merkür atmosferinde hızlı bir şekilde ısı değişimi yaşarken Venüs adeta yanıp kavrulmaktadır.

Dünya (Yaşamın Var Olduğu Tek Gezegen)

Dünya Güneş sistemindeki Güneşe yakın 3. gezegendir. Dünyamızın Güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak 149.000.000 km’dir. Dünya Güneş sisteminde var olan tek yaşanabilen gezegendir. Öyle ki Güneş sistemi içerisinde bulunduğu konum, uzaklık Dünya üzerinde ki yaşamı mümkün kılmaktadır. Dünya yüzeyinin sıcaklığı ortalama 15 derecedir. a

Mars (Yolculuğun Tek Hayal Edildiği Gezegen)

Mars Güneş sistemindeki Güneşe yakın 4. gezegendir. Mars’ın güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak 228.000.000 km’dir. Ve Elan Musk’ın en çok sevdiği gezegendir. İnsanoğlu gelecekte bir gün Mars’ta yaşamanın planlarını yapmakta, Mars’ta bir yaşam kolonisinin oluşması için milyarlarca dolar harcama yapmaktadır. Ama şu an için Mars gezegeninin atmosferi Mars yüzeyinde yaşamı mümkün kılmamaktadır. Mars gezegeninin yüzeyi -65 derecedir. oldukça soğuk.

Jupiter

Jupiter Güneş sistemindeki Güneşe yakın 5. gezegendir ve 4 büyük gezegenden bir tanesidir. Jupiter gezegeninin Güneş’e olan uzaklığı 780.000.000 km’dir. Jupiter gezegeninin yüzeyini ortalama sıcaklığı ise -110 derecedir. Güneşten uzaklaştıkça sıcaklığın çok büyük farklarla düştüğü gözlemlenmektedir. Siz burada yaşamak ister miydiniz? Asla. Belki o yüzden gelecekte Mars gezegeninde insanoğlu yaşamayı planlamaktadır. Çünkü Mars Dünya koşullarına en yakın gezegeni oluşturmaktadır.

Satürn (Halkalı Gezegen)

Satürn Güneş sistemindeki Güneşe yakın 6. gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 1437.000.000 km’dir, oldukça uzak. Buz gibidir şimdi burası. Satürn gezegeninin yüzeyinin sıcaklığı -140 derecedir. Sizce burada yaşam olabilir mi? Elbette Satürn gezegeninin meşhur halkalarını unutmamak gerek.

Uranüs (Buz Gibi Bir Gezegen)

Uranüs Güneş sistemindeki Güneşe yakın 7. gezegendir. Güneş’e olan uzaklığı 2871.000.000 km’dir. Görünüşüne bakar mısınız, sanki buz kütlesi. Uranüs gezegeninin yüzeyi -195 derecedir.

Neptün

Neptün Güneş sistemindeki Güneşe yakın 8. gezegendir. Güneş’e olan uzaklığı 4530.000.000 km’dir. Neptün gezegenin yüzeyi -200 derecedir. Çok mu soğuk? Plüton’u da bi duyun isterseniz. Ama Neptün’un görüntüsü büyüleyici değil mi?

Plüton (En uzak, En Soğuk ve En Küçük Gezegen)

Plüton Güneş sistemindeki Güneş’e en uzak gezegendir. Plüton gezegeninin Güneş’e olan uzaklığı 5 milyar 906 milyon 380 bin kilometredir. Sizce bu gezegenin yüzeyinin sıcaklığı kaç derece? Tahmin edebilir misiniz? Plüton gezegenin yüzeyinin sıcaklığı da -225 derecedir.

Ayrıca dünyanın katmanları ve özellikleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu