Bilim&TeknolojiBlog

Gökkuşağı Nedir, Nasıl Oluşur? Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Birçoğumuzun karşılatığı gibi yağmurlu havalardan hemen sonra gökyüzünde yarım daire şeklinde çeşitli renklerden oluşan bir doğa olayı görürüz. Bu doğa olayına Gökkuşağı denir. Gökkuşağı evrensel anlamda kabul edilen 7 renkten oluşmaktadır. Gökkuşağı nedir, Gökkuşağı nasıl oluşur, Gökkuşağı renkleri nelerdir sorularını daha bilimsel olarak cevaplayalım.

Gökkuşağı Nedir? Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı, Güneş ışınları ve havada bulunan su damlacıkları arasında ki etkileşimden oluşmaktadır. Güneşten gelen Güneş ışınlarının atmosferden geçerek havada asılı olan su damlacıklarına doğru açı ile çarpması sonucu, Güneş ışınlarının bu su damlacıklarından geçerken eğilip, bükülüp yön değiştirmesi ile ışığın bileşen dalga boylarına ve renklerine ayrılması sonucu oluşan ve yarım daire şeklinde görülen 7 farklı renkten oluşan doğa olayıdır. Aslında Gökkuşağı tam daire şeklinde oluşmaktadır ama gözlemcinin bulunduğu konum itibari ile yarın daire şeklinde görünmektedir.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Gökkuşağı evrensel anlamda kabul edilen 7 farklı renkten oluşmaktadır. Tipik bir gökkuşağı sırası ile;

  • kırmızı
  • turuncu
  • sarı
  • yeşil
  • mavi
  • lacivert ve mor  renklerinden meydana gelmektedir.
gökkuşağı renkleri

Çocukluğumuzda resim derslerinde gökkuşağı olmazsa olmaz çizimlerimizden bir tanesiydi. Sizlerde yukarıda ki sırayı izleyerek yukarıdan aşağıya doğru gökkuşağı resmi çizebilirsiniz. Gökkuşağı tadında renkli bir yaşantınız olması dileğiyle :-)

Ayrıca renklerin anlamları konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu