BlogUzay

Güneş Sisteminin 9 Gezegeni Nelerdir?

Hemen hemen hepimiz gökyüzüne baktık ve orada ne olduğunu merak ettik. Uzayda dönen çok sayıda büyüleyici nesne var. İnsanlar, onu çevreleyen güneş sistemini keşfetmek için dünyayı uzay gemilerinde terk ettiler. İçindeki her şey Güneş’in etrafında döndüğü ve güneş, Güneş anlamına geldiği için güneş sistemi olarak bilinir.

Bilinen sekiz gezegen, ay, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve diğer uzay nesneleri güneşin etrafında döner. Güneş, güneş sistemindeki en büyük nesnedir. Aslında, güneş sistemlerinin kütlesinin %99’unu oluşturur. Gökbilimciler, güneş sisteminin 4,5 milyar yıldan daha eski olduğunu tahmin ediyor. İşte güneş sisteminin 9 gezegeninin bir özeti:

1. Merkür

Merkür, güneş sistemindeki en küçük gezegendir , yaklaşık 3000 mil (4850 km) çapındadır ve aydan pek de büyük değildir. En küçüğü olmasına rağmen, son derece yoğun. Aslında, Dünya’dan sonra en yoğun ikinci gezegendir. Aynı zamanda güneşe en yakın gezegendir ve keşfedilmeyi tehlikeli hale getirir. Merkür dünyadan 48 milyon mil uzakta.

Güneşe en yakın gezegen olduğu için, yüzey sıcaklıkları 800 derece Fahrenheit’e kadar çıkabilir ve sıfırın altında -300 derece donabilir. Merkür, güneşi her 88 günde bir, herhangi bir gezegenden açık ara daha hızlı döner. Kısa yıl ile karakterizedir. Kısa yılına rağmen, Merkür’de tek bir gün yaklaşık 59 Dünya gününe eşittir. Merkür’ün üçte ikiden fazla metalik ve üçüncü bir silikon veya kaya olduğu düşünülmektedir.

2. Venüs

Venüs güneş sisteminde ki ikinci gezegendir ve dünyaya yakındır, bu yüzden genellikle kardeş gezegenimiz olarak anılır. Dünya’ya benzer büyüklükte, yaklaşık 7300 mil (12.000 kilometre). “Sabah yıldızı” lakaplı ve en yaşanabilir gezegen olduğu düşünülüyor. Venüs’ün yüzey sıcaklıkları, dünyanın yüzeyini eritecek kadar sıcak olan 900 Fahrenheit’e yaklaşıyor. Venüs, esas olarak sülfürik asit ve karbondioksitten oluşan karakteristik kalın bir atmosfere sahiptir.

Atmosfer ciddi derecede zehirli olacağından insanlar Venüs’te nefes alamıyordu. Aslında, Venüs’ün atmosferi bir araba aküsünden santimetre küp başına daha fazla asit içerir. Bu atmosfer, Venüs’ün kahverengimsi sarı görünmesinin nedenidir. Venüs nispeten yavaş döner. Tam bir dönüş yapmak 243 gün sürer. Merkür ve Venüs uydusu olmayan tek gezegendir.

3. Dünya

Dünya, milyonlarca su ve kara hayvanı ve bitki türü de dahil olmak üzere yaşamla dolu olduğundan, tüm güneş sistemi içinde benzersiz bir bitkidir. Aktif plaka hareketine sahiptir ve insanlar da bu gezegende yaşar. Dünyanın çekirdeği neredeyse tamamen demirden oluşur. Dış çekirdek sıvı iken iç çekirdek katıdır.

Bir sonraki katmana manto denir ve çoğunlukla viskoz veya yarı sıvı haldeki kayadan oluşur. Yüzey ince bir kayalık kabuktan oluşur. Dünya, güneş sistemindeki en büyük 5. gezegendir (12.000 kilometre çapında) ve 4,6 milyar yaşında olduğu düşünülmektedir. Dünya 24 saatte bir kendi ekseni etrafında döner ve 365 günde bir (yılda bir) güneş etrafında döner. Dünya bir aydan oluşur.

4. Mars

Genellikle kırmızı gezegen olarak adlandırılır ve Roma savaş tanrısı olarak adlandırılır. Mars, dünyadan biraz daha büyüktür (yaklaşık 6.790 kilometre çapında). Sıradağlar, inişli çıkışlı düzlükler, devasa kanyonlar, volkanlar gibi yeryüzüyle hemen hemen benzer özelliklere sahiptir.

Mars’ın güneş etrafında bir tur atması 687 gün sürer ve dönüş hızı dünyanınkine (24.6 saat) eşittir. Yüzey çoğunlukla demir açısından zengin volkanik kayalarla kaplıdır. Kaya, gezegene karakteristik kırmızı tonunu veren demir oksit serpilir. Mars nispeten ince bir atmosfere sahiptir ve iki küçük uydudan oluşur.

5. Jüpiter

Jüpiter, güneş sistemlerindeki tüm gezegenlerin en büyüğüdür (142.980 kilometre çapında) ve Dünya Gezegeninden 11 kat daha geniştir. Jüpiter her 12 yılda bir güneşin etrafında döner. Jüpiter, büyüklüğüne rağmen, kendi ekseni etrafında oldukça hızlı döner (9 saat ve 19 dakika içinde). Jüpiter gaz ve sıvıdan oluşur ve katısı yoktur. %90 hidrojen ve %10 helyumun yanı sıra eser miktarda metan, su ve amonyak içerir. Bu, yüzeye inerseniz, içine batacağınız anlamına gelir.

Teorik kanıtlar, Jüpiter’in çekirdeğinin metalik hidrojen ve kayadan oluştuğunu şart koşar. Dış gaz kısmı kahverengi, kırmızı, sarı ve beyaz bulutlardan oluşan bantlara bölünmüştür. Jüpiter, esas olarak tozdan oluşan dört halkadan oluşur. Yüzey ayrıca oval şekilli fırtınalar yaşar. 2016 itibariyle Jüpiter, bilinen 67 uyduyu, ayrıca 4 büyük Galile uydusunu (Io, Europa, Callisto ve Ganymede) ve isimsiz kalan çok sayıda küçük kuyuyu kapsar.

6. Satürn

Satürn, güneşe uzaklığı olan 6. gezegendir. Dünyanın dokuz katı büyüklüğünde (120.536 kilometre) en büyük ve en parlak gezegenlerden biridir ve yörüngesinde çok sayıda nesne vardır. Satürn, üç halkalı sistemiyle tanınabilir. Güneşin etrafında 12 yılda döner ve 10 saatten biraz fazla döner. Satürn, esas olarak buz ve kayadan oluşan nispeten küçük ve katı, yoğun bir çekirdeğe sahiptir. Bir sıvı metalik hidrojen tabakası ile çevrilidir. Dış katman helyum, moleküler hidrojen ve eser miktarda su, metan ve amonyaktan oluşur.

Diğer gezegenlerin aksine Satürn’ün tanımlanabilir bir yüzeyi yoktur. Alternatif olarak, gazlı bir atmosferden sıvı iç mekanlara yavaş bir geçiş vardır. Çekirdeği son derece sıcaktır (21, 00 derece Fahrenheit). Aslında Satürn’ün güneşten aldığından 2,5 kat daha fazla enerji yaydığı düşünülüyor. Yüzeyi markalı görünüyor ve kahverengi-sarı, karamela renginden oluşuyor. Satürn, 2016 istatistiklerine göre 62 uydudan oluşuyor. Roma tarım tanrısı lakaplı.

7. Uranüs

Uranüs güneş sistende ki 7. gezegendir . Güneş sistemindeki en büyük üçüncü gezegendir, Dünya gezegeninin (51.118 kilometre) 4,4 katı büyüklüğündedir. Uranüs güneş etrafında nispeten yavaş bir yörüngede döner. Kendi ekseni etrafında dönen tek bir yörüngeyi tamamlaması 84 yıl sürer (17 saat). Uranüs çıplak gözle görülebilir ve karakteristik bir mavi renge sahiptir. Jüpiter ve Satürn gibi, Uranüs’ün katı bir dış yüzeyi yoktur, bu da tüm yüzeyinin oldukça düzgün bir mavi-yeşil renge sahip gazlardan oluştuğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, çekirdek katı ve kayalıktır ve güneşten çok uzak olduğu için çekirdek bir buz örtüsü ile çevrilidir, bu yüzden bu gezegene bir buz üçlüsü denir. 2016 itibariyle, Uranüs’ün 27 uydusu vardır ve etrafı dokuz halkalı bir sistemle sarılır. Uranyum “Jüpiter’in büyükbabası” olarak adlandırılır.

8. Neptün

Neptün, Uranüs’ten biraz daha küçüktür ve Dünya’dan 17 kat daha büyüktür. Çapı 49.500 kilometredir. Neptün, güneşten 8. ve en uzak gezegendir. Her 165 yılda bir güneş etrafında döner. Dış yüzeyi mavi göründüğü ve büyük lacivert fırtına sistemleri ile karakterize edildiğinden, Neptün ile hemen hemen benzer bir yapıya ve bileşime sahiptir. Beş halkalı bir sistem Neptün’ü çevreler ve 14 aydan oluşur. Okyanusların Roma tanrısı lakaplı.

9. Plüton

Plüton güneşten 3,7 milyar mil uzakta bulunur . Dünya’nın ayının yarısı büyüklüğünde, bu yüzden cüce gezegen olarak yeniden adlandırıldı. Plüton esas olarak kaya ve buzdan oluşur. Yüzey neredeyse tamamen donmuş metan, nitrojen ve karbon monoksitten oluşur. Güneş etrafında 28 yılda döner ve 6.4 günde döner. Büyük bir aydan oluşur ve lakaplı Roma dış karanlık tanrısı.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu