Blog

Hangi Microsoft Office Sürümünü Kullanıyorsunuz?

Aynı Microsoft Office uygulamasının farklı bilgisayarlarda farklı özellikleri varsa, bunun sebebi farklı sürüm yüklü olmalarıdır. Bazı üçüncü taraf eklentiler ve şablonlar , yalnızca belirli Office sürümlerinde çalışan özelliklere de sahiptir. Bu yüzden hangi Office sürümünüzü kullandığınızı bilmek kullanmak istediğiniz eklenti ve şablanları kullanmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Microsoft Office programları, özellikle Windows cihazlarda kendilerini otomatik olarak güncellemektedir. Ama her zaman değil. Office uygulamanızın sürümünü manuel olarak doğrulamanız ve Microsoft’un Office güncellemeleri veritabanıyla karşılaştırmanız gerekebilir.

Microsoft Office Sürüm Yapısının Gizemini Çözme

Windows’ta Office uygulamaları sürümlerinizi araştırırken bir dizi sayı (ve harf) ile karşılaşacaksınız. Microsoft, çoğu Office 365 uygulama sürümünü etiketlemek için yeni beş basamaklı yapı numarası biçimini kullanır. Office uygulamalarının sürüm bilgileri genellikle iki basamaklı bir sürüm numarasına ve nokta ile yarıya bölünmüş 10 basamaklı bir yapı numarasına sahiptir.

Sürüm“, bir Office uygulamasının bağımsız bir sürümünü tanımlarken, “Derleme“, belirli bir sürümün bir varyasyonunu ifade eder. Microsoft, hataları düzeltmek ve performans sorunlarını çözmek için sık sık yeni derlemeler yayınlarken, sürüm güncellemeleri büyük ölçüde yeni özellikler sunar.

Örnek olarak bir Office uygulamasının bu sahte sürümünü alın: Sürüm 2204 (Derleme 15128.20224 Tıkla-Çalıştır) .

“2204” uygulama sürüm numarası, “15128.20224” yapı numarası ve “Tıkla-Çalıştır” yükleme türüdür.

Microsoft ayrıca bir Office uygulaması sürümünün sonunda yükleme türünü de içerir. “Windows Mağazası”, Office uygulamasını Microsoft Mağazasından yüklediğiniz anlamına gelir. Microsoft veya üçüncü taraf kaynaklardan bir Office ürünü indirip kurarsanız, bu bir “Tıkla-Çalıştır” yüklemesidir.

macOS’ta Office Sürümlerini Kontrol Edin

Mac için Microsoft Office’in uygulama sürümlerini kontrol etmek basittir. Süreç, sürümlerine bakılmaksızın tüm Office uygulamaları için tutarlıdır.

 1. Mac’inizde bir Microsoft Office uygulaması açın ve menü çubuğundan ürün adını seçin.
 2. Devam etmek için Microsoft Word Hakkında’yı seçin .

OneNote kullanıyorsanız uygulama menüsünde “Microsoft OneNote Hakkında” öğesini görürsünüz.

 1. Microsoft Office uygulaması sürümünü adının hemen altında bulacaksınız.

Windows PC’lerde Microsoft Office Sürümünü Kontrol Edin

Bir Office uygulaması sürümünü Windows Ayarları, Denetim Masası’nda veya uygulamanın ayarlar menüsünde kontrol edebilirsiniz.

Hesap Ayarları Menüsünde Office Sürümünü Kontrol Edin

Microsoft Excel, bir Word belgesi, Powerpoint, Outlook veya herhangi bir Office uygulamasını açın ve aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Uygulama penceresinin sol üst köşesinde Dosya’yı seçin .
 1. Kenar çubuğunda Office Hesabı’nı seçin .

Bazı Office uygulamalarında Dosya menüsünde Hesap’ı seçin.

Microsoft Office’in daha eski bir sürümünü (Office 2010 veya daha eski) kullanıyorsanız, Dosya menüsünü açın ve Yardım öğesini seçin .

 1. Office sürümünüz için sayfanın Ürün Bilgileri bölümünü kontrol edin .

Microsoft Office 365 aboneliğiniz varsa , bölümde yalnızca Office paketinizdeki ürünleri bulacaksınız. Office uygulamanızın sürümünü görmek için Office Ürünü Hakkında satırına gidin .

Microsoft Office uygulaması hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için Office Ürünü Hakkında simgesini seçin .

Örneğin, Word Hakkında’yı seçmek Microsoft Word’ün Lisans Kimliğini, sürümünü ve yapı numarasını yeni bir pencerede gösterecektir. Ayrıca , iletişim kutusunda Microsoft Word’ün 32 veya 64 bit sürümünün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows Ayarları Menüsünden

 1. Ayarlar > Uygulamalar’a gidin ve Yüklü uygulamalar’ı seçin .

Windows 10’da Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler’e gidin .

 1. Microsoft Office programlarının sürümlerini adlarının altında bulacaksınız.
 1. Windows, uygulama önizlemesinde Office sürümünü görüntülemiyorsa, kontrol etmenin başka bir yolu vardır. Office uygulamasının yanındaki üç noktalı menü simgesini seçin ve Gelişmiş seçenekler öğesini seçin .
 1. Office uygulaması sürümü için “Özellikler” bölümündeki Sürüm satırını kontrol edin .

Windows Denetim Masasından

 1. Windows Denetim Masası’nı açın ve Programlar’ı seçin .
 1. Programlar ve Özellikler’i seçin.
 1. Office uygulamasını bulun ve sürümü için “Sürüm” sütununu kontrol edin. Alternatif olarak, uygulamayı seçin ve ürün sürümü için Kontrol Paneli pencerelerinin altını kontrol edin.
 1. Kontrol Paneli sayfada “Sürüm” sütununu görüntülemiyorsa ayrıntılı görünüm moduna geçin. Bunu yapmak için uygulama listesinin sağ üst köşesindeki Diğer seçenekler açılır düğmesini seçin.
 1. Ayrıntılar’ı seçin.

Artık Denetim Masası’nda Office uygulamalarının boyutunu, sürümünü ve yükleme tarihini kontrol edebilmeniz gerekir.

Microsoft Office Programları Nasıl Güncellenir?

Office uygulamalarını güncelleme adımları, bilgisayarınızın işletim sistemine ve Office ürününe göre değişiklik gösterecektir.

macOS’te Microsoft Office Uygulamalarını güncelleyin

Microsoft Office uygulamalarını App Store’dan yüklediyseniz, bunları App Store’da güncelleyebilirsiniz. Microsoft Otomatik Güncelleme aracı, macOS cihazlarındaki Microsoft uygulamalarının güncellenmesine de yardımcı olur.

Microsoft Otomatik Güncelleme aracını kurun ve başlatın ve Microsoft Uygulamalarını otomatik olarak güncel tut onay kutusunu seçin. Aynı şekilde, eski Microsoft uygulamalarının en son sürümünü Mac’inize yüklemek için Güncelle’yi seçin.

Windows’ta Microsoft Office Uygulamalarını Güncelleyin

Güncellemek istediğiniz Office uygulamasını açın, menü çubuğunda Dosya’yı seçin ve Hesap veya Ofis Hesabı’nı seçin.

Office güncellemeleri arka planda indirilmeye başlayacaktır. Güncelleme indirilirken programıkullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, güncelleştirmeyi yüklemek için Office programını kapatıp yeniden açılması gerekmektedir. Güncelleştirmeleri yükleme zamanı geldiğinde belgelerinizi kaydetmeniz istenecektir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu