BlogSosyal Medya

Instagram’da Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınızı güvende tutmanın birden fazla yolu vardır.

Instagram, sosyal medyanın kralı olarak kabul ediliyor. İşletmelerden özel hesaplara kadar, platformdaki herkes daha fazla kullanıcı katılımı elde etmeye çalışıyor. Yine de, siber güvenlik ihlali riskleri çok büyük olduğundan, güvenlik her kullanıcının en önemli endişesidir.

O halde Instagram’da güvenlik kontrolü yapabileceğiniz ve hesap güvenliğinizi sıkılaştırabileceğiniz yöntemlerden bahsedelim.

Instagram’ın Güvenlik Kontrolü Özellikleri ve Nasıl Kullanılacağı

Hesabınızın güvenliğini artırmak ve olası tehlikelere karşı korumak için aşağıdaki Instagram güvenlik özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu özellikler, sosyal medya dünyasını tehdit altında hissetmeden keşfetmek isteyen tüm Instagram kullanıcıları için uygundur.

Instagram Şifre Denetleyicisi

Profil oluştururken Instagram şifresi zorunludur. Tahmin edilmesi zor, kırılmaz bir şifre oluşturmalısınız .

Rakamlar ile büyük ve küçük harflerden oluşan bir kombinasyon kullanın, ancak hatırlaması kolay şeyler de düşünün. Örneğin, birinin doğum gününü veya en sevdiğiniz öğeleri özel karakterlerin karışımıyla oluşturabilirsiniz.

Instagram şifrenizi değiştirmek için:

 1. Ayarlar’a gidin ve Güvenlik’i açın .
 2. Tüm önemli güvenlik göstergelerini bulmak için Güvenlik Kontrolü üzerine dokunun .
 3. Parola’yı seçin .

Onay için mevcut şifrenizi ve iki kez yeni şifrenizi girmeniz istenecektir.

Parola, Güvenlik’e gidip Oturum Açma Güvenliği bölümünde Parola’ya dokunarak da değiştirilebilir. Her iki yöntem de basittir ve aynı doğrulama yöntemlerini takip eder.

E-posta Güncellemesi

Instagram hesabınızın güvenliğini artırmak için başka bir şey de e-posta adresinizi güncellemek ve artık kullanmıyorsanız eskisini kaldırmaktır. Instagram hesabınıza bağlı e-posta adresinin aktif olduğundan ve şu anda kullanımda olduğundan emin olmalısınız.

E-posta adresinizi değiştirmek için:

 1. Instagram profilinizdeki üç yatay çizgiye dokunun.
 2. Ayarlar’ı seçin ve Güvenlik’i görene kadar aşağı kaydırın .
 3. Eski e-postanızı kaldırmak için Güvenlik Kontrolü’nü seçin .
 4. Değişiklik yapmak için E- posta’ya dokunun .
 5. Yeni bir e-posta adresi ekledikten sonra Instagram, onay için mevcut e-posta adresine altı haneli bir onay kodu gönderecektir. Bu adım, başka biri hesap e-postanızı değiştirmeye çalışıyorsa sizi uyarır.

Kullanıcılar ayrıca, Instagram hesaplarında gerçekleşen güvenlikle ilgili etkinliklerden haberdar olmak için Instagram’dan e-posta alır.

Instagram’dan e-posta almak için:

 1. Yeni bir menü açmak için profilinizden üç yatay çizgiyi seçin.
 2. Ayarlar’a dokunun ve Güvenlik’e gidin .
 3. Oradan, Instagram’dan E-postalar’ı seçin .

Bir şeylerin doğru olmadığını düşünüyorsanız harekete geçebilirsiniz. Instagram, kullanıcılarına yardımcı olmak için özel bir Yardım Merkezine sahiptir.

Telefon Numaranızı Güncelleyin

Cep telefonu numaraları, uygulama güvenliğini artırmaya yardımcı olur. Instagram hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı eklemek için telefon numaranızı kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, birisi bilinmeyen bir tarayıcıdan veya uygulamadan Instagram hesabınıza her giriş yaptığında, kayıtlı cep numaranıza bir giriş onay kodu gönderilir. İletişim numaranızı değiştirirseniz, Instagram’da güncellemeyi unutmayın.

Telefon numaranızı değiştirmek için Güvenlik Kontrolü sekmesini açmanız ve:

 1. Cep Telefonu Numarası üzerine dokunun.
 2. Yeni telefon numarasını girin ve İleri’ye basın.
 3. Telefonunuza gönderilen altı haneli onay kodunu girmeniz istenecektir.
 4. Tekrar İleri’ye basın , telefon numaranız değiştirilir.

Mevcut telefon numaranızı değiştirmenin başka bir yolu da şudur:

 1. Profili Düzenle’ye gidin ve Kişisel Bilgi Ayarları’na dokunun.
 2. Önceki telefon numaranızın kayıtlı olduğu Telefon’a dokunun.
 3. Yeni iletişim bilgilerini ekleyin ve bu numarayla ilgili bir onay kodu alacaksınız.
 4. Bitti’ye basın ve hazırsınız.

İletişim numarası ayrıntılarını eklemek herkes için çok önemlidir. Ebeveynler, en son nerede oturum açtıklarını kontrol etmek için bunu çocuklarının Instagram hesabına da ekleyebilir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulama, ekstra güvenlik katmanı eklemek için Instagram tarafından tanıtıldı. Bu özellik, insanların birinin hesabına yetkisiz erişim elde etmesini zorlaştırır.

Daha iyi koruma için iletişim numaranızı ve ayrıntılarınızı girmeniz önemlidir. İki faktörlü kimlik doğrulamaya sahip bir hesap, tanınmayan bir cihazdan her giriş yapıldığında sahibinden izin ister. Başarılı bir giriş yaptıktan sonra tarayıcıları ve uygulamaları kaydetme seçeneğiniz vardır.

İki faktörlü yetkilendirmeyi etkinleştirmek için:

 1. Instagram hesabınızı açın ve Profil simgesine dokunun.
 2. Oradan Ayarlar’a gidin ve Güvenlik’i açın .
 3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı seçerek başlayın . Başlayın’a bastığınızda Instagram, tercih ettiğiniz güvenlik yöntemini seçmeniz için size üç seçenek sunar. Bu yöntemler arasında WhatsApp, kimlik doğrulama uygulaması ve kısa mesaj bulunur. WhatsApp’ı tercih etmek istiyorsanız, aktif bir WhatsApp hesabınızın olması gerekir.
 4. Adımları Instagram’ın belirttiği şekilde gerçekleştirin ve kaydedin. İki faktörlü kimlik doğrulama uygulanır ve bir sonraki oturumdan itibaren aktif olacaktır.

Bilgilerinizi İndirin

Aktivitelerinizi değerlendirmek ve incelemek için kişisel bilgilerinizi Instagram’dan indirebilirsiniz. Bu bilgiler mesajları, yorumları, fotoğrafları ve profil bilgilerinizi içerir.

Instagram bilgilerinizin bir kopyasını indirmek için:

 1. Etkinliğiniz’e gidin, aşağı kaydırın ve Bilgilerinizi İndirin’i seçin.
 2. E-postanızı ekleyin ve İndirme İste’ye dokunun. Instagram’dan tüm bilgileri içeren bir bağlantı alacaksınız. Verilerinizi toplamak ve göndermek genellikle iki hafta kadar sürer.
 3. Şifrenizi girin ve İleri’ye tıklayın. Bilgilerinizi Birincil veya Spam e-posta klasöründe alacaksınız.

Bu bilgiler size herhangi bir hesap istilasını tespit etme fırsatı sunar. Daha sonra işinize yarayabilecek şeylerin kanıtlarını saklayabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Güvende Tutun

Hepimiz Instagram’da özel ve güvenli bir deneyimi hak ediyoruz. Bilgilerini güncellemesi gereken kullanıcılar güvenlik kontrolünü tercih etmelidir. E-posta adresinizi, cep telefonu numaranızı ve şifrenizi değiştirme seçeneğiniz vardır. Bunun dışında iki faktörlü kimlik doğrulama, ek bir bariyer oluşturmanıza olanak tanır.

Güvenlik kontrolü, uygulamayı huzur içinde kullanmanıza olanak tanıyan ve bir ihlal durumunda sizi uyaran Instagram tarafından sağlanan ek bir korumadır. Profilinize girmeye çalışan beklenmedik ve istenmeyen kişilerin riskini önleyebilirsiniz

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu