BlogiPhone

iPhone 14 Pro’nuzdaki Pil Ömrünü En Üst Düzeye Çıkarmanın 6 Yolu

iPhone 14 Pro, pil ömrü dışında her bölümde mükemmel. İşte bunu değiştirmek için yapabilecekleriniz.

iPhone 14 Pro, Apple için birçok ilki beraberinde getiriyor. Her zaman açık olan ekrandan 48 MP kameraya kadar paketten çıkarılacak çok şey var. Ne yazık ki, birçok inceleme iPhone 14 Pro’nun eski modellerin pil performansına ayak uyduramayacağını öne sürdüğü için bu yeni özellikler biraz pil endişesi de getiriyor.

Bu nedenle, iPhone 14 Pro’nuzun pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın ve gün boyu dayanmasını sağlamanın bazı yollarını keşfedeceğiz. Bu ipuçlarından bazıları donanım özelliklerini devre dışı bırakmayı içerirken, diğerleri yazılım seçeneklerinde ince ayar yapmanızı sağlar.

iPhone 14 Pro’nuzu yeni aldıysanız ve bir yedekten geri yüklediyseniz, cihaza verilerini dizine eklemeyi ve bulutta depolanan fotoğrafları, mesajları ve uygulamayla ilgili diğer içeriği geri yüklemeyi bitirmesi için biraz zaman vermenizi öneririz.

1. Her Zaman Açık Ekranı Devre Dışı Bırakın

Android benzerlerinden farklı olarak, iPhone için her zaman açık olan ekran, Kilit Ekranında normalde görünen tüm öğeleri gösterir. Duvar kağıdınızdan iOS 16’nın Apple-Watch tarzı widget’larına kadar her öğe, soluk durumda da olsa konumunu korur, 1 Hz’de yenilenir ve gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Bununla birlikte, iPhone 14 Pro’nuzu bu durumda tutmak, uzun bir süre boyunca pilin dayanıklılığını engelleyecektir. İşte iPhone’unuzdaki her zaman açık ekranı kapatmak ve pilden tasarruf etmek için izlenecek adımlar :

 1. iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın ve Ekran ve Parlaklık sayfasına gidin.
 2. Aşağı kaydırın ve Her Zaman Açık geçişini bulun.
 3. Şimdi her zaman açık ekranı kapatmak için dokunun.

2. ProMotion’ı Devre Dışı Bırakarak Kare Hızını Sınırlayın

Yüksek yenileme hızına sahip ekranlara bakmak hoş ve hatta kullanımı daha iyi olsa da, pili zorlama tehdidinde bulunuyorlar. iPhone 13 Pro, uygulamayı nispeten iyi bir şekilde ele aldı ve aynısını iPhone 14 Pro’dan da bekliyoruz. Ancak, bir sıkıntı yaşarsanız, ProMotion’ı yüksek yenileme hızı ekranını devre dışı bırakacak şekilde sınırlamak, iPhone’unuzun kalan şarjından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

iPhone’unuzun yenileme hızını sınırlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın ve Erişilebilirlik’e gidin.
 2. Şimdi Hareket üzerine dokunun.
 3. Telefonunuzu 60 Hz ile sınırlamak için Çerçeve Hızını Sınırla geçişini etkinleştirin.

3. Otomatik Parlaklığı Kapatın

iPhone’da pil ömründen tasarruf etmenin bir diğer önemli ipucu da iOS’un Otomatik Parlaklık özelliğini devre dışı bırakmaktır. Bu, iPhone 14 Pro’da daha da önemlidir, çünkü cihaz dış mekanda kullanıldığında 2000 nit’lik bir zirveye ulaşabilir. Bu parlaklık seviyesi, uzun süre kullanıldığında pili ciddi şekilde zorlayabilir.

Aşağıda listelenen adımları izleyerek Otomatik Parlaklığı kapatabilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı açın ve Erişilebilirlik üzerine dokunun.
 2. Ardından, Ekran ve Metin Boyutu menüsüne gidin.
 3. Bu ekranın en altına gidin ve Otomatik Parlaklığı kapatın.

4. Klavye Dokunuşlarını Devre Dışı Bırakın

iOS 16’ya yeni eklenen Keyboard Haptics, ilk elden deneyimlemediğiniz sürece takdir edemeyeceğiniz bir şey. Ne yazık ki, özellik yedekte bir uyarı ile geliyor: Apple’ın destek sayfalarından biri, özelliğin iPhone’unuzun pilini olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Özellik varsayılan olarak kapalıyken, özelliği açtıysanız veya bu özelliği kullanan bir cihaz yedeklemesinden iPhone 14 Pro’nuzu geri yüklediyseniz, şimdi kapatmalısınız. Sadece şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı açın ve Sesler ve Dokunuşlar’ı seçin.
 2. Klavye Geri Bildirimi öğesini bulun ve üzerine dokunun.
 3. İki seçenekten Haptics’i devre dışı bırakın.

5. Arka Plan Uygulama Etkinliğini Azaltın

Listemizde bir sonraki adım, iPhone’unuzdaki arka plan uygulaması etkinliklerini sınırlamak. Cihazlarımızdaki uygulamaların genellikle arka planda etkin olduğu günümüzde yaygın bir bilgidir. Arka planda çalışmak ve verileri sürekli yenilemek, bildirimleri zamanında almanıza yardımcı olur ve uygulamalara (genellikle onları bıraktığınız durumda) çok fazla gecikme olmadan atlayabilirsiniz.

Ancak, sürekli arka plan etkinliği, pilin önemli ölçüde boşalmasına ve mobil verilerin tüketilmesine neden olabilir. İlki, hücresel alımın zayıf olduğu bölgelerde daha yaygındır. Bu nedenle, Arka Plan Uygulaması Yenileme özelliğini devre dışı bırakmak, iPhone 14 Pro’nuzun pil ömründen biraz tasarruf edebilir.

Gerekli değişiklikleri yapmak için aşağıda listelenen adımları izleyin.

 1. Ayarlar’ı açın ve Genel’e gidin.
 2. Arka Planda Uygulama Yenileme alt bölümünü bulun
 3. Hangi uygulamaların arka planda yenilenebileceğine bireysel olarak karar verme seçeneğine sahip olacaksınız. Gereksiz gördüğünüz uygulamalar için geçişi kapatın.

En üstteki Arka Planda Uygulama Yenileme düğmesi, bu özelliğin mobil veri üzerinden mi yoksa yalnızca Wi-Fi üzerinden mi etkin olmasını istediğinizi seçmenize olanak tanır.

6. 5G’yi devre dışı bırakın

Listemizin sonuncusu iPhone’da 5G’yi devre dışı bırakmak. Hız avantajından bağımsız olarak, 5G ağlarına bağlanmaktan sorumlu donanım bileşenleri fazladan güç tüketecektir. Ayrıca, 5G özellikli kulelerin olmaması, cihazınızın sürekli olarak bir sinyal aramasına neden olabilir. Bu amaçla, şarjlı kullanım süresini uzatmaya yardımcı olması için iPhone 14 Pro’nuzda 5G’yi kapatmanızı öneririz.

Bunu yapmak için aşağıda listelenen adımları izleyin:

 1. iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın ve Hücresel üzerine dokunun.
 2. Şimdi, Hücresel Veri Seçenekleri’ne ve ardından Ses ve Veri’ye dokunun.
 3. Bu ekranda 5G Auto veya LTE’yi seçin.

Bazı cihazlarda Hücresel yerine Mobil Veri terimini görebilirsiniz . Fark, iPhone’un dil yapılandırmasından kaynaklanmaktadır.

İlk seçenek, pil ömrü üzerindeki etkisinin önemsiz olacağını belirlerse, iPhone’unuzun 5G ağlarını aramasına ve bağlanmasına izin verecektir. İkincisi, 5G ağlarına bağlantıları önleyecek ve yakınınızdaki mevcut ağları aramayı durduracak, böylece iPhone’unuzda pil tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

iPhone Şarj Cihazınızdan Daha Fazla Zaman Alın

İPhone hala 20W’tan daha hızlı şarjı desteklemediğinden, düşük bir yüzdeden neredeyse dolu hale getirmek oldukça bekleyebilir. Her zaman açık ekranı, klavye dokunuşlarını ve daha fazlasını devre dışı bırakmak için yukarıda listelediğimiz adımları izleyerek iPhone 14 Pro’nuzda pil tasarrufu yapabilirsiniz. Bu, şarj adaptörünüzden bir süre daha uzak durmanızı sağlar.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu