BlogiPhone

iPhone 14: Şimdiye Kadar Ortaya Çıkan Tüm Olası Bilgiler

Apple, 14 Eylül 2021’deki California Streaming etkinliğinde iPhone 13 serisini piyasaya sürdü. Neredeyse bir yıl sonra, Cupertino merkezli şirket iPhone 14‘ü piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır. Lansman tarihi yaklaştıkça, yaklaşan iPhone 14 hakkında söylentiler ve bilgi sızmaları da artmaktadır. Bu yazımızda iPhone 14 serisine dair tüm muhtemel bilgileri bulacaksınız.

Önceki sürümlerde olduğu gibi, bir sonraki sürümün de iPhone 14 modelinde birkaç heyecan verici özellik getirmesi bekleniyor. 

iPhone 14 Serisi ve Çıkış Tarihi

Apple’ın iPhone 13 serisine benzer şekilde , şirketin dört yeni cihazı tanıtacağı iddia ediliyor. Sektör uzmanları, iPhone 14 serisinin sözde iki adet 6.1 inç ve iki adet 6.7 inç model içereceğini iddia ediliyor. Bununla birlikte, Apple’ın daha büyük bir 6.7 inç iPhone 14 Max (veya Plus) modeliyle değiştireceği söylentileri nedeniyle mini sürüm mevcut olmayacak gibi. Diğer üç model ise 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone Pro ve 6.7 inç iPhone Pro Max içeriyor.

Resmi duyuruya gelince, Apple genellikle yeni iPhone’larını Eylül ayında piyasaya sürüyor. 2022 için teknoloji devi, 7 Eylül’de “Far Out” olarak adlandırılan yüz yüze bir etkinlik için davetiye gönderdi bile. Hal böyle olunca da bunun Apple’ın iPhone 14’ü piyasaya süreceği gün olmasını bekliyoruz .

iPhone 14 Ekran

iPhone 13 Pro modellerinde, iPhone 14 serisinde kalacak olan 120 Hz ProMotion ekrana sahip. Bununla birlikte, en son söylentiler devam ederse, yine de Pro modellerine özel olacak. Her zaman açık ekranın da geleceği bildiriliyor, ancak Apple‘ın bu özelliği Pro modelleriyle sınırlamasını bekliyoruz.

iPhone 14 Çentik

9To5Mac tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Apple’ın iki kesiği tek bir simetrik birim olarak göstermek için yazılım sihirbazlığını kullanacağını öne sürüyor. Apple görünüşe göre bu alanı kamera ve mikrofon gizlilik göstergelerini görüntülemek için kullanmayı planlıyor.

Ancak henüz heyecanlanmayın, yeniden tasarım sözde iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max‘e özel olacak. Normal iPhone 14 ve iPhone 14 Max (veya Plus), iPhone 13 serisi ile aynı çentiği koruyacak.

Çentik tasarımıyla ilgili en son söylentiler, 2021’de Apple’ın çentiği tamamen ortadan kaldırabileceğini öne süren önceki söylentilerin aksine.

iPhone 14 Renkleri

Apple’ın daha özel renkler sunduğu bilinse de, iPhone serisinde genellikle bazı önemli renkleri koruyor. Yaklaşan iPhone 14 serisi için birkaç renk değişikliği geliyor. İlk olarak, MacRumors’un bir raporuna göre, Sierra Blue’nun Pro modellerinde kullanılmayacağı ve Apple’ın normal modellerde Pink’i terk edeceği bildiriliyor. Hem Sierra Blue hem de Pink, Purple ile değiştirilecek.

Bu geçerliyse, iPhone 14 Pro modellerinin Grafit, Gümüş, Altın, Mor veya Yeşil renk seçenekleriyle gönderileceği, standart modellerin ise Gece Yarısı, Yıldız Işığı, Mavi, Kırmızı, Mor ve Yeşil olmak üzere altı renk seçeneği olacağı anlamına geliyor. .

iPhone 14 Kamera

Arka kamera modülü, 2022’de aynı tasarıma sahip olacak gibi görünüyor. Beklenen tek değişiklik, daha büyük bir sensöre yer açmak için iPhone 14 Pro modellerinde daha kalın bir çıkıntı.

iPhone 14 Yapı Malzemeleri

Daha önceki görüntüler, Apple’ın daha güçlü, daha sağlam bir titanyum çerçeve içerme olasılığına değindi: iPhone için bir ilk. Ne yazık ki, MacRumors’un son raporu iddiaya itiraz etti. Ancak şirketin iPhone 14 Pro’da titanyum çerçeveyi test ettiğini doğruluyor.

Apple’ın geri dönüşü, böyle bir cihazı seri üretmenin pahalı ve zor olacağının farkına varılmasına bağlandı. Üzücü haberlere rağmen Apple, pahalı Apple Watch Series 7 modelinde bir tüketici ürününde zaten titanyum kasa kullanmıştı.

iPhone 14 Soğutma Mekanizması

Apple’ın üst düzey iPhone 14 modellerine eklenebilecek bir buhar odası termal sistemini test ettiği bildirildi. Soğutma çözümü iPhone 14’e ulaşırsa, Apple, Samsung gibi cihazlarında kullanmış olan diğer birçok Android üreticisine katılacak.

Bunu yapmak, iPhone 14’ün ağır iş yükleri altında performansını daha uzun süre korumasını sağlayacak ve bu da onu mobil oyuncular için mükemmel hale getirecek .

iPhone 14 Kamera

iPhone 14’ün kamera kurulumu hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Bununla birlikte bir dizi yeni özellik beklenebilir.

Kamera bölümündeki bazı söylentilere göre, iPhone 14 Pro modellerinde 48MP lens bulunuyor, bu normal 12MP’den büyük bir ilerleme. Pro modelleri, iPhone 13 serisindeki mevcut 4K sınırından bir gelişme olan 8K kayıt özelliklerine de sahip olabilir.

Diğer sızıntılar, ultra geniş açılı ve selfie kamerası geliştirmelerine işaret ediyor; Özellikle selfie kamerasının, tüm seride net çekimler için daha geniş bir diyafram açıklığı alabileceği bildiriliyor.

iPhone 14 Çip ve Modem

iPhone’un her yeni neslinde bir çip yükseltmesi bulunur. iPhone 13, A15 Bionic ile piyasaya sürüldü ve iPhone 14‘ün Qualcomm’un Snapdragon X65 modemiyle eşleştirilmiş A16 Bionic’te çalışması bekleniyor. Ne yazık ki, A16 Bionic tüm iPhone 14 modellerine güç vermeyebilir.

Söylentiler, yalnızca üst düzey iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in yeni çipi paketleyeceğini, 2021’deki A15 Bionic’in ise standart iPhone 14 modellerine güç vereceğini gösteriyor.

Buna rağmen, raporlar, standart modellerin kaputun altındaki küçük bileşen yükseltmeleri nedeniyle hala genel performans iyileştirmelerine sahip olabileceğini gösteriyor.

iPhone 14 RAM’i

iPhone 13 serisinde, yalnızca Pro modelleri 6 GB belleğe sahipti ve standart modeller 4 GB RAM ile çalışıyordu. Ancak bu sefer 6GB RAM’in tüm iPhone 14 modellerinde standart olması bekleniyor.

iPhone’ların Android cihazlardan daha az RAM kullanmasının birkaç nedeni olduğundan, bunu Android cihazlarla karşılaştırmaya çalışmayın .

iPhone 14 SIM Yuvası

Sektör uzmanları ayrıca Apple’ın fiziksel SIM yuvasını çıkarmasını ve yalnızca eSIM tasarımını benimsemesini bekliyor. Ancak dünyadaki her operatör e-SIM’i desteklemediğinden, bazı bölgelerde satılan iPhone’larda yine bir SIM yuvası olacaktır. Ancak, e-SIM desteği olan yerlerde bile isteğe bağlı olacaktır.

iPhone 14 Uydu Bağlantısı İçerecek mi?

İPhone’daki uydu bağlantısının en erken 2022’de piyasaya sürüleceği söyleniyor. Snapdragon X65 modem ile iPhone 14, uydu bağlantısını destekleyebilir .

Dahil edilirse, iPhone kullanıcıları hücresel bağlantı olmadığında kısa mesajlar gönderebilir ve sorunları bildirebilir.

MacRumors’tan gelen son söylentiler, Apple’ın bu özelliği Globalstar ile ortaklaşa Eylül ayındaki Far Out etkinliğinde duyurabileceğini öne sürüyor.

iPhone 14 Yakında Geliyor

iPhone 13, selefine kıyasla kademeli bir ilerlemeydi. Ancak ileriye dönük olarak, iPhone 14, cihazın geçmişindeki en ciddi değişikliklerden bazılarına sahip olabilir.

Resmi açıklama neredeyse geldiğine göre, bekleyip doğru çıkacak ve yanlış olan söylentileri görelim. Şirketin iPhone 14’ü ve Apple Watch gibi diğer yeni ürünleri ortaya çıkarmasını beklediğimiz 7 Eylül’deki Apple etkinliği de takip etmeyi unutmayın.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu