BlogiPhone

iPhone 14’ü Almamak İçin 6 Neden

iPhone 14 muhtemelen beklediğiniz gibi değildi. Belki de almamalısınız. Apple iPhone 14’ü piyasaya sürdüğünde, çok da fazla heyecanlı bir kitle yaratamadı. Büyük ekranlı standart bir iPhone’u bekliyorsanız, iPhone 14 Plus sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

iPhone 14 bazı harika yeni güvenlik ve acil durum iletişim özellikleriyle donatılmıştır. Ancak, zaten bir iPhone 12 veya 13’e sahipseniz, iPhone 14, Apple’ın sizden aldığı fiyata değmeyebilir.

İşte muhtemelen dışarı çıkıp bir iPhone 14 satın almamanız için en önemli altı neden.

1. iPhone 13 Zaten İnanılmaz Pil Ömrüne Sahip

iPhone 13 ile herhangi bir zaman geçirdiyseniz, pilinin sarkık olmadığını bilirsiniz. Apple, telefonun boyutunu göz önünde bulundurarak, 15 saate kadar video akışı ve 75 saate kadar ses çalma sunmasına izin veren devasa bir pil doldurdu.

iPhone 14‘te Apple, telefondan biraz daha fazla ekran süresi çıkarmayı başardı, ancak çok fazla değil. Aslında, iPhone 14’ün pili 13 ile neredeyse aynı boyuttadır. Apple, iPhone 14’ü 16 saate kadar video akışı ve 80 saate kadar ses çalma için derecelendirir. Bunlar kesinlikle etkileyici rakamlar olsa da, önceki modelden çok büyük bir adım değil.

2. Henüz USB-C Bağlantı Noktası Yok

İPhone 14’ün ilk USB-C iPhone olacağını umuyorduk. Ancak, en son iPhone, 2012’den beri sahip olduğumuz bağlantı noktası olan Lightning’e takılı kaldı.

AB’nin tüm yeni telefonların USB-C’ye sahip olmasını istediğini duymuş olabilirsiniz. Ve 2022’de bu fikir AB’de yasalaştı. Ancak bu yeni mevzuat 2024 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek. Dolayısıyla, bir USB-C iPhone bekliyorsanız, biraz daha beklemeniz gerekecek.

3. iPhone’unuzun Zaten Harika Bir Kamerası Var

Son birkaç yılda çıkan bir iPhone’unuz varsa, harika bir kamerası olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Apple, iPhone 14’ün yeni kamera modülünde bazı iyileştirmeler yaptı, ancak unutmayın, gerçek yükseltme (48 MP sensöre yükseltme) yalnızca iPhone 14 Pro’da yapıldı.

Ve Pro modellerinden farklı olarak, iPhone 14, tıpkı iPhone 13 gibi bir 12MP kamera sensörüne sahiptir. iPhone 14 için Apple, daha fazla ışık alabilen daha büyük bir sensör içermiştir, bu da iPhone 14’ün daha iyi düşük ışığa sahip olduğu anlamına gelir. performans, ancak kendinize şunu sorun: gerçekte ne sıklıkla loş ışıkta çekim yapıyorsunuz?

Yani iPhone 14’ün kamerası biraz daha iyi olsa da iPhone 12 ve 13’ün zaten harika kameraları var. Fotoğrafçılığa takıntılı olsanız bile, iPhone 14 Pro’ya geçmek daha iyi bir seçim olacaktır.

4. iPhone 14, 120 Hz Ekran?

Apple’ın ProMotion teknolojisi, iPhone 13 Pro’ya yapılan en önemli eklemelerden biriydi. Ne yazık ki, bu özellik temel iPhone 14’e düşmedi, bu da hala standart bir 60Hz ekrana takılıp kaldığınız anlamına geliyor.

iPhone 14, 799 dolardan başlıyor ve Apple buna “bütçe” iPhone dese de, çoğu insan için hala çok para. Bugün bu fiyat noktasındaki hemen hemen tüm Android telefonlar 120Hz yüksek yenileme hızına sahip ekranlarla geliyor. Ne yazık ki, Apple’ı seçmek bundan vazgeçmek anlamına geliyor çünkü iPhone 14, Pro modelleri gibi imrenilen 120 Hz ekrana sahip değil.

iPhone 14’ün henüz elde edemediği birçok özellik var ve ProMotion, iPhone 14 Pro’yu düşünmenin en büyük nedenlerinden sadece biri .

5. iPhone 13’ün İşlemcisini Alırsınız

iPhone 14 Pro, Apple’ın en yeni ve en iyi ürünü olan A16 Bionic’i içeriyor olsa da, normal iPhone 14, iPhone 13 serisindekiyle aynı olan daha eski A15 Bionic çipten güç alıyor.

Herhangi bir mobil yonga seti ile ilgili en büyük zorluklardan biri ısıyı yönetmektir ve yüksek yük altında A15 Bionic kesinlikle ısınır. Genshin Impact gibi zorlu bir oyun oynuyorsanız, telefonunuz kendini serin tutmaya çalışırken kare hızlarının düştüğünü ve ekran parlaklığınızın azaldığını görebilirsiniz.

Apple, iPhone 14’te A15 Bionic’in 5 çekirdekli GPU varyantını kullanmasına ve geçen yıla göre termal tasarımı iyileştirdiğini söylemesine rağmen, hala A16 Bionic kadar güce sahip olmayan daha eski bir işlemci alıyorsunuz.

6. iPhone 13 Almak İçin Harika Bir Zaman

Apple yeni bir iPhone çıkardığında, eski modeli genellikle indirime girer veya büyük bir fiyat indirimi alır. Artık iPhone 14 burada olduğuna göre, Apple iPhone 13’ün fiyatını 100 dolar düşürdü ve sadece 699 dolar yaptı. iPhone 13’ün neredeyse aynı pil ömrüne sahip olduğu, aynı yonga setinden güç aldığı ve benzer bir kamera modülüne sahip olduğu düşünüldüğünde, bu iyi bir anlaşma.

Pro’ya geçmeyi düşünüyorsanız ancak büyük bir bütçe ayırmak istemiyorsanız, iPhone 14 yerine iPhone 13 Pro’yu almayı düşünebilirsiniz. Apple artık iPhone 13 Pro’yu doğrudan web sitesinde satmasa da , yine de operatörünüzden veya yetkili bir satıcıdan indirimli olarak alabilirsiniz, bu da üç lensli kamera ve 120 Hz ProMotion ekran gibi özelliklere sahip olmanız anlamına gelir.

İnsanlar, Apple’ın bir sonraki iPhone’a ne katacağını görmek için tüm yıl bekler ve her zaman en yeni ve en parlak iPhone’u almak cazip gelse de, geçen yılın modelini almak genellikle biraz para biriktirmek ve sonunda iPhone almak için harika bir yoldur.

iPhone 14: Beklemeye Değer miydi?

İPhone 14’ü alıp almamaya karar vermekte zorlanıyorsanız, aslında ne kadar büyük bir yükseltme olacağını düşünmek önemlidir. Hala iPhone X gibi daha eski bir iPhone’unuz varsa, iPhone 14 sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Ancak, zaten daha yeni, 5G özellikli bir iPhone’unuz varsa, iPhone 14 gerçekten bu paraya değmez. Çoğu insan için en yeni ve en iyiye ihtiyacı olan biri değilseniz, iPhone 13 muhtemelen şu anda paranızın karşılığını fazlasıyla verecektir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu