BlogUzay

Kara Delikler Hakkında Merakınızı Artıracak 20+ Muhteşem Bilgi

Kara delik” terimi, uzay bilimciler tarafından, yerçekimi kuvvetinin o kadar büyük olduğu ve bir bölgedeki tüm maddelerin, ışığın bile seyahat edemeyecek kadar küçük boşluklara sıkıştırıldığı uzaydaki yerleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir! Kara delikler genellikle uzayda neredeyse hiçbir şeyin kaçamayacağı bölgeler olarak kabul edilir. Kara delikler konusunda bolca bulunan mitler ve gizemler arasında, kara delikler hakkında aydınlatıcı ve merak uyandıran aşağıdaki 25’ten fazla özenle derlenmiş gerçeği bulacaksınız.

kara delik

Kara Delikler Hakkında 20+ Muhteşem Bilgi

Bilgi 1: Kara Deliklerde yerçekimi kuvveti o kadar yüksektir ki yerçekimi zaman genişlemesine neden olur. Bu, yerçekimi nedeniyle zamanın yavaşladığı bir olgudur. İlginç bir gerçek, genellikle astronotlar tarafından deneyimlenen, hız arttığında zaman genişlemesinin de meydana gelebilmesidir. Buna ‘hız zaman genişlemesi’ denir.

Bilgi 2: Kara delikler bir olay ufkuna sahiptir! Bir olay ufku, kara deliklerde bulunan yüksek yerçekimi kuvvetinin etkisi altında bir nesnenin emileceği bir kara deliğin etrafındaki bölgeyi ifade eder. Bu ufkun sınırındaki nesneler tamamen güvenlidir, ancak sınırı aşmak cismi yerçekimi kuvvetinin yüksek kuvvetine teslim eder.

Bilgi 3: Kara delikler çok yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Bunu, Dünya’yı çapı yaklaşık 9 milimetre olan küçük bir küreye sığdırmaya çalışıyormuş gibi hayal edebilirsiniz. Kütle, inanılmaz derecede küçük bir boşluk içinde sıkıca paketlenmiştir. Bu nedenle yoğunluk, birim hacim başına kütle olan çok yüksektir.

Bilgi 4: Kara Delikler büyümeye devam eder çünkü olay ufkunu geçen her şey (sıvı, gaz veya katı madde) emilir. Bu nedenle, Kara Delikler sonsuz büyüklükte büyüme potansiyeline sahiptir ve dikkate alınmayacak kadar emdiklerinde süper kütleli Kara Delikler olarak bilinirler. diğer kara deliklere kıyasla madde miktarı.

Bilgi 5: Stephen Hawking, kara deliklerin kütlelerini radyasyon şeklinde kaybettiğini ve radyasyon olarak bir süre sabit kütle kaybından sonra sonunda buharlaştığını teorileştirdi.

Bilgi 6: Kara Delikler, bir elektronun (atomik bir parçacık) boyutundan daha küçük bir boyuta küçülür. Bu aşamada Planck Boyu (1.62 x 10-35 m) olarak bilinen bir boyuta ulaşır. Bu uzunluk kuantum boyut sınırıdır. Teorik olarak hiçbir nesne bundan daha küçük olamaz ve ölçebilecek bir alet de yoktur.

Bilgi 7: Olay ufku, Kara Deliğin çekirdeği değil, yalnızca Kara Deliğin sınırıdır. Kara Deliğin çekirdeğine ‘Tekillik’ denir. Tekillik noktası nihai yıkım noktasıdır, hiçbir şey bozulmadan kaçamaz. O noktada kesinlikle hiçbir şey hayatta kalamaz!

Bilgi 8: Bir Kara Deliğe yaklaştıkça, işler basitçe bozulur. Kara Deliklerin muazzam yerçekimi, uzayın kendisini çarpıtma yeteneğine sahiptir. Bu çarpıtma çok derindir çünkü Kara Delikler hızla döner, çarpıklıkların sonsuz bir gerilemesinden başka bir şey değildir.

Bilgi 9: Yıldızlar döner ve öldükten sonra bile dönmeye devam eder. Bu, Kara Delik haline geldikten sonra bile dönmeye devam ettiklerini gösterir. Ortaya çıkan kara delik, buharlaşmaya devam ettikçe ve sonunda Planck Uzunluğuna küçüldükçe daha hızlı ve daha hızlı dönmeye devam ediyor. Planck Uzunluğuna ulaştıklarında bile dönmeye devam ederler. Bu nedenle, dönüş ve inanılmaz derecede yüksek yerçekimi kuvveti, etraflarındaki her şeyi (olay ufkunun içindeki nesneleri) çarpıtır.

Bilgi 10: Uzay bilimciler, ışık hızından (3 x 10 8 ms -1 ) daha hızlı hareket edebilen herhangi bir şeyin kara delikten kaçabileceğini varsaydılar ! Bununla birlikte, ışık hızı henüz herhangi bir nesne tarafından aşılmış değildir.

Gerçek 11: Bir Kara deliğin boyutu ve kütlesi arasında doğrudan orantılı bir ilişki vardır. Bununla birlikte, bir kara deliğin boyutunu ölçmeye çalışmak beyhude bir alıştırma olabilir. Bu nedenle, ölçümü elde etmenin alternatif bir yöntemi ‘Schwarzschild yarıçapı’ olarak bilinir.

Bilgi 12: Dünya’ya en yakın kara delik, yaklaşık 16 katrilyon kilometre uzakta. Bu, yaklaşık 1.600 ışık yılına eşittir (Bir ışık yılı, ışığın ortalama bir güneş yılında kat ettiği mesafeye eşittir).

Bilgi 13: Samanyolu’muzun (yani güneş sistemimizin ait olduğu galaksi) merkezinde süper kütleli bir kara delik var. Kara delik ‘Sagittarius A’ olarak adlandırılır. Bir Yay tekilliğinin noktası Bir yıldızın kütlesi 4 milyon güneş sisteminin kütlesine eşittir.Kara delik, Dünya’da bizden yaklaşık 30.000 ışıkyılı uzaklıkta güvenli bir mesafede.

Bilgi 14: Uzay bilim adamlarına göre Samanyolu’muzun ( Sagittarius A* ) merkezindeki Kara Delik, yaklaşık 2 milyon yıl önce bir yıldızın patlamasıyla hayat buldu! Bu olay ‘Seyfert Flare’ olarak bilinir.

Bilgi 15: Yaklaşık 2 milyon yıl önce Seyfert Flaresinden gelen radyasyonlar, bugün deneyimlediğimiz kalan radyasyondan yaklaşık 100 milyon kat daha güçlüydü. Bilim adamları, patlamanın o kadar büyük olması gerektiğine inanıyor ki, aslında Dünya’dan görülebiliyordu!

Bilgi 16: Karadeliğin genel kanının aksine sadece emmekle kalmayıp malzeme yayma yeteneğine de sahip olduğu keşfedildi. Yayılma hızı, ışık hızıyla yaklaşık olarak aynıdır (yaklaşık 3 x 10 8 m/s)

Bilgi 17: Yayıcı bir kara deliğin tipik bir örneği, bilim adamları tarafından Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyar ışıkyılı uzaklıkta görüldü. Ancak bizim galaksimizde yer almıyor. Keşif, bir dizi gelişmiş radyo teleskopu kullanılarak yapıldı. Teleskoplar o kadar güçlü ki, Kara Delik tarafından yayılan malzemeler galaksiden dışarı üflendi.

Bilgi 18: Uzay bilimcileri tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, galaksimizin kalbinde yaşayan süper kütleli Kara Delik’in (Sagittarius A*) bile malzeme yaydığını ortaya çıkardı. Yayılan bu malzemeler, Kara Deliğin dönme ekseni boyunca uzayda fırlatılan ve Kara Deliğin tam merkezinden geçen bir düz ışın izlenimi yaratan enerjik parçacıklardır.

Bilgi 19: Kara delikler, hunilerden çok kürelere benziyor (çoğu ders kitabında yaygın olarak gösterildiği gibi).

Bilgi 20: Bir nesne veya cisim bir kara deliğin olay ufkunu geçtiğinde, kara delikte mevcut olan yoğun yerçekimi kuvveti altında ezilmez, gerilir. İlginç bir şekilde, bu germe işlemine ‘spagettifikasyon’ denir.

Bilgi 21: Kara delikler tam olarak aynı değildir. Kara deliklerin, uzayı bozduklarında karadelikler tarafından uygulanan enerji miktarına göre sınıflandırılabileceği üç ana sınıf vardır: Elektrik kara delikler, Basit dönen kara delikler ve Dönen elektrik kara delikler.

Bilgi 22: Kara deliklerin olay ufku çevresinde statik sesler tespit edilebilir. Ses, ışık hızında hareket eden karadeliklerin çevresindeki parçacıkları parçalayan muazzam yerçekimi kuvvetine atfedilebilir!

Bilgi 23: Demir ve Karbon gibi yaşamı destekleyen elementlerin, bir kara deliğin olay ufkunda atom altı parçacıklara ayrılan nesnelerden üretildiğine inanılmaktadır.

Bilgi 24: Albert Einstein’ın kara delikler teorisinin geliştiricisi olduğuna dair yaygın inanışın aksine, Pierre-Simon Laplace (1796) ve John Mitchell (1783) ‘karanlık yıldızlar’ kavramını öneren ilk kişilerdi.

Kara delikleri, küçük bir yarıçapa sıkıştırıldıklarında ışık hızını aşan bir kaçış hızı sergileyen nesneler olarak tanımladılar. Ancak John Wheeler, 20. yüzyılda ‘kara delik’ terimini ortaya atmış ve onu, kendisine ulaşan ışığın tamamını soğuran, hiçbir kısmını yansıtmadan soğuran bir cisim olarak tanımlamıştır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu