Bilim&TeknolojiBlog

Kömür Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Kömür, bugün gezegenimizde bulunan en yaygın tortul kayaçlardan biridir. Yemek pişirmek, yakıt doldurmak ve yol inşa etmek için de kullanılır. Çok daha fazlası var. Ama hiç kömürün nasıl keşfedildiğini veya ilk etapta kimin kullanmaya başladığını merak ettiniz mi?

En erken tanıma, Çin’deki Neolitik sakinlerin siyah linyitle güzel süsler oydukları zaman, MÖ 4000’e kadar uzanır. Daha önceki günlerde insanlar ona siyah taşlar derlerdi. Bu, Marco Polo ve onu “ kütük gibi yanan siyah taşlar….. ” olarak tanımlayan diğer gezginler arasında daha yaygındı .

Bu zamandan önce, İngilizler bile cenaze törenleri yapmak ve ateş yakmak için taş kömürü kullandılar. MS 200 yılına gelindiğinde, tahıl kurutmak için kömür taşındığında, ticari kömür ortaya çıkmaya başladı.

Zamanla, insanlar uygulamalardaki çok yönlülüğünü daha yakından keşfetmeye başladıkça, çeşitli insan gereksinimleri için kömür talebi arttı. Bugün kömür, çok sayıda amaç için bir ev ismi olmaya devam ediyor.

Kömür Nedir?

Hayatınızın bir noktasında kömür hakkında bir şeyler duymuş veya görmüşsünüzdür. Kömür elektrik üretebilen bir tortul kaya şeklidir . En ucuz ve en erişilebilir fosil yakıttır.

Kömür, genellikle siyah veya kahverengi olan karbon bakımından zengin bir malzemedir. Dünyanın her yerinde bol miktarda bulunur. Tipik olarak, kömür tabakalı tortul yataklarda oluşur.

Kömür farklı türlerde de mevcut olabilir. Bu varyasyon, bitki materyali tipindeki, kömürleşme derecesindeki ve hatta safsızlık aralığındaki farklılıklardan kaynaklanabilir.

Ancak, birincil yakıt kaynağı olmasının yanı sıra, çimento üretimi, ilaçlar, katran, karbon fiber vb. gibi başka kullanımları da vardır. Bu nedenle, gerekli bir hammadde şekli olduğunu kabul edersiniz.

Ağırlıklı olarak, kömür Çin, Hindistan ve Asya’da üretilmektedir. Bu blog yazısı, kömürü, kullanımlarını ve bazı önemli avantaj ve dezavantajlarını inceleyecektir.

Kömürün Çeşitli Kullanım Alanları

Kömür şüphesiz kullanışlı ve çok yönlü bir fosil yakıttır. Temel kullanımının yanı sıra yan ürünleri de yerli ürün ve ürünler üretmektedir. Aşağıda bazı etkili kullanımlar verilmiştir.

1. Elektrik Üretimi

Kömürün birincil kullanım amacı elektrik üretmektir. Kömür dünyadaki elektrik üretiminin %37’sini oluşturmaktadır.

Elektrik üretimi, yüksek hızda sürekli güç üreten makineler olan türbinleri döndürmek için kullanılan buharı üretmek için kömür yakıldığında gerçekleşir.

2. Sanayi Kullanımı

Birçok endüstri, çeşitli ürünler üretmek için kömür ve kömür yan ürünleri kullanır. Çimento, ilaç, kağıt, tekstil ve cam endüstrileri birincil kömür kullanıcılarıdır.

Ürünlerini üretmek için kömür kullanan bu endüstrilerin yanı sıra, endüstrilerinde elektrik üretmek ve elektrik sağlamak için de kömür kullanıyorlar.

3. Gazlaştırma ve Sıvılaştırma

Kömür, kömürün ısıtılmasıyla gaz veya sıvı formlara işlenebilir. İmalat Endüstrileri, sentetik yakıt olarak da bilinen sıvı formu veya gaz formundan elde edilen metanol, üre ve diğerleri gibi kimyasalları birkaç ev ürünü üretmek için kullanabilir. Bu tür ürünlerden bazıları sabunlar, boyalar, naylonlar vb.

4. Çelik Üretimi

Kömür, çelik üretimi sırasında önemli bir rol oynar. Çelik endüstrileri, aslen kömürden olan kömür kok kullanarak dolaylı olarak kömür kullanır.

Kömür kok, çelik üretimi sırasında demir cevherini demire dönüştürdü. Güvenilir kaynaklar , üretilen çeliğin %70’inin kömür kullandığını belirtiyor.

5. Evde Kullanım

Tabii ki, kömürün temel kullanımı, ev içi kullanım tartışılmadan eksik kalacaktır. Muhtemelen bu özel kullanım nedeniyle kömürle karşılaşmışsınızdır.

Dünyanın bazı bölgelerinde kömür hala yemek pişirmek için yakıt olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı soğuk bölgelerde ısı kaynağı görevi görür.

Kömür Enerjisi Kullanmanın Avantajları

Kömür hayatımıza büyük katkı sağlamıştır. Pratik kullanımları ile birçok alanda referans oluşturmayı başarmıştır. Bu kaynak, enerji endüstrilerini, buharlı trenleri ve hatta buharlı gemileri besledi. Ama hepsi bu değil. Kömürün modern çağda bize sunduğu faydaların kapsamını belirleyelim.

1. Kömür Diğer Fosil Yakıtlardan Daha Ucuz

Kömürün herkes tarafından bilinen en yaygın avantajlarından biri ucuz olmasıdır. Ama ucuz mu? Oldukça tartışmalı bir konu. Ancak diğer fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında kömür en ucuzudur. Enerji üretimi için en ucuz olanıdır.

Diğer fosil yakıtların aksine, depolama için özel ekipman gerektirmeyen, güvenli bir şekilde çıkarılması ve nakliyesi nedeniyle satın alınabilirliği büyük ölçüde kaynaklanmaktadır. Üretilen daha ucuz gücün yanı sıra, diğer enerji kaynaklarından farklı olarak birçok güç üreticisi zaten kömür kullanmak için optimize edildiğinden düşük sermaye yatırımı sunar.

2. Saklanması Kolay

Depolamayı ve emisyonların azaltılmasını hızla teşvik eden bazı teknolojik gelişmeler sayesinde. Bu teknoloji aynı zamanda kömürü düzgün bir şekilde depolamak için de kullanışlıdır.

Kömür, depolanması kolay olduğu için önemli ölçüde bilinmektedir. Güvenli ve yeterli şekilde depolanabilir ve diğer tüm malzemeler gibi küresel ısınmaya neden olma olasılığı daha düşüktür.

Bu nedenle, küresel ısınmayı artırmaktan korkan birçok insan artık endişelerinin arka koltuğa geçmesine izin verebilir. Kömür ayrıca, bol miktarda depolanmasına ve ihtiyaç duyulduğunda uzun vadede kullanılmasına yardımcı olan ek bir paketleme avantajı sunar.

3. Farklı Formlara Dönüştürebilme

Kömür ham haliyle kullanılabilir. Ayrıca gaz ve sıvı formlara da dönüştürebilirsiniz. Endüstriler, enerji için kullanılmasının yanı sıra, diğer enerji kaynaklarının getirdiği sınırlamaların aksine, bu formları ev malzemelerinin imalatında kullanılan kimyasalları üretmek için de kullanabilir.

Örneğin, güneşi birincil enerji kaynağınız olarak kullanmak ve dünyanın en soğuk yerlerinden birine taşınmak. Bu oldukça zahmetli olurdu. Bununla birlikte, kömürünüzü başka bir yerde kullanmak üzere kömürle paketleyebilir ve taşıyabilirsiniz.

4. Minimum Atık Üretilir

Kömür, diğer enerji biçimlerine kıyasla çok az atık üreten mükemmel bir yenilenemez enerjidir. Bunun nedeni, kömür yan ürünlerinin başka ürünler için kullanılabilmesi ve başka bir kullanıma sunulabilmesidir.

Kömürden çıkan dumanın dışında neredeyse hiç atık yok. Çok yönlülüğü nedeniyle parasal değerinden daha yüksek değer veren dinamik bir hammaddedir.

5. İstihdam Yaratır

Her endüstrinin insan işini yapması için işçilere ihtiyacı vardır, ancak kömür endüstrisinin sadece ortalamadan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Kömür madenciliği, büyük ölçüde emek yoğun olan büyük bir iştir. Bu nedenle diğer enerji kaynaklarından farklı olarak sürücüler, madenciler, temizlikçiler, yükleyiciler, yöneticiler vb. için çeşitli iş fırsatları yaratır.

6. Son Derece Uyumlu

Kömür, oldukça uyumlu bir yakıt kaynağı olarak bilinir. Size gerçek zamanlı avantajlar sağlamak için diğer enerji kaynaklarıyla işbirliği yapma avantajı sağlar. Örneğin- Biyokütle teknolojisini ihtiyaç duyduğunuzda kömür tesislerine dahil edebilirsiniz.

Bu tür kombinasyonlar, karbon emisyonlarını azaltmaya, uzun vadeli ekonomik sonuçları iyileştirmeye ve güvenilir uzun vadeli enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olabileceğinden sizin için oldukça faydalı olabilir. Kömür tükenirse, ihtiyaç duyduğunuzda aynı nüfusa diğer kaynaklara güç sağlamaya yardımcı olmak için aynı tesisleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

7. Atık İçin Minimum Oda

Kömürün minimum atık ürettiği bilinmektedir. Duman çıkarsa da, gözlemlenecek başka bir atık olmayacaktır. Altyapı ve yakma teknolojisindeki verimlilik nedeniyle bugün böyle bir şey mümkün. Böylece, doğal olarak yan ürün üretmek için de kömür kullanabilirsiniz.

Kömür, minimum atık üreterek daha yüksek bir değere de yer bırakır ve sahibine gönül rahatlığı sağlar. En iyi yanı, son derece çevre dostu olması ve insanları uzun vadede kullanma konusunda daha az şüpheci hale getirmesidir.

8. Güvenli Bir Alternatif

Genel olarak, birçok enerji kaynağıyla uğraşmak tehlikeli olabilir. Ancak kömürle endişeniz arka koltuğa geçebilir. Kömür, sınırlı hasarlara yer açtığı için oldukça güvenlidir.

Ama hepsi bu değil. En son teknoloji ile kömür işçilerinin güvenliği de büyük ölçüde iyileştirildi. Güvenlik tertibatlarının ve diğer güvenlik unsurlarının kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, insanlar artık kömürle çok güvenli bir şekilde uğraşma ihtiyacı hissetmemekte ve risklerinden kaçınmaktadır.

9. Basit Bir Yakma İşlemi

Kömürden ısı çıktısını çıkarmanın ne kadar zor olduğunu analiz etmeye çalışıyorsanız, rahat olabilirsiniz. Bunu yapmak nispeten kolaydır. Kömürü bir reaksiyon odasına koyun ve iş tamamlandı. Bu sistem yüksek hızlı, kullanışlı ve verimlidir.

Yani, süreç için dışarı çıkmanıza gerek yok. Ayrıca, doğru şekilde halletmek için çok fazla uzmanlığa ihtiyacınız yok. Böylece insanlar yeterince engel olmadan kömürü kolayca işleyebilirler. Sonuç olarak, tam zamanında basit bir yakma işleminin keyfini çıkarabilirsiniz.

10. Riskleri Azaltmak Daha Kolay

Bir acil durum meydana geldiğinde, yeterince güçlük çekmeden riskleri kolayca azaltabilirsiniz. Nükleer patlamalar, çevreyi ve genel olarak insanları ele almak ve etkilemek için şiddetli olabilir.

Hidroelektrik barajlar aşırı su ağırlığı altında çöktüğünde, aynı şeyi bekleyebilirsiniz. Ancak, hafifletme maliyetleri uygunsa, büyük bir gönül rahatlığıyla başa çıkmanıza olanak tanır. Kömürün size sunduğu budur. Son derece uygun fiyatlı olduğu için risklerle başa çıkmak artık zor değil.

Kömür Enerjisi Kullanmanın Dezavantajları

Kömür, çevre ve insanlar için oldukça avantajlı olmasına rağmen, ihtiyaç halinde kullanımını yeniden düşünmemize neden olan bazı dezavantajları da olabilir. Onları kontrol edelim.

1. Yenilenemez

Kömür şu anda bol miktarda bulunmasına rağmen yenilenemez bir enerji kaynağıdır. Yenilenemez, bir noktada hala tükeneceğimiz anlamına gelir. Tabii ki, mevcut mevcudiyeti nedeniyle çok yakında olmayacak. Önümüzdeki 100-200 yıl içinde olabilir.

Yine de, o zamana kadar onu birincil güç kaynağı olarak değiştirmek için uygulanabilir planlar yoksa, tükendiğinde hazırlıksız yakalanırsak ekonomiyi ve işi etkileyecektir.

2. Sağlığa Zararlı

Yakındaki topluluklardaki insanlar ve koruyucu ekipman giyen madenciler de dahil olmak üzere kömüre maruz kalan insanlar, kömür madenciliğinde sağlıkla ilgili sorunlar riski altındadır.

Risk, madencilik sırasında açığa çıkan kömür tozunun salınmasından ve kömür emisyonundan kaynaklanmaktadır. Tozu tekrar tekrar soluduğunuzda astım, boğulma, zatürree gibi sağlıkla ilgili birkaç sorun ortaya çıkabilir. 

Kara akciğer olarak da bilinen pnömokonyoz, en yaygın kömür madenciliği hastalıklarından biridir. Uzun süre maruz kaldıktan sonra akciğerlere yerleşen ve genellikle boğulmaya neden olan kömür tozunu soluduğunuzda ortaya çıkar.

3. Gürültü Kirliliğine Neden Olur

Kömür madenciliği için kullanılan makine büyüktür, bu da istemeden yüksek ses ve aksamalara neden olur. Bu gürültü sadece işçiler için değil, komşu topluluklarda yaşayanlar için de rahatsızlığa neden olabilir.

Yüksek ses ayrıca çevredeki insanlarda yüksek tansiyona, baş ağrısına vb. neden olabilecek uyku eksikliği gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

4. Doğal Habitata ve Çevreye Zararlıdır

Kömür madenciliğinde, doğal yaşam alanı her zaman bozulur ve çevreye zarar verir, yani yaban hayatı, yeraltı suyu, peyzaj vb. Madencilikten kaynaklanan kömür kirliliği ayrıca yakındaki toplulukların su kaynaklarını etkileyebilir veya yeraltındaki kömür madenlerine bağlı yangına neden olabilir.

Tüm bunlar, bazı türlerin neslinin tükenmesine neden olan doğal yaşam ortamına ve sakinlerine zarar vermenin yanı sıra, yakındaki topluluklar için de tehlikeli olabilir ve bazen güvenlik eksikliği nedeniyle onları kendi evlerinden gönderebilir.

5. Yüksek Düzeyde Radyasyon Yaratır

Kömür, sağlığa zararlı olabilecek yüksek düzeyde karbondioksit üretir. Kömür külü – yanmış kömürün bir yan ürünü, yüksek düzeyde harici radyasyonun yanı sıra radyasyon üretir.

Bu radyasyonlar kanserojendir ve dikkatli olunmazsa bu radyasyonlara maruz kalan birçok insanda kansere neden olabilir. Güvenlik tertibatı kullanmak, dikkatli olmanın ve hastalıklardan kaynaklanan kanser ve diğer radyasyonlardan kaçınmanın yollarından biridir.

6. Yüksek Karbon Emisyonları

Kömür, diğer enerji kaynaklarından daha yüksek düzeyde karbon emisyonu üretebilir. Bu, ihtiyaç duyulan çevre dostu enerji kaynaklarından geri çekilmesine neden olan önemli bir dezavantaj olabilir.

Yüksek karbondioksit seviyeleri insan sağlığına zararlı olabileceğinden asit yağmuruna , çatı hasarına ve çok daha fazlasına neden olabilir.

Küresel olarak, kömürün yükselen sıcaklık seviyelerinin birincil ajanı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kömür nedeniyle yüksek karbon emisyonlarına yüksek oranda maruz kalan herkes, felç, felç ve hatta erken ölüm riskiyle karşı karşıyadır.

7. Ölümcül Enerji Kaynağı

Sürekli olarak kömüre maruz kalan kişilerin ölümcül etki riskinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek karbondioksit seviyeleri, bunu etkileyen birincil nedenlerden biridir.

Son birkaç yılda insanlar, boğulma, astım, akciğer kanseri, düşük oksijen ve hatta erken ölümler dahil olmak üzere kömürle ilgili birçok ölüm kaydetti.

Pnömoni de bunun önemli bir sonucu olabilir. Küçük sonuçlar uyku yoksunluğu ve bitkinliği içerebilir. Bu tür zararlı etkileri nedeniyle avantajları ihtiyaçta arka planda kalmaktadır.

8. İnsan Yerleşimlerini Yerinden Ediyor

İnsanların yaşadığı yerlerde kömür kullanılıyorsa, uzun vadede insanlar onu tamamen terk etmek zorunda kalabilir. Çünkü kömür, insanların sağlığına ve çevreye zarar vererek bu yerleri uzun vadede insanlar için yaşanmaz hale getiriyor.

İklim iyileştirilebilse de, insanların sağlığına ve ekonomilerine verdiği zarar yaşamı tehlikeye atabilir. Bu nedenle birçok insan, çevrelerinde kömür kullanımından sonra yerleşim yerlerini terk etmek ve kendilerini farklı alanlara yerleştirmek zorunda kalmıştır.

Sonuç olarak

Kömür birkaç yıldır insanoğlunun işine yaradı. Kuşkusuz değerli bir enerji kaynağı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ancak çevre, insan ve ekonominin dezavantajlarından kaçınamayız. Bu nedenle ya kömür için güvenilir bir enerji kaynağı alternatifi bulmalı ya da kömürü kendimiz ve çevremiz için daha güvenli hale getirmek için yeni önlemler almalıyız.

Bu kadar önemli fikirlerin haritasını çıkarmak, gelecek nesilleri kömür kullanımından kaynaklanan aynı acılardan kurtarmamıza yardımcı olabilir. Öyleyse neden beklemeye devam edelim? Bu enerji kaynağındaki bir denge hayatımızı daha iyiye doğru değiştirebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu