Kozmos (ATOM) Nedir? – Technozum
BlogKripto Para

Kozmos (ATOM) Nedir?

Kripto para birimlerinin popülaritesi ve fiyatı dalgalanıyor. Bununla birlikte, Cosmos ve yerel madeni parası ATOM da dahil olmak üzere, bazı dikkate değer blok zincirleri ve madeni paralar bir süredir sıralamanın üst sıralarında kaldı. Peki Cosmos tam olarak nasıl çalışıyor ve ATOM ile neler yapabilirsiniz?

Kozmos Nedir?

Cosmos, bir Bizans hata toleransı (BFT) motoru olan Tendermint ile başladı. Bir BFT motoru ( doğası gereği hissenin kanıtıdır ) kullanan bir ağ, bazı düğümleri kapatılsa veya kötü niyetli aktörler tarafından kontrol edilse bile çalışmaya devam edebilir. Tendermint, bir blockchain yazılım mimarı olan Jae Kwon, Zarko Miloseviç ve Ethan Buchman ile birlikte oluşturuldu. Kwon, 2020’de CEO olarak istifa etti, ancak hala şirketin baş mimarı olarak görev yapıyor.

İlgili Makaleler

Tendermint, Cosmos Network’e açılan kapı olarak duruyordu. Tendermint bir mutabakat algoritması olduğundan, blok zinciri başlatıldığında Cosmos’a dahil edildi. Bugün Tendermint, Cosmos’a hizmet veren tek BFT motoru değildir, ancak yine de ağda en yaygın kullanılan motordur ve ağı güvenli ve emniyetli tutmada önemli bir rol oynar.

Cosmos teknik incelemesi 2016’da yayınlandı ve Cosmos yazılımının kendisi 2019’da piyasaya sürüldü. Ayrıca 2019’da proje geliştirme için 9 milyon dolar toplayan bir ICO (ilk madeni para teklifi) başlatıldı. Cosmos’un ATOM’u için önceki bir ICO başlatıldı, ancak buna biraz sonra geleceğiz.

Kozmos Nasıl Çalışır?

Cosmos, “Blockchainlerin İnterneti” olarak tanımlanmıştır. Bunun nedeni, şirketin amacının birbiriyle iletişim kuran bağlı blok zincirlerinden oluşan bir ağ oluşturmak olmasıdır. Dağıtılmış defterlere etkileşim yeteneği vermek, varlıkların blok zincirinden blok zincirine aktarılmasına ve işlemlerin kolaylaştırılmasına olanak tanır.

Cosmos’un temel odak noktası birlikte çalışabilirliktir. Bu terim, iki ağ veya iki uygulama gibi iki sistemin etkileşime girme yeteneğini ifade eder.

Cosmos, bunu mümkün kılmak için IBC protokolü adı verilen bir şey kullanır. Bir IBC veya Bloklar Arası İletişim protokolü, blok zincirlerinin güvenilir ve kimliği doğrulanmış bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanır. Bir IBC protokolü kullanmak, atomik takaslara, belirteç transferlerine, veri parçalamaya ve çok aralıklı akıllı sözleşmelere olanak tanır. Kısacası, blockchain ağlarının yaşadığı çeşitli operasyonel limitleri ele alır. Daha az izolasyon, daha az sınırlama anlamına gelir.

İzolasyon, blockchain teknolojisinde önemli bir temadır. Örneğin, blok zincirleri, özellikle bir blok zinciri kehaneti olmak üzere ekstra araçlar kullanmadan harici veri kaynaklarına erişemez. Chainlink ağı , harici verilere erişmek için oracles kullanan bir blockchain sistemine örnektir.

Ölçeklenebilirlik Sorunlarını Ele Alma

Cosmos ayrıca ölçeklenebilirliğe de odaklanır. Bu, bir şeyin, bu durumda, bir blockchain ağının, trafik ve talep arttıkça etkili bir şekilde ölçeklenme yeteneğini ifade eder. Ölçeklenebilirlik sınırlamaları, ağdaki son derece yüksek işlem trafiği nedeniyle Bitcoin gibi popüler varlıkların uzun işlem sürelerinden ve yüksek ücretlerden muzdarip olduğu kripto aleminde büyük bir sorundur.

Bugünlerde birçok blockchain geliştiricisi ölçeklenebilirliği çok ciddiye alıyor. Zaman geçtikçe, herhangi bir blok zinciri artan kullanıcı sayıları alabilir ve bu da daha yüksek bir işlem yüküne neden olur. Bir blok zincirindeki her işlem, genellikle bir madenci veya doğrulayıcı tarafından doğrulanmalı ve tamamen onaylanana kadar beklemede kalmalıdır. Bir blok zincir veya blok zincir grubu ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlandıysa, işlemlerdeki artışın işlem süreleri veya ücretler üzerinde büyük bir etkisi olmamalıdır.

Cosmos’ta durum böyle. Proof of stake mekanizmasını (BFT motoruyla birlikte) kullanan Cosmos, ücretlerden ve bekleme sürelerinden ödün vermeden operasyonlarını daha etkili bir şekilde ölçeklendirebilir. Bu, son derece popüler Ethereum blok zincirinin Eylül 2022’de merakla beklenen 2.0 Merge’de iş ispatından hisse ispatına geçmeye başlamasının nedenlerinden biri .

Geliştiriciler, Cosmos’u kullanarak blok zinciri tabanlı uygulamaları (veya merkezi olmayan uygulamaları) daha basit hale getirebilir. Blockchain teknolojisi çok göz korkutucu olabilir ve kesinlikle daha kolay çözümlere ihtiyaç vardır. Cosmos’un basit yapısını kullanan geliştiriciler, ekosistemdeki diğer blok zincirleriyle etkileşime girebilen blok zincirlerini daha kolay bir şekilde oluşturabilirler. Peki bu nasıl çalışıyor?

Cosmos’un Yapısı

Cosmos ayrıca altyapısında bölgeleri ve merkezleri kullanır. Cosmos’un bölgeleri, geliştiricilerin ağ üzerinde oluşturabilecekleri uygulamaya özel blokajlardır.

Hub’lar ise bölgeler için yönlendirici görevi görür. Bir bölge bir merkeze bağlandığında, birlikte çalışabilirlik kazanır. “Cosmos Hub“, ağda başlatılan ilk blok zinciriydi. Cosmos’un ana merkezidir ve Cosmos altyapısı içindeki tüm blok zincirlerinin durumlarını takip eder. Aynı zamanda, ağın hisse mutabakat mekanizmasının kanıtı olarak da işlev görür . Bölgeler ve merkezler, tüm Cosmos ekosistemini oluşturmak için birlikte çalışır.

Cosmos’un hub çerçevesi de merkezi olmayan bir yapıdadır ve bu da açık kaynak geliştiricileri platforma çeker. Dahası, merkezi olmayan bir ağ, gücü çeşitli bağlantı noktalarına (veya düğümlere) yayarak daha yüksek düzeyde güvenlik sunabilir.

Cosmos ATOM Parası

Tüm kripto para blok zincirlerinde olduğu gibi, Cosmos ağının ATOM olarak bilinen yerel bir madeni parası vardır. ATOM için 2017’nin başlarında bir ICO düzenlendi ve burada ATOM jetonlarının satışı yoluyla 17,63 milyon dolar toplandı.

Cosmos ayrıca yönetişim olarak bilinen ve kullanıcıların ağ güncellemeleri veya genel sorunlar gibi teklifler üzerinde oy kullanmasına olanak tanıyan bir mekanizma kullanır. Kullanıcılar, yönetişim sürecinde oy kullanmak için ATOM fonlarını stake etmelidir ve ATOM stake sayısı, sahip olduğunuz oylama gücünü belirler. Ne kadar çok ATOM stake ederseniz, oylama gücünüz o kadar artar.

Cosmos’un yönetişim mekanizması, hisse ispatı mekanizmasıyla ilgili olduğundan (bu nedenle katılmak için stake yapmanız gerekir) Cosmos Hub aracılığıyla gerçekleşir.

ATOM’un fiyatı sürekli dalgalanıyor ve bu yazı yazıldığı sırada on doların biraz üzerinde. ATOM, 2021’in sonlarında 44,26 dolarlık bir zirve fiyata ulaştı, ancak Mayıs 2022’de neredeyse tüm kriptoları etkileyen pazar çapında bir çöküşün ortasında önemli ölçüde zarar gördü. ATOM herhangi bir şeye sabitlenmez veya herhangi bir şey tarafından desteklenmez, bu nedenle değeri doğal olarak oldukça değişkendir, bu kriptoyu satın almakla ilgileniyorsanız kayda değerdir.

ATOM’u Binance, Kraken, Huobi ve Coinbase dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Bu kripto, borsalar ve cüzdanlar dahil olmak üzere bir dizi platformda da stake edilebilir. Guarda Wallet, Trust Wallet ve Binance, ATOM varlıklarınızı ödül kazanmak için stake edebileceğiniz platformlara örnektir.

Cosmos, Bir Dizi Önemli Sorunu Ele Alır

Cosmos, ölçeklenebilirlik sınırlamaları, kullanım zorluğu ve zincir izolasyonu gibi blok zincirle ilgili çeşitli sorunları azaltmak için tasarlanmıştır. Bu, hem geliştiriciler hem de ATOM sahipleri için daha erişilebilir ve çok yönlü bir blockchain ağı oluşturur. Ve yönetişim kullanımıyla, Cosmos kullanıcıları ağın nasıl ilerlediği konusunda söz sahibi olabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu