BlogUzay

Kuyruklu Yıldızlar Hakkında 30’dan Fazla İlginç ve Nefes Kesen Bilgiler

Geceleri yıldızlarla bezenmiş güzel bir gökyüzünde yıldızlara bakmak kuşkusuz çok büyüleyici. Ancak, yıldız benzeri nesnelerden biri, kuyruğunda bir ışık izi ile bir noktadan diğerine hareket ettiğinde, hayranlık bir adım daha ileri gider. O zaman akla ‘bu neydi?’ sorusu geliyor.

Kuyruklu yıldızlar buz ve toz çekirdeğine ve küçük kaya parçalarına sahip gök cisimleridir. Güneş’e yaklaştıklarında, oldukça görünür ve güneşten uzağa bakan bir gaz ve toz parçacıkları kuyruğu oluşur. Bu koma olarak bilinir. İşte kuyruklu yıldızlar hakkında 30’dan fazla ilginç bilgi.

Kuyruklu Yıldızlar Hakkında 30+ İlginç Bilgi

Bilgi 1: Kuyruklu yıldızlar ne uzay gemisi ne de uzaylı üsleri : Çoğu insan kuyruklu yıldızların uzaylı üsleri veya uzay gemileri olduğuna inanır. Bununla birlikte, kuyruklu yıldızların, Güneş’in ve gezegenlerin oluşumuna kadar uzanan bir kökene sahip büyüleyici güneş sistemi malzemesi parçaları olduğu kanıtlanmıştır .

Bilgi 2: Kuyruklu yıldızlar Dünya’ya hayat ve su getirmiş olabilir. 2009 yılında NASA uzay sondası tarafından ‘Wild-2’ adlı bir kuyruklu yıldızdan alınan bir örnekte bir amino asit ‘glisin’ tespit edildi. Yaşamın temel yapı taşı olan bu amino asit, kuyruklu yıldızların bir tür yaşamın taşıyıcısı olabileceğini düşündürüyor. .

Yakın tarihli bir çalışmada, birkaç kuyruklu yıldız çarpışmasının, bu başlangıç ​​malzemelerinden daha karmaşık moleküllerin sentezi için enerji sağlanmasının yanı sıra, Dünya’ya yaklaşık 22 trilyon pound organik madde getirmiş olabileceği öne sürüldü. Yine 2011 yılında bir grup bilim insanı, bir kuyruklu yıldızın içindeki suyun kimyasal bileşiminin Dünya okyanuslarındaki suya benzer olduğunu keşfetti ve bu da kuyruklu yıldızların milyarlarca yıl önce dünyaya su getirmiş olabileceğini düşündürdü.

Bilgi 3: Kuyruklu yıldızların kendi atmosferleri vardır: Kuyruklu yıldızlar güneşe yaklaştıkça, çekirdeklerindeki buz, bir gaz vermek üzere güneşten gelen radyan ısı ile eritilir. Gaz, çekirdekten dışarı doğru fışkırır ve çapı 60.000 mil veya daha fazla büyüyebilen ince, parlak bir atmosfer oluşturur. Buna ‘koma’ denir. Comet Holmes, 2007 yılında, yaklaşık 869.900 mil çapında şaşırtıcı bir komaya sahip bulundu. Güneşin çapından oldukça büyük!

Bilgi 4: Kuyruklu yıldızlar gezegenimize çarpabilir : Bir araştırma, 28 milyon yıl önce bir kuyruklu yıldızın Sahra çölüne çarptığını gösteriyor. Ayrıca bilim adamları, Sahra’da bulunan ‘Hypatia’ adlı küçük bir çakıl taşının bir kuyruklu yıldızın buzlu çekirdeğinden (veya çekirdeğinden) geldiğini bildirdiler.

Bilgi 5: Kuyruklu yıldızlar çoktur: Şimdiye kadar sadece yaklaşık 4.000 kuyruklu yıldız keşfedildi. Araştırmalar, keşfedilecek bu kuyruklu yıldız sayısından çok daha fazlasının olabileceğini ve rakamı belki de yüz milyonlarca ya da trilyonlar olarak ortaya koyuyor.

Bilgi 6: Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği kirli bir kartopu gibi görünür: Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği toz, buz ve kayadan oluşur. Bunlar, yaklaşık 4,6 milyar yıl önce güneş sisteminin oluşumunun enkazlarıdır. Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği, güneş sistemindeki en karanlık nesnelerden biridir ve kendisine çarpan ışığın yalnızca yüzde dördünü yansıtır.

Çoğu çekirdek 10 milden daha kısadır ve düzensiz şekillidir, çünkü gezegenlerin ve yıldızların aksine, düşük kütleleri onları yuvarlak hale getirmek için yeterli yerçekimi kuvveti uygulamaz.

Bilgi 7: Tüm kuyruklu yıldızlar güneşin etrafında dönerler: Gelen kuyruklu yıldızlar farklı şekil ve boyutlardadır, ancak hepsi güneşin etrafında döner. Güneş etrafındaki yörüngesini kısa sürede tamamlayan kuyruklu yıldızlar Kuiper kuşağından gelirler . Kuiper kuşağı, Neptün’ün yörüngesinin ötesinde bulunan disk şeklindeki buzlu cisimler bölgesidir. Tam bir yörünge yapmak 200 yıldan az sürer.

ISON gibi uzun dönemli kuyruklu yıldızlar Oort bulutundan kaynaklanır. Oort bulutu, güneş sisteminin kenarına yakın Kuiper kuşağından yüzlerce veya binlerce kat daha uzakta bulunan bir nesne sürüsüdür . Oort bulutundan gelen kuyruklu yıldızların bir yörüngeyi tamamlaması milyonlarca yıl alabilir.

Bilgi 8: Kuyruklu yıldızların bir değil iki kuyruğu vardır: Kuyruklu yıldızlar güneşe yaklaştıkça, güneş rüzgarı ve güneşin manyetik alanı komadan gelen parçacıkları kuyruklu yıldızın başının arkasına uzanan kuyruklara süpürür. Toz parçacıkları, 60 milyon mil uzunluğa kadar uzayabilen kavisli bir kuyruk oluşturur.

Comet ISON’un toz kuyruğunun yaklaşık 57.000 mil yayıldığı gözlemleniyor. İyonize gazlar, doğrudan güneşten uzaklaşan ve 360 ​​milyon mil uzunluğa kadar uzayabilen ayrı, mavi renkli bir kuyruk oluşturur.

Bilgi 9: Kuyruklu yıldızlar binlerce yıldır gözlemleniyor : MÖ 500 civarında, bazı Yunan filozofları “uzun saçlı” anlamına gelen “komotes” kelimesini icat ettiler. ‘Komotes’ terimi, o sırada gökyüzünde gözlemledikleri kuyruklu yıldızları ifade etmek için kullanıldı. İnsanoğlunun şimdiye kadar gözlemlediği en ünlü kuyruklu yıldız, elbette Halley Kuyruklu Yıldızı’dır. Yörüngesi onu her 76 yılda bir Dünya’ya yaklaştırıyor.

İlk kez Çinli gökbilimciler tarafından MÖ 239’da kaydedildiği söyleniyor. Ancak, bazı insanlar onun Yunanistan’da MÖ 467 civarında görüldüğünü iddia ediyor. aynı kuyruklu yıldızın gözlemleri. İlginç bir şekilde, Halley Kuyruklu Yıldızı Temmuz 2061’de görünecek.

Bilgi 10: Kuyruklu yıldızlar bazı vahşi batıl inançlara ilham kaynağı olmuştur : Çok eski zamanlardan beri, kuyruklu yıldızların görünümleri her zaman yaklaşan kıyametin işaretleri veya iyi talihin göstergeleri olarak yorumlanmıştır.

Bu inancın tipik bir örneği, yaşayan tüm haleflerinin idamını emrettiğinde Roma İmparatoru Nero tarafından sergilendi, çünkü bir kuyruklu yıldızın görünüşünün suikastına işaret ettiğini düşünüyordu. Yine, Fatih William, 1066’da İngiltere’yi işgal etmeden önce iyiye alamet olarak bir kuyruklu yıldız görünümü aldı.

Bilgi 11: Kuyruklu yıldız artıkları meteor yağmurları yaratır: Kuyruklu yıldızlar, Güneş etrafındaki yörüngeleri boyunca, bir meteoroid akışı veya toz izi oluşturan küçük kayalar yayarlar. Dünya meteoroid akışından veya toz izinden geçtiğinde, bir meteor yağmuru gözlemlenir . Kuyruklu yıldız tozu, saniyede yaklaşık bir milyar toz parçacığı hızında Dünya’ya düşer.

Bilgi 12: Kuyruklu yıldızların soyu tükenebilir veya patlayabilir : Kuyruklu yıldızlar uçucu maddelerini kaybedebilir ve küçük kaya parçaları haline gelebilir. Güneşe biraz fazla yaklaştıklarında güneşin yerçekimi onları parçalara ayırabilir.

Bilgi 13: Kuyruklu yıldızlara genellikle ‘karlı toprak topları’ veya ‘kirli kartopları’ denir : Bunun nedeni, çoğunlukla kaya, buz, gaz ve tozdan oluşmalarıdır.

Bilgi 14: Kuyruklu yıldızlar eliptik yollarda Güneş’in yörüngesinde dönerler: Bir kuyruklu yıldızın güneş etrafındaki yörüngesindeki yolu, herhangi bir gezegeninkinden çok daha eliptik olmasına rağmen eliptiktir.

Bilgi 15: Bir kuyruklu yıldızın dört bileşeni vardır : çekirdek, koma, iyon kuyruğu ve toz kuyruğu.

Bilgi 16: Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği, toplam kütlesinin büyük çoğunluğuna katkıda bulunur .

Bilgi 17: Kuyruklu yıldızlar Güneş’e yaklaştıklarında bir hale sergilerler : Güneş radyasyonu kuyruklu yıldızdaki buzu ve gazı buharlaştırarak kuyruklu yıldızın etrafında bir hale oluşturur. Halo, t8e kuyruklu yıldızının koması olarak adlandırılır.

Bilgi 18: Bir kuyruklu yıldızın iyon kuyruğu , gaz parçacıklarını doğrudan Güneş’ten uzağa üfleyen güneş rüzgarlarından kaynaklanır. Bu, kuyruklu yıldızların uzun kuyruk benzeri görünümünü üretir.

Bilgi 19: Bir kuyruklu yıldızın toz kuyruğu, yörünge yolu boyunca hareket ederken geride kalan kayalık malzeme ve kaya malzemelerinin bir izidir .

Gerçek 20: Kuyruklu yıldızlar iki bölgeden oluşur : Kuyruklu yıldızların ya Oort Bulutu’ndan ya da Neptün ve cüce gezegen Plüton’un yörüngesinin ötesinde bulunan Kuiper Kuşağı’ndan kaynaklandığına inanılır .

Bilgi 21: Oort bulutu, Güneş Sisteminin, Güneş’ten Dünya’ya olan uzaklığının yaklaşık 50.000-150,00 katı olan bir dış bölgesidir. Oort bulutunun hareketsiz kuyruklu yıldızlar içerdiğine inanılıyor . Oort bulutundan kaynaklanan kuyruklu yıldızların yörüngeleri milyonlarca yıl sürer.

Bilgi 22: Kuiper Kuşağı, Neptün’ün yörüngesinin hemen ötesinde bulunan hareketsiz kuyruklu yıldızlardan oluşan bir halkadır . Buradan çıkan kuyruklu yıldızların yörüngeleri yüzlerce yıl veya daha kısa sürüyor.

Bilgi 23: Kayda değer kuyruklu yıldızlar arasında 1995 yılında keşfedilen Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı ve 1996 yılında keşfedilen Hyakutake Kuyruklu Yıldızı ve 18. yüzyılda Edmund Halley tarafından bildirilen Halley kuyruklu yıldızı yer alır.

Bilgi 24: Büyük bir kuyruklu yıldız, teleskopa ihtiyaç duymadan Dünya’dan görülebilecek kadar parlak olandır. Ortalama olarak, her on yılda bir yaklaşık bir büyük kuyruklu yıldız görülür .

Bilgi 25: Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği genellikle buzdan yapılır ve çapı birkaç metre kadar küçük, çapı birkaç kilometre olan dev kayalar olabilir.

Bilgi 26: Bir kuyruklu yıldızın Güneş etrafındaki yörüngesindeki en yakın noktasına “günberi” denir. Güneşin konumundan en uzak noktaya “aphelion” denir.

Bilgi 27: Bir kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça, süblimleşirken kütlesinin bir kısmını kaybeder . Bir kuyruklu yıldız, güneşe çok yakın bir mesafede uzun bir süre yörüngede kalırsa, sonunda parçalanacaktır. Kuyruklu yıldızlar da yörüngelerindeki bir gezegene çok yaklaşırlarsa parçalanırlar.

Bilgi 28: Kuyruklu yıldızlar donmuş su ve süper soğuk metan, buz, karbondioksit ve amonyaktan oluşur. Bunlar toz, kaya ve diğer metalik güneş sistemi kalıntılarıyla karıştırılır.

Bilgi 29: Kuyruklu yıldızların iki kuyruğu vardır : toz kuyruğu (yardımsız gözle görülebilir) ve plazma kuyruğu (fotoğrafı kolayca çekilir, ancak çıplak gözle görülmesi zordur).

Bilgi 30: Jüpiter ile Etki : Shoemaker-Levy 9 adlı bir kuyruklu yıldız 1994 yılında Jüpiter ile olağanüstü bir şekilde çarpıştı. Gezegenin yerçekimi kuvveti kuyruklu yıldızı parçalara ayırdı. Bu çarpışma için yaklaşık 21 görünür darbe kaydedildi.

Yaklaşık 1.800 mil yüksekliğe yükselen devasa bir ateş topu, gözlemlenen en büyük çarpışmanın sonucuydu. Çarpışma, çapı 12.000 kilometreye kadar uzanan dev bir karanlık nokta bıraktı. Bilim adamları, çarpışmanın yaklaşık 6.000 gigaton Trinitrotoluene (TNT) eşdeğer bir kuvvete sahip olduğunu tahmin ediyor.

Bilgi 31: Çinli insanlar ve kuyruklu yıldızlar : Çinliler, kuyruklu yıldızların ve kuyruklu yıldızların görünümleriyle ilgili olayların titiz kayıtlarını tutarlar. Kadim Han Hanedanlığı döneminden, kuyruklu yıldızların görünümleri, yolları ve kaybolmalarının kesin bir hesabını tutan birkaç kuyruklu yıldız atlası ele geçirildi.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu