Blog

Mac’inizde Ekran Koruyucu Nasıl Kurulur ve Özelleştirilir?

macOS’te bulunan özelleştirme seçenekleriyle Mac‘inizin ekran koruyucunuz olarak göstermesini istediğiniz şeyi seçin.

Mac‘inize özel duvar kağıdı veya ekran koruyucu gibi bazı kişiselleştirmeler eklemek hoş bir dokunuş. Neyse ki, Mac’inizde belirli bir süre kullanılmadığında otomatik olarak etkinleştirilen bir ekran koruyucu ayarlamak çok kolaydır.

Aşağıda, Mac’inizde bir ekran koruyucuyu nasıl kuracağınızı, desenleri nasıl özelleştireceğinizi ve öne çıkarmak istediğiniz görüntüleri nasıl seçeceğinizi anlatacağız.

Ekran Koruyucu Nedir?

Ekran koruyucular, bir süre kullanıcı hareketsiz kaldıktan sonra bilgisayar ekranlarında görünen animasyonlu resimlerdir. Ne kurmak istediğinize bağlı olarak, bunlar rastgele görüntülerden özel metne ve hatta basit bir saate kadar değişebilir.

Mac‘inizde ekran koruyucu ayarlamak için bilmeniz gereken her şey burada.

Mac’inizde Ekran Koruyucu Nasıl Kurulur

Yukarıda belirtildiği gibi, ekran koruyucunuzu ayarlamak ve özelleştirmek macOS’ta oldukça basittir. Bu nedenle, başlamak için aşağıdaki talimatları uygulayın:

  1. Mac’inizde Sistem Tercihleri’ni açın ve Masaüstü ve Ekran Koruyucu’ya gidin .
  2. En üstteki Ekran Koruyucu sekmesini seçin .
  3. Sol tarafta ekran koruyucu seçeneklerinin bir listesini göreceksiniz. Tercihinize bağlı olarak farklı ekran koruyucu modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.
  4. Ekran koruyucunuzda öne çıkarmak istediğiniz görüntüleri seçmek için sağdaki Kaynak seçeneği arasında geçiş yapın. Örneğin, Klasör Seç seçeneği, görüntüleri içeren herhangi bir klasörü seçebilir.
  5. En üstte istediğiniz seçeneği seçerek ekran koruyucunun ekranınızda ne kadar süre sonra görünmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.
  6. Her şeyi ayarladıktan sonra, tam ekran görünümünü beğenip beğenmediğinizi görmek için sağ bölmedeki Önizleme’ye tıklayın.

Bu kadar! Mac’inizi belirli bir süre hareketsiz bıraktığınızda, ekran koruyucunuz artık açılmalıdır. Bakmayı ve birlikte çalışmayı daha da zevkli hale getirmek için Mac’inizdeki diğer özelleştirme seçenekleriyle birlikte kullanabilirsiniz .

Ekran Koruyucu Görüntülendiğinde Mac’inizi Parolayla Nasıl Korursunuz

Ekran koruyucunuz görüntülendiğinde Mac’inizde tekrar oturum açmak için bir parola kullanmayı da seçebilirsiniz. Bu kullanışlı bir özelliktir ve Mac’inize yetkisiz erişimi önleyebilir.

Ekran koruyucu görüntülendiğinde Mac’inizi parolayla korumak için Sistem Tercihleri’ni açın ve Güvenlik ve Gizlilik > Genel’e gidin . Parola Gerektir seçeneğini etkinleştirin ve Uyku veya ekran koruyucu başladıktan hemen sonra olarak ayarlayın.

Mac’inizde Ekran Koruyucuları Kullanma

Kişiselleştirilmiş ekran koruyucunuz artık Mac’iniz etkin olmadığında aktif hale gelecektir. Ayrıca, ekran koruyucunuzun görünmesi için geçen süreyi kontrol edebilirsiniz ve hatta etkinleştirildiğinde Mac’inizi kilitleme seçeneğiniz de vardır. Ve Mac’inizi daha fazla özelleştirmek istiyorsanız, macOS’taki klasör simgelerini beğeninize göre değiştirebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu