Blog

Renk Uyumları ve Renklerin Anlamları

Renklerin anlamları insanlar üzerinde olumlu yada olumsuz çağrışımlar bırakabilir. Hayatımızın her parçasında biz farkında olmasak ta üzerimizde, davranışlarımızda, seçimlerimizde etkiler bırakmaktadır. Belli başlı olan kırmızı, mavi, siyah, beyaz, yeşil, sarı, pembe gibi renkler kıyafetlerimizden arabalarımıza, dekorasyondan modaya kadar insanların farklı farklı zevklerine hitap etmektedir.

Öyle ki seçtiğimiz renkler çoğu zaman ruh halimizi yansıtmakta, çoğu zaman da taşıdığı anlam bakımından insanlara bir mesaj vermektedir. Elbette insanların ve kendimizin de üzerinde psikolojik etkileri olmaktadır.

Renklerin Anlamları

Renklerin anlamları o derece önemlidir ki, bir çok kurum, kuruluş, marka ve özel sektör logolarında, ürünlerinde kullandıkları renkler ile de farklı farklı mesajları müşterilerine iletmektedir.

Kırmızı Rengin Anlamları

Kırmızı rengi tercih eden kişiler güç ve iktidara düşkün kimselerdir. İnsanları çabuk karar almaya teşvik edici bir özelliği mevcuttur.

Kırmızı renk tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akışını hızlandırır. Hiç dikkat etmiş miydiniz işte bu yüzden Coca Cola, Pizza Hut, Ülker,  Burger King gibi markalar logolarında kırmızı rengi kullanmaktadırlar.

Kırmızı, sıcak, ateş, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresifliği temsil etmektedir. Coşkuyu ve duygu yoğunluğunu arttıran özellikleri de içermektedir.

Kırmızı renk dikkat çekicidir. Dekorasyon ve tasarım işlemlerinde kırmızı kullanmak dekorasyonun çabuk fark edilmesini sağlayabilir.

Beyaz Rengin Anlamları

Beyaz renk sadeliği, temizliği, masumiyeti ve saflığı ifade eder. Bu yüzden ülkemizde gelinler beyaz renkte gelinlik giymektedirler. Doktorlar, hemşireler, hastane personelleri beyaz rengi temizliği temsil ettikleri için tercih etmektedirler. Beyaz rengi seven insanlar genelde hayal gücü geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

Siyah Rengin Anlamları

Siyah renk hırs, güç ve tutkuyu temsil eder. Ülkemizde ve batı ülkelerinde siyah renk matemi simgelerken Japonya’da ise mutluluğun simgesidir. Siyah renk insanların kolayca konsantre olmasına yardım eder.

Mavi Rengin Anlamları

Mavi renk sakinleştirici bir renktir. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir. Bu yüzden tüm diyet ürünlerinde de mavi renk ve logo kullanılmaktadır.

Sarı Rengin Anlamları

Sarı renk geçiciliği temsil eder, ayrıca dikkat çeken bir renktir. Bu yüzden taksilerin rengi sarıdır; hem geçici oldukları bilinsin hemde insanların dikkatini çeksin istenmektedir. Araba kiralama şirketlerin rengi de sarı renktir.

Yeşil Rengin Anlamları

Yeşil doğanın kendisidir, rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Galiba Türk millet olarak doğaya kaçmamızın en büyük nedeni yeşilin sakinleştirici etkisinden yararlanmak için, yoksa kebap bahane 🙂

Yeşil renk insana güven verir. İslam dinini rengi de yeşildir. Günlük hayatta ise en fazla bankalar tarafından logolarında yeşil renk kullanılmaktadır.

Yeşil renk, yeni başlangıçlara ve gelişmeye işaret etmektedir. Ayrıca yenilenme ve bolluk anlamlarına da gelmektedir.

Pembe Rengin Anlamları

Canlılık, şefkat ve sevgiyi simgeler. Pembe renk, kişilere sakinlik, huzur, dinginlik hissiyatı verir.

Ayrıca Gökkuşağı renkleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu