Signal vs. Wire: Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha İyi? – Technozum
Sosyal Medya

Signal vs. Wire: Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha İyi?

Mesajlarınızı şifrelemek ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak mı istiyorsunuz? Wire ve Signal bu konuda harika seçenekler arasındadır; ama hangi mesajlaşma uygulaması sizin için daha iyisi olduğunu merak ediyor musunuz?

Çoğumuz, ister iş için ister arkadaşlar, aile üyeleri ve tanıdıklarla iletişim kurmak için olsun, her gün mesajlaşma uygulamalarını kullanıyoruz. Ancak WhatsApp, Facebook Messenger, Viber ve Skype gibi popüler uygulamalar, hiç kimsenin istediği kadar güvenli ve özel değildir.

Neyse ki, birkaç güvenli alternatif mesajlaşma uygulaması var. Signal ve Wire güvenli mesajlaşma uygulamaları arasında başı çekmektedirler.

Sinyal Ne Kadar Güvenli?

Signal, kar amacı gütmeyen Signal Foundation ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır. 

Signal’in çoğu gazeteci, ihbarcı ve siyasi aktivist olan on milyonlarca kullanıcısı var – kısacası, kişisel güvenlikleri mümkün olduğunca güvende tutmak isteyen ve anonim kalmak isteyen insanlar.

Signal güçlü uçtan uca şifreleme kullanır , bu da gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlara Signal’in kendisi dahil hiç kimse tarafından erişilemeyeceği anlamına gelir.

Mesajlar, birden fazla siber güvenlik araştırmacısının çok güçlü bulduğu Signal Protocol ile şifrelenir. 2016 yılında, Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nden, Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden ve Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, Uluslararası Kriptolojik Araştırmalar Birliği’ne göre protokolün “önemli bir kusuru” olmadığını belirleyerek, protokolü gerçekten denetlediler .

Signal hiçbir şekilde kullanıcı verilerini toplamaz, bu nedenle cihazınız ve konumunuz hakkında hiçbir şey bilmez. Uygulama, kişilerinize ve mesajlarınıza da erişemez.

Sinyal tamamen ücretsizdir. Kilidi açılacak ödeme duvarları, premium sürümler veya ek özellikler yoktur. Uygulamanın kullanımı çok kolaydır ve herhangi bir ana mesajlaşma uygulaması gibi işlev görür , kullanıcıların fotoğraf ve video alışverişi yapmasına, arama yapmasına, kaybolan mesajlar göndermesine ve daha pek çok özelliği bulunmaktadır.

Wire: Bir Twist ile Güvenli Mesajlaşma

Wire, 2014 yılında piyasaya sürüldü, ancak 2016 yılında uçtan uca şifreleme eklendiğinde ve kaynak kodunu yayınlandığında dikkat çekmeye başladı. Ve 2018’de Wire, kendi işbirliği çözümünü başlattı.

Wire, şifreleme için Proteus protokolünü kullanır. Uygulama, Signal gibi tüm iletişimleri şifreler. Tüm mesajları şifreli biçimde, kullanıcıların cihazlarında yerel depolamada saklar.

Signal’den farklı olarak Wire, kaydolmak için bir telefon numarası gerektirmez, bu nedenle kaydolmak için tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresidir. Bu, özellikle güvenli bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız kesinlikle daha güvenli ve daha kullanışlıdır .

Peki ya veri toplama? Gizlilik politikasına göre Wire, Avrupa yasalarına uyar ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygundur. Uygulama, bazı cihaz bilgilerini toplar, ancak “bu tür bilgiler anonimleştirilir” ve kullanıcı, ayarlarını değiştirerek bu bilgileri sağlamayı devre dışı bırakabilir.

Görünüşte Wire, oldukça sağlam güvenliğe sahip sıradan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Onu rekabetten ayıran şey, aynı zamanda bir işbirliği platformu olmasıdır. Aslında Wire, bireylerin aksine işletmelere yöneliktir ve bu, uygulamanın öne çıktığı noktadır.

Bununla birlikte, Wire tamamen ücretsiz değildir: Uygulamanın temel sürümü ücretsizdir, ancak Wire for Enterprise ve Wire for Government sürümleri için belli bir ücret ödemek gerekmektedir.

Wire ve Sinyal: Hangisi Sizin İçin En İyisi?

Signal ve Wire, mevcut mesajlaşma uygulamaları ile kıyaslandığı zaman çok daha iyi, daha güvenli ve daha özeldir. Her ikisinin de belirli kusurları bulunmaktadır, ancak önemli bir güvenlik sorunu yok.

Signal günlük kullanım için harikadır ve bir birey olarak muhtemelen daha güvenli bir uygulama bulamazsınız. İşletmeler ise Skype ve benzeri platformlardan çok daha güvenli olduğu için Wire’ı kesinlikle dikkate almalıdır.

Ve hala tercih ettiğiniz mesajlaşma uygulamasını Signal veya Wire gibi daha güvenli bir alternatif için terk etme konusunda kararsızsanız, popüler uygulamaların sizin hakkınızda ne bildiğini anlamak sizi sınırların ötesine itebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu