BlogSosyal Medya

SnapChat’te Arkadaş Önerileri Nasıl Kapatılır?

Çoğu insan gibi, muhtemelen Snapchat’te uzun bir arkadaş listeniz var. Ancak uygulamanın, listenize eklemek isteyebileceğiniz diğer kullanıcıları önerdiğini hiç fark ettiniz mi? Bu özellik, sosyal çevrenizi genişletmek istiyorsanız kullanışlı olsa da, biraz müdahaleci de olabilir.

Arkadaş önerileri, karmaşık bir geçmişiniz olan kişileri içerebilir. Tanımadığınız ancak muhtemelen telefon numaranıza sahip olduğunuz kişileri içerebilir. Bazen liste, art niyetleri olan dolandırıcıları da içerebilir.

Neyse ki, bu önerileri kapatmanın ve Snapchat’in etkileşim kurmak istemediğiniz kullanıcılarla beslemenizi doldurmasını engellemenin bir yolu var.

Bu yazıda size bunun nasıl yapılacağını anlatacağız.

Snapchat Arkadaş Önerileri Nasıl Kapatılır?

Snapchat’in özelliklerinden biri de “arkadaş önerileri” bölümüdür. Uygulamanın bu alanı, Snapchat’teki mevcut kişilerinize ve geçmiş etkileşimlerinize göre önerilen arkadaşlarınızı gösterir. Ayrıca yakınlarda olan veya yakın zamanda uygulamada aktif olan arkadaşlarınızı da görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik yeni arkadaşlar bulmanıza yardımcı olsa da kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir.

Çok fazla istekle karşılaşabilir veya bağlantı kurmak istemediğiniz kişilerden istek alabilirsiniz. Ve çok fazla arkadaşınız varsa, herkes buzu kırmaya çalışırken dağınık DM’lerle karşılaşabilirsiniz.

Neyse ki Snapchat, yeni arkadaş önerilerini devre dışı bırakmanın bir yolunu sunuyor. Sadece ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Kullandığınız cihazın türüne bağlı olarak bunun nasıl yapılacağını görelim.

Bir iPhone’da Snapchat’te Yeni Arkadaş Önerileri Nasıl Kapatılır

iPhone’lar Snapchat ile uyumludur ve yüksek kaliteli bir deneyim sunar. iPhone’daki kamera mevcut en iyi kameralardan biridir ve Snapchat, kullanıcılara fotoğraf ve videoların kalitesini artıran filtreler ve lensler sunarak bundan yararlanır.

iPhone’lar için Snapchat uygulaması, arkadaş listenizin kontrolünü elinizde tutmak için tasarlanmıştır. Platformun algoritmalarının bağlantı kurmanız için yeni arkadaşlar önermesini istemiyorsanız, tek yapmanız gereken uygulamanın izinlerini değiştirmek.

 1. Snapchat uygulamasını açın ve sol üst köşedeki avatarınıza dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli simgesine dokunun. Bu sizi hesabınızdaki “Ayarlar” bölümüne götürmelidir.
 3. Açılır menüden “Bildirimler”i seçin.
 4. “Arkadaş Önerileri”nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Ve bu kadar! Artık yeni potansiyel bağlantılar hakkında ara sıra bildirim almayacaksınız.

Birçok Snapchat kullanıcısı, arkadaş önerilerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek başka bir ayar değişikliği olduğunu bilmiyor – platformun Hızlı Ekleme özelliğini devre dışı bırakarak.

Snapchat’teki Hızlı Ekleme özelliği, Snapchat’te hızlı ve kolay bir şekilde arkadaş eklemenin bir yoludur. Uygulamayı açar açmaz ekranınızın üst kısmında görüntülenir. Birinden rastgele bir istek aldığınızda, bu onun Hızlı Ekleme listesinde göründüğünüz anlamına gelir. Dolayısıyla, bu özelliği devre dışı bırakırsanız, diğer kişilerin listelerinde görünmezsiniz. Bu, aldığınız arkadaş önerilerinin sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Snapchat hesabınızda Hızlı Eklemeyi nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Snapchat uygulamanızı açın ve sol üst köşedeki profil resminize dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunarak “Ayarlar” bölümüne gidin.
 3. “Kim Yapabilir” alt menüsüne gidin.
 4. Açılır menüden “Hızlı Eklemede Beni Gör”ü seçin.
 5. “Hızlı Eklemede Göster” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bunu yaptıktan sonra, artık diğer Snapchatter’ın Hızlı Ekleme listesinin bir parçası olmayacaksınız. Esasen, profilinizin platformdaki görünürlüğünü azaltacaktır. Ancak, kullanıcılar arama çubuğuna kullanıcı adınızı yazarak sizi yine de bulabilir.

Android Cihazda Snapchat’te Yeni Arkadaş Önerileri Nasıl Kapatılır

Android’de çalışan cihazlar için oluşturulan Snapchat uygulaması, iPhone’lar için tasarlanana ürkütücü bir şekilde benziyor. Sonuç olarak, arkadaş listenizi yönetmek de çok benzer.

Android’inde arkadaş önerilerini şu şekilde kapatabilirsin:

 1. Snapchat uygulamasını açın ve sol üst köşedeki profil resminize dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunarak “Ayarlar” bölümünü açın.
 3. “Bildirimler”e dokunun.
 4. “Arkadaş Önerileri”nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Bu, algoritmaları ortak arkadaşlarınız da dahil olmak üzere ilgi alanlarınızı paylaştığınız bir kullanıcıyı algıladığında Snapchat’in bildirim göndermesini durduracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’teki arkadaş önerileri listenizde kimler görünebilir?

Snapchat’teki arkadaş önerileri listenizdeki kişiler genellikle telefonunuzun kişi listesindedir ancak henüz uygulamaya eklenmemiştir. Bu kullanıcılar aynı zamanda genellikle ilgi alanlarını paylaştığınız kişilerdir.

Ayrıca Snapchat algoritmaları, Snapchat’te birisiyle ne sıklıkta etkileşim kurduğunuzu ve onların sizinle ne sıklıkta etkileşime girdiğini de dikkate alır. Bu nedenle, birine sürekli olarak anlık görüntüler gönderiyorsanız ve o da aynı sıklıkta yanıt veriyorsa, arkadaş önerileri listenize girmeleri için iyi bir şans vardır.

Feed’inizi Dağıtın

Snapchat, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmanın harika bir yoludur, ancak aynı zamanda gereksiz bir stres kaynağı da olabilir. Sürekli olarak arkadaş önerileri bombardımanına tutuluyorsanız, mevcut sosyal çevrenize ayak uydurmak zor olabilir. Sonuçta Snapchat’in ana fikri, platformdaki herkesle değil, yakın arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olmaktır.

Neyse ki Snapchat, kullanıcılara arkadaş önerilerini kapatma seçeneği sunuyor. Bu adımı atarak, özet akışınızı düzenleyebilir ve sizin için en önemli olan bağlantılara odaklanabilirsiniz. Bu önerileri kapatırsanız, insanların sizi bulmasının ve sizinle bağlantı kurmasının daha zor olacağını unutmayın. Ancak gizliliğinize değer veriyorsanız, bu ekstra adımı atmaya değer.

Snapchat hesabınızda arkadaş önerilerini kapatmayı denediniz mi? Nasıl gitti?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu