BlogKripto Para

Stablecoinlerin Peglerini Kaybetmesine Neden Olan Nedir?

Kripto para endüstrisinde, istikrarlı paralar, nispeten güvenilir bir uzun vadeli fiyatı koruyabilen hemen hemen tek varlıktır. Tether ve USDCoin gibi birçok stablecoin ABD dolarına sabitlenmiştir, ancak bir stablecoin’in sabitlemesini kaybetmesine ne sebep olur?

Stablecoinlerin Doğası

Stablecoin’ler tam da bu, istikrarlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Kripto para birimi yatırımcılarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, varlık fiyatlarındaki büyük dalgalanmalardır. Örneğin Bitcoin, geçtiğimiz aylarda değerini yarıya indirdi ve ikiye katladı, bu da yatırımcıların büyük miktarlarda para kazanmasına veya kaybetmesine neden oldu.

Ancak kripto para birimini gerçekten istikrarlı hale getirebilir misiniz?

Teorik olarak, eğer onu bir şeye bağlarsan, yapabilirsin. Tüm stablecoin’ler bir şeyin fiyatına, genellikle ABD dolarına sabitlenir. Bu, bir stablecoin tokeninin bir dolara eşit olduğu anlamına gelir. Stablecoin’ler ayrıca altın ve diğer değerli varlıkların fiyatına 1:1 oranında sabitlenebilir. Örneğin, her bir Tether Gold (XAUT) jetonu, bir ons altına sabitlenir ve bu altınla desteklenir . Bazı sabit paralar, teminat olarak bilinen fiziksel varlıklar tarafından tamamen desteklenir.

Ancak stablecoin’ler belirli senaryolarda mandallarını kaybedebilir. Öyleyse, bunun olabileceği yollara geçelim.

1. Algoritmik Bir Hata

Algoritmik sabit paralar oldukça şık ama aynı zamanda çok riskli. Bu tür stablecoin , herhangi bir varlık tarafından desteklenmez, ancak bir bilgisayar algoritması aracılığıyla mandalını korur.

Bu durum, normal bir kripto para ve (ABD dolarına sabitlenmiş) stablecoin olan Terra Luna (LUNA) ve TerraUSD (UST) için geçerliydi ve birbirlerinin fiyatlarını yakma/darphane dengesi yoluyla koruyordu. UST doları biraz fazla aşmaya başlasa bir kısmı yanacaktı. Ama doların çok altına düşerse bir miktar LUNA yanardı. Ek olarak, UST’nin yakılmasıyla yeni LUNA basıldı. Bu sistem, arz ve talebi kontrol etti ve bu faktörlerin hiçbirinin diğerinden ağır basmamasını sağladı.

Ancak, bir nedenden ötürü, bu varlıklardan birinin talepte muazzam bir düşüş yaşadığını varsayalım. Mayıs 2021’de, kullanıcıların ödüller için UST’lerini yatırmasına izin veren bir protokol olan Anchor, getirisini inanılmaz bir %20’den sadece %4’e düşürmeye karar verdi. Yatırımcılar artık protokoldeki mevduatlarını tutmak için bir neden görmediklerinden, UST’lerini geri çektiler ve sattılar.

Algoritma hızla kırılma noktasına ulaştı. LUNA ve UST’nin sahipleri Terra Labs, UST’ye olan talepteki büyük düşüşü azaltmak için hiçbir şey yapamadı. Şirket, her iki kripto para biriminin de kaderini belirleyen fiyat düşüşünü telafi etmek için LUNA’yı tüketti.

2. Fazla Teminatlandırma Eksikliği

Stablecoin’ler, daha zorlu piyasa koşullarında bile sabit kalmalarını sağlamak için genellikle aşırı teminatlandırmaya ihtiyaç duyarlar. Aşırı teminatlandırma, söz konusu sabit parayı ödünç vermek isteyen herkesin fazla teminat yatırması gerektiği anlamına gelir. Birinin 50 $ değerinde bir kredi almak istediğini varsayalım. Teminat oranına bağlı olarak, başka bir kripto para birimine 100$, 150$ veya daha fazlasını yatırmak zorunda kalabilirler.

Bunu daha iyi anlamak için Maker DAO protokolünü ele alalım.

MakerDAO, ödünç alınan varlık olarak Dai stablecoin’i (ABD dolarına sabitlenmiş) veya DAI’yi kullanan bir borç alma ve borç verme platformudur . Ayrıca MakerDAO aracılığıyla ödüller kazanmak için DAI yatırabilirsiniz. Diyelim ki bir kişi 100 DAI jetonu ödünç vermek istiyor. MakerDAO’nun teminatlandırma oranı %150’dir. Ödünç alınan her bir dolar değerindeki DAI için, başka bir kripto paranın (Ethereum veya Chainlink gibi) 1,50 doları yatırılmalıdır.

Dai stablecoin’i bu şekilde aşırı teminatlı tutmak, Dai’nin çıpasını kaybetme şansını azaltır. Herhangi bir stablecoin, oynaklığa tabi olan kripto ile destekleniyorsa, her zaman yapılacak şey aşırı teminatlandırma olmalıdır. Fazla rezerve sahip olmak, yatırımcı güvenini artırır ve Dai’nin piyasa oynaklığına maruz kalmasını azaltır.

Peki ya bir stabilcoin aşırı teminatlandırılmamışsa ve piyasa zorlu bir noktaya geldiyse? Sorunların oluşmaya başladığı yer burasıdır. Diyelim ki Dai’ye olan talep önemli ölçüde azaldı ve bir doların altına düştü ancak fazla teminatlandırılmadı. Aşırıya kaçalım ve Dai’nin hiç teminatı olmadığını söyleyelim. Önemli bir fiyat düşüşü yaşarsa, MakerDAO’nun Dai değerini telafi etmesi veya yatırımcılarını tazmin etmesi mümkün olmazdı. Kısacası, gerçekten çok kötü bir haber olurdu.

3. Piyasa Dalgalanma Etkisi

Güven ve itimat, kripto yatırımcılarının genellikle sürdürmekte zorlandıkları duygulardır. Elbette bunun için suçlanamazlar. Kripto piyasası o kadar değişken ki, yatırımcılar büyük miktarlarda para kaybetmemek için her zaman neler olduğunun farkında olmalıdır. Ancak bu güven eksikliği aynı zamanda büyük piyasa çöküşlerine de neden olabilir.

Bunu daha iyi anlamak için LUNA/UST felaketine geri döneceğiz. Bu iki kripto, talepteki büyük düşüş nedeniyle çöktüğünde, kripto endüstrisinin geri kalanı korkmaya başladı. ABD Federal Rezervi faiz oranlarını artırmaya karar verdiğinden, insanların para biriktirmek için kripto paralarını satmalarına veya hiç almamalarına neden olduğu için işler zaten istikrarsız görünüyordu.

Ancak LUNA ve UST çöktüğünde işler daha da kötüye gitti. Yatırımcılar fon kaybetme konusunda endişelendiler ve kripto varlıklarının bir kısmını veya tamamını sattılar. Bu, oyundaki her kripto para birimini aşağı yukarı etkiledi. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Solana, Cardano ve diğer binlerce kripto varlık darbe aldı ve birçoğu büyük değer kaybı yaşadı.

Piyasanın en popüler stablecoin’i olan Tether, bu çöküşten kurtulamadı ve önemli ölçüde yalpaladı. 11-12 Mayıs 2022 arasında Tether’in fiyatı 0,995 dolara düştü. Bu gülünç derecede küçük görünebilir, ancak dolara sabitlenmiş stablecoin’ler 0,999-1,001 $ bölgesinde kalacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle fiyatın bu pencerenin dışına çıkması kötü bir haberdir.

Ancak bu münferit bir vaka değildi. Kasım 2022’de tanınmış bir kripto borsası olan FTX iflas başvurusunda bulundu . Şu anda, birçok müşteri, borsanın söylentilere göre ödeme gücü sorunlarıyla körüklenen platforma olan güven eksikliği nedeniyle para çekmeye başladı. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, şirketin rezervlerinde böyle bir senaryonun üstesinden gelmek için yeterli depoya sahip olmadığını kabul etti, ancak artık çok geçti. İnsanlar başka bir kripto hatası gördü ve gerildiler.

Bu kripto dalgalanmasının ortasında, Tether yine yatırımcıların inanç eksikliği nedeniyle 0,98 dolara düştü. Bu noktada, birçok kişi tarafından stablecoin’in çıpasını kaybedeceği varsayıldı. Bu oldu ve Tether 0,97 dolara bile düşmeyi başardı, ancak bu sadece kısa bir süre içindi. Stablecoin toparlandı ve bu yazı yazılırken 0,9996 dolarda bulunuyor.

4. Balinalar

Kripto balinaları sektörde hem yararlı hem de tehlikeli olabilir. Bu bireyler ve gruplar milyarlarca büyük miktarda kripto para birimi barındırırlar, bu nedenle büyük bir holdingi satmaya veya satın almaya karar verirlerse bir varlığın fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilirler.

Örneğin, bir balina kriptodan tamamen vazgeçerse ve 1 milyar dolarlık varlığı düşürürse (yani satarsa), bu şüphesiz piyasadaki arz/talep dengesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır (ancak eğer olursa olumlu bir etkisi olacaktır). bunun yerine bir balina 1 milyar dolar değerinde satın aldı).

Diyelim ki tüm bu 1 milyar dolar Ethereum veya Ether şeklindeydi . Bu kadar kısa bir sürede bu kadar devasa miktarda kripto paranın düşürülmesi, Ethereum’un talebinde büyük bir düşüşe neden olur ve muhtemelen fiyatı üzerinde zararlı bir etkisi olacaktır. Tabii ki, o sırada ETH satışları yüksekse, Ethereum bundan nispeten hızlı bir şekilde geri dönebilir, ancak pazar zaten zayıf bir durumdaysa, büyük miktarda kripto düşüren bir balinanın ciddi sonuçları olabilir.

Bir stablecoin yeterli teminata sahip değilse, büyük bir balina satışı felaket olabilir. Örneğin, LUNA/UST çöküşünün ortasında bir balina, Curve ve Binance’te 285 milyon dolarlık inanılmaz bir UST sattı. Bu dev UST satışı, stablecoin’in düşüş sarmalına ve dolar sabitinin kaybına doğrudan katkıda bulundu.

Stablecoin’ler Volatiliteye Dayanıklı Değildir

Stablecoin’ler, değerlerini diğer kripto para birimlerinden çok daha fazla koruma yeteneğine sahip olsa da, yine de piyasa trendlerine, çökmelere, balinalara ve diğer sorunlara maruz kaldıkları unutulmamalıdır. Bu nedenle, herhangi bir satın alma kararı vermeden önce bir stablecoin fiyatının nasıl korunduğunu ve nasıl teminatlandırıldığını kontrol etmek önemlidir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu