Telegram Kanalları ve Telegram Grupları: Fark Nedir? – Technozum
Sosyal Medya

Telegram Kanalları ve Telegram Grupları: Fark Nedir?

Telegram Kanalları ve Grupları, mesajlaşma platformundaki güçlü özelliklerdendir. Ama tam olarak aralarındaki fark nedir? Bu yazımızda Telegram gruplar ve kanallar arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Telegram, Facebook’a ait WhatsApp’a sağlam bir rekabet içerisinde olan en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Uygulama, etkili iletişim için WhatsApp’ta bulunan hemen hemen tüm özellikleri sunar.

Kişilerinizle doğrudan sohbetlerin yanı sıra Telegram’da iki tür topluluğa katılabilirsiniz: Telegram Kanalları ve Telegram Grupları. WhatsApp Grupları ve Yayın Listelerine benzemektedirler.

Telegram Kanalı Nedir?

Bir Telegram Kanalı, mesajınızı çok sayıda aboneye yayınlamanıza olanak tanır.

Bir Kanala kaç kişinin katılabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yoktur, ancak birbirleriyle etkileşime giremezler.

Telegram Kanal yöneticileri, tek yönlü mesaj gönderme hakkına sahip olan tek kişidir.

Telegram Grubu Nedir?

Öte yandan bir Telegram Grubu, diğer herhangi bir mesajlaşma uygulaması grubu gibidir.

Yönetici, üyelerin etkileşimini kısıtlama hakkına sahipken, tüm Grup katılımcıları Grup içinde birbirleriyle iletişim kurabilir ve multimedya dosyalarını paylaşabilir.

Telegram Kanal ve Grup Türleri

Telegram Kanalları ve Grupları hem genel hem de özel olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, genel Gruplara ve Kanallara, arama çubuğunda kullanıcı adlarını aratarak kolayca erişilebilirken, özel Gruplara ve Kanallara yalnızca bir davet bağlantısıyla katılabilirsiniz.

Grup katılma bağlantısına yalnızca sahipler ve yöneticiler erişebilir.

Telegram Kanalları ve Gruplar: 7 Fark

Artık Telegram Kanallarına ve Gruplarına aşina olduğunuza göre, onların farklılıklarına bir göz atalım…

1. Diğer Üyelerinizin Profillerine Erişim

Diğer üyelerin bilgilerine gelince, onların profillerini göremediğiniz için Telegram Kanalları daha özeldir. Kişi listenizdeki biri aynı Kanala ait olsa bile öğrenemezsiniz.

Telegram Grupları ise bu konuda daha açıktır. Kişi listenizde biri olsun ya da olmasın, profiline kolayca erişebilirsiniz.

Grupta onlarla etkileşime girebilir ve onlara özel olarak da mesaj gönderebilirsiniz. Ancak, mesaj göndermek istediğiniz kişinin gizlilik ayarlarına bağlıdır.

2. Yönetici Olarak Sahip Olduğunuz Haklar

Bir Telegram Kanalının yöneticisi olarak, istediğiniz zaman herhangi bir mesaj gönderebilir, Kanala herhangi bir üye ekleyip çıkarabilir ve Kanalı istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Üyeler arasında neredeyse hiç etkileşim olmaması, yapmanız gereken tek şeyin Kanalınızı düzenli olarak güncellemek olduğu anlamına gelir.

Ancak Telegram Grubunda üye etkileşiminin artması, yöneticilerin iş yükünü artırmaktadır. İstenmeyen postaları düzgün bir şekilde yönetmeniz, kuralları ihlal eden üyeleri kaldırmanız, üyelerin isteklerine doğrudan mesajlarla yanıt vermeniz ve Grubunuzda sağlıklı bir ortam sağlamanız gerekecektir.

Hem Telegram Grupları hem de Kanallar, görünürlüğünüzü anonimden kullanıcı adınıza veya tam tersine değiştirmenize olanak tanır.

3. Eski Sohbet Geçmişine Erişim

Kanalın her üyesi, kuruluşundan bu yana Kanal sohbetinin tamamına erişebilir. Bu sayede yeni üyeler dilerlerse geçmiş konuşmaları ve belgeleri kontrol edebilirler.

Telegram Gruplarına yeni üyeler de eski sohbetlere erişebilir. Ancak yönetici, yeni kullanıcıların eski mesajlara erişmesini önlemek için erişimi kısıtlamayı seçebilir.

4. Üye Sayısı

Herhangi bir Telegram Kanalının sınırsız sayıda katılımcısı olabilir ve üyelere abone denir.

Başlangıçta, bir Telegram Grubunda yalnızca 200 üyeniz olabilir, ancak onu bir üst gruba yükseltirseniz, 200000’e kadar üyeniz olabilir.

5. Katılımın Belirlenmesi

Bir Telegram Kanalındaki her mesajın sağ alt köşesinde, kaç abonenin onu görüntülediğini gösteren bir göz düğmesi vardır. Ortalama mesaj görüntüleme ve abone sayısına bağlı olarak, bir topluluğun ne kadar aktif olduğunu belirleyebilirsiniz.

Markalı bir topluluk yönetiyorsanız ve şirketlerden ve kuruluşlardan düzenli promosyon teklifleri alıyorsanız, bu sayı son derece önemlidir.

Bir Telegram Kanalı yöneticisi olarak bu numara size Kanalınızın performansının net bir resmini verir. Bu metriğe dayanarak, topluluğunuzun büyümesini de planlayabilirsiniz.

Öte yandan, düzenli olarak tartışmalara aktif olarak katılan üye sayısını belirleyemeyeceğiniz için bir Grubun katılımını ölçmek zordur.

6. Grup Katılım Bildirimi ve Sessiz Mesajlar

Birisi bir Telegram Grubuna katıldığında tüm üyeler bilgilendirilir; bir Telegram Kanalına katılmak gizli kalır ve yalnızca Kanal yöneticileri görebilir.

Telegram’ın Kanal yöneticileri, abonelerine Gruplarda mümkün olmayan sessiz mesajlar gönderebilir. Sessiz mesajlar adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir bildirim sesi olmadan alınan mesajlardır. Farklı bir saat dilimindeki alıcıları rahatsız etmeden acil mesajlar göndermek için kullanışlıdır.

Sessiz bir mesaj göndermek için Telegram Kanalındaki mesaj kutusunun yanındaki bildirim ziline basmanız yeterlidir.

7. Geri Bildirim Alma

Topluluğunuzdan Telegram Grupları aracılığıyla geri bildirim alabilirsiniz, ancak topluluğunuza Telegram Kanalları aracılığıyla ulaşmanın eşdeğer bir yolu yoktur.

Grup üyelerinizle bir fikri tartışarak, Kanal abonelerinizle mümkün olmayan ince ayar yapabilirsiniz.

Telegram Gruplarını ve Kanallarını Kullanmanın En İyi Yolları

Telegram, Telegram Kanalınızı doğrudan Telegram Grubuna bağlamanıza olanak tanır.

Bunu yapmak, mesajları Kanalınızda yayınladığınızda otomatik olarak Grubunuza gönderir.

Bu şekilde, hedef kitlenizle tartışabilir, geri bildirimlerini dinleyebilir ve Telegram Gruplarının geri kalan özelliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Hem Telegram Kanalları hem de Gruplar, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları arasındaki iletişimi kolaylaştıran bir dizi özellik sunar.

Topluluğunuzla herkesin fikirlerini paylaşabileceği gündelik bir tartışma yapmak istiyorsanız, bir Telegram Grubu iyi bir seçim olacaktır.

Öte yandan, içerik göndermeyi kendinizle sınırlamak istiyorsanız, bir Telegram Kanalı oluşturmak ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Telegram Grubu mu Kanal mı? Hangisi Size Uygun?

Bir Grubu bir Kanalla birbirine bağlayabildiğinize ve Grup etkinliğini bir Kanal yapmak için kısıtlayabildiğinize göre, topluluğunuz için hangisinin en iyi olduğunu bulmak için ikisini birden deneyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu