Sosyal Medya

Telegram Kullanmayı Bırakmak İsteyebileceğiniz 7 Neden

Telegram en iyi sohbet uygulamalarından biridir, ancak mükemmel değildir. Telegram’ı kullanmadan önce düşünmeniz gereken bazı noktalar bulunnmaktadır.

Kullanışlı çoklu cihaz senkronizasyonundan eğlenceli çıkartmalarına ve diğer sohbet özelliklerine kadar Telegram’ı kullanmanın çeşitli nedenleri vardır. Telegram son yıllarda popülaritesini büyük ölçüde artırmış olsa da, uygulamanın dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Telegram’dan uzaklaşmak isteyebileceğiniz bazı nedenlere bakalım. Hepsi herkes için geçerli olmayacaktır elbette, ancak güvendiğiniz her uygulamanın zayıf yönlerini bilmek iyi olacaktır.

1. Telegram Sohbetleri Varsayılan Olarak Uçtan Uca Şifreli Değildir

Telegram’a fazla aşina değilseniz, tüm sohbetlerinizin WhatsApp ve Signal’de olduğu gibi uçtan uca şifreleme ile korunduğunu varsayabilirsiniz. Ama durum böyle değildir.

Telegram, cihazınız ve Telegram sunucusu arasında dolaşırken mesajlarınızı şifreler. Ancak, bu mesajlar sunucuda bulunur, böylece onlara birden fazla cihazdan erişebilirsiniz. Telegram sunucularının ihlali bu nedenle mesajlarınızın açığa çıkmasına neden olabilir.

Hizmet, gizli sohbetlerinde uçtan uca şifreleme sunar, ancak bunları manuel olarak başlatmanız gerekir. Bir sohbeti başlatmayı unutursanız veya başka biri sizinle gizli olmayan bir sohbete başlarsa, aynı gizlilik korumalarından yararlanamayacaksınız.

2. Telegram İletişim Verilerinizi Toplar

Varsayılan olarak Telegram, telefonunuzdaki kişiler hakkında temel verileri toplar. Şirket bunu, tanıdığınız biri Telegram’a kaydolduğunda sizi bilgilendirmek ve hizmette adını göstermek için yaptığını söylüyor. Tanıdığınız biri Telegram’a katıldığında, kişinin Telegram ekran adını değil, kişi için kaydettiğiniz adını görürsünüz.

Telegram, kişilerinizin yalnızca adını ve soy adını ve telefon numarasını saklarken, bu, gizliliğe odaklanan bir uygulama için hala biraz endişe vericidir. 

Telegram Gizlilik Politikası’nın belirttiği gibi, Telegram ayrıca, kişilerinizin hangilerinin en çok Telegram kullanıcısını tanıdığını bulmak için telefon numaralarını kullanır :

Otomatik algoritmalarımız, kayıtlı olmayan bir telefon numarasının Telegram’da sahip olabileceği yaklaşık olası kişi sayısını hesaplamak için anonimleştirilmiş telefon numarası kümelerini de kullanabilir. “Arkadaşlarını davet et” arayüzünü açtığınızda, Telegram’a katılmaktan en çok kimin yararlanabileceği konusunda size bir fikir vermek için kişilerinizin yanında ortaya çıkan istatistikleri görüntüleriz.

3. Grup Sohbetlerinde Bireysel Okundu Bilgisi Yok

Çok sayıda grup sohbeti için bir mesajlaşma uygulaması kullanıyorsanız, Telegram, anlaşmayı bozabilecek kullanışlı bir özellikten yoksundur. Telegram grup sohbetleri okundu bilgilerini içerse de, mesajınızı okuyan her kişinin kaydını tutmazlar.

Bunun yerine, grubun bir üyesi bir mesajı açar açmaz iki mavi tik görünecektir . Uygulamayı bir süredir açmayanları anlamak için kişilerin Son Görülme durumunu kullanmanın dışında, mesajı henüz kimin görmediğinden emin olmanın bir yolu yoktur. Grup sohbetlerini ne için kullandığınıza bağlı olarak bu, başka bir uygulamaya atlamanıza neden olabilir.

4. Telegram’ın Sınırlı Desteği Var

Umarım, Telegram ile bir destek ekibiyle iletişim kurmanızı gerektiren bir sorun yaşamazsınız.

Telegram sınırlı destek sunar; ana seçenekler Twitter’da ulaşmak, Telegram Destek formunu ziyaret etmek veya uygulamada Ayarlar > Soru Sor’a gitmek . Bu destek gönüllüler tarafından yapılmaktadır, bu nedenle sorunuza bir cevap alabilirsiniz, ancak cevabın hiçbir garantisi yoktur. Doğru bir bilgi veya bir cevap alamıyorsanız, Sıklıkla sorulan sorular kısmına bakabilirsiniz.

5. Arkadaşlarınız Kullanmayabilir

Telegram’dan kaçınmanın birçok olası nedeni kullanılabilirlik, gizlilik ve güvenlikle ilgilidir. Ancak gözden kaçırılması kolay başka bir pratik neden daha var: Arkadaşlarınız Telegram’da değilse, onu kullanmanın pek bir anlamı yoktur.

Birkaç arkadaşınızı onlarla grup sohbeti yapmak için Telegram’da bir hesap açmaya ikna edebilirsiniz, ancak bu sadece şimdilik böyle. Çoğu kişi, WhatsApp, iMessage, SMS veya zaten kullandıkları herhangi bir uygulamaları olduğu için, yalnızca sizinle konuşmak için ikincil bir mesajlaşma uygulamasını indirmekle uğraşmak istemeyecektir.

Tek başına kullanırsanız, Telegram’ın hala bir değeri vardır; Nasıl olduğunu görmek için ve telegram kullanmaya başlamak için, en iyi Telegram kanallarına göz atabilirsiniz

6. Reklamlar ve Abonelik Planı

Telegram gibi uygulamaların, özellikle yüz milyonlarca kullanıcıya hizmet verecek şekilde ölçeklendikleri için bir şekilde para kazanması gerekiyor. Çoğu zaman, uygulamalar reklam göstererek para kazanmayı amaçlamaktadır ve Telegram da bir istisna değildir.

2021’in sonlarında ve 2022’nin başlarında Telegram, uygulamasında reklamlar yayınlamaya başladı. Bu reklamlar bire bir mesajlarda veya grup sohbetlerinde görünmez. Bunun yerine, 1000’den fazla takipçisi olan herkese açık kanallarla sınırlıdırlar ve yalnızca belirli bölgelerde görünürler. 

Bu reklamlar müdahaleci olmayan ve gizlilik bilincine sahip olsa da, bir zamanlar tamamen ücretsiz olan bir uygulamada görmek can sıkıcı olabilir

Haziran 2022’de Telegram, kullanıcılarına ekstra güzellikler sunan isteğe bağlı bir abonelik hizmeti olan Telegram Premium’u tanıttı. Telegram Premium ile dosya boyutu yükleme sınırını iki katına çıkmaktadır. Ayrıca benzersiz çıkartmalar kullanabilir , sohbetlerinizi düzenlemek için daha fazla klasör oluşturabilirsiniz. Ve en önemlisi reklamsız.

7. Muhtelif Telegram Endişeleri

Yukarıda Telegram’dan uzaklaşmak isteyebileceğiniz başlıca nedenlerden bazılarına baktık. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere akılda tutulması gereken birkaç küçük husus daha vardır:

  • Bu kişisel tercihe bağlı olsa da, bazı insanlar Telegram’ın arayüzünün görsel olarak hoş olmadığından şikayet etmektedir.
  • Yalnızca bir cep telefonu numarası ile kaydolabilirsiniz; sadece bir e-posta adresi veya başka bir şeyle kaydolma seçeneği yoktur. 

Telegram Kullanıp Kullanmamak Size kalmış

Bu, sizi Telegram’ı kullanmayı hemen bırakmaya ikna etmek için yazılmış bir makale değildir. Aksine, hizmeti kullanmayı seçtiğinizde aklınızda bulundurmanız gereken bir dizi konudan bahsettik. Bu noktalardan bazıları sizin için sorun olmayabilir veya bunları doğru ayarlarla düzeltebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu