Blog

WhatsApp Hakkınızda Ne biliyor, Nasıl Öğrenebilirsiniz?

WhatsApp, gizlilik politikasına göre “diğer Meta Şirketleri” ile bilgi alır ve paylaşır. Bu, Meta şirketlerinin yıllar boyunca verileri nasıl kullandığına (veya kötüye kullandığına) dair hikayeler duyacak kadar uzun süredir etrafta olan herkes için rahatsız edici olabilir.

Ama gerçekten endişelenecek bir sebep var mı? WhatsApp, potansiyel olarak kardeş şirketleriyle paylaşabileceği hakkınızda ne biliyor?

WhatsApp Hakkınızda Ne Biliyor?

Cihazınızda hala WhatsApp çalışıyorsa, gizlilik politikasını kabul ettiniz demektir. Peki, WhatsApp’ın gizlilik politikası hangi verileri topladığını söylüyor?

Şirketin topladığı farklı bilgi kategorilerinin bir listesi:

 • Hesap bilgileriniz: Bir WhatsApp hesabı oluşturduğunuzda, bazı kişisel bilgileri sağlamanız gerekir. Buna adınız ve telefon numaranız dahildir. WhatsApp, sağlayıp sağlamamayı seçebileceğiniz profil resminizi de isteyebilir.
 • Mesajlarınız: WhatsApp varsayılan uçtan uca şifreleme sunar ve genellikle kullanıcıların mesajlarını sunucularında saklamaz. Ancak, teslim edilmeyen mesajları, alıcı çevrimiçi olduğunda beklemek üzere 30 güne kadar saklar. WhatsApp ayrıca iletilen medyayı “ek iletilerin daha verimli bir şekilde iletilmesine yardımcı olmak için” geçici olarak şifreli biçimde saklar.
 • İletişim bilgileriniz: Kişilerinizi WhatsApp’a yüklemek isteğe bağlıdır. Kişilerinizi telefonunuzdan yüklerseniz, WhatsApp, WhatsApp’ta olmayan kişiler de dahil olmak üzere adres defterinizdeki kişilerin iletişim bilgilerine erişebilir.
 • Durum bilgileri: WhatsApp, durum bilgilerinizi toplar. Hangi formda, söylemiyor.
 • Konum: WhatsApp’ın konum tabanlı özelliklerinden herhangi birini kullandığınızda konum bilgilerinizi toplar. Örneğin, bir kişiyle canlı konumunuzu paylaşırsanız, o kişi bunu gerçek zamanlı olarak bir harita üzerinde görebilir.
 • IP adresi ve cihaz bilgileri: WhatsApp’ı kullandığınızda, IP adresinizi ve cihaz bilgilerinizi otomatik olarak toplar. Bu, cihaz modeliniz, işletim sisteminiz ve diğer benzersiz tanımlayıcılar gibi bilgileri içerir.
 • Tanımlama Bilgileri: WhatsApp, diğer uygulamaların ve web sitelerinin tanımlama bilgilerini kullandığına benzer şekilde, kullanıcı tercihlerini anlamak ve web tabanlı hizmetlerini geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır .
 • İşlem ve ödeme verileri: Bir işlem yapmak veya para göndermek için WhatsApp’ı kullanırsanız, uygulama işlem hakkında bilgi toplayacaktır. Bu, ödeme yöntemi, gönderim ayrıntıları ve ödeme tutarı gibi ayrıntıları içerir.
 • Kullanım ve günlük bilgileri: WhatsApp, uygulamayı nasıl kullandığınızla ilgili bilgileri otomatik olarak toplar. Bu, kişilerle etkileşimlerinizi, zaman damgalarını ve kullandığınız özellikleri içerir.

Meta Sizinle İlgili Bilgileri Ne Zaman Paylaşır?

WhatsApp, topladığı bilgilerin bir kısmını diğer Meta şirketleri ile paylaşır. iCloud veya Google Drive gibi bir veri yedekleme hizmeti sağlayıcısı kullanıyorsanız , WhatsApp da bu şirketlerle bilgi paylaşır.

Uygulamanın verileri diğer şirketlerle nasıl paylaştığına bir göz atın:

 • Diğer Meta Şirketleriyle: WhatsApp, “Meta Şirket Ürünleri de dahil olmak üzere Hizmetleri ve tekliflerini işletmeye, sağlamaya, iyileştirmeye, anlamaya, özelleştirmeye, desteklemeye ve pazarlamaya yardımcı olmak için” diğer Meta şirketleri ile bilgi alır ve paylaşır. Bir WhatsApp durumu yayınladıysanız ve Facebook Hikayesinde Paylaş istemini gördüyseniz, Meta veri senkronizasyonunu çalışırken gördünüz.
 • Veri Yedekleme Hizmet Sağlayıcıları: WhatsApp, WhatsApp yedeklerinizi depolamak için iCloud ve Google Drive gibi veri yedekleme hizmeti sağlayıcılarını da kullanır. WhatsApp’ta iCloud veya Google Drive yedeklemelerini etkinleştirdiyseniz, uygulama bu şirketlerle bilgi paylaşacaktır. Buna hesap bilgileriniz, mesajlarınız ve iletişim bilgileriniz dahildir.

WhatsApp Verilerinizin Bir Kopyasını Nasıl Elde Edersiniz?

Artık WhatsApp’ın ne tür veriler topladığını bildiğinize göre, muhtemelen bu bilgilerin bir kopyasını kendiniz için nasıl alabileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

İyi haber şu ki, WhatsApp, kullanıcıların verilerinin bir kopyasına erişmesini ve indirmesini nispeten kolaylaştırıyor. Kötü haber ise, topladığı veri miktarı düşünüldüğünde raporun istediğiniz kadar ayrıntılı olmaması.

WhatsApp verilerinizin bir kopyasını almak için şu adımları izleyin.

 1. WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a gidin.
 2. Hesap’a dokunun.
 3. Hesap Bilgisi iste’yi seçin.

WhatsApp’ın raporunuzu derlemesi ve indirmeye hazır hale getirmesi yaklaşık üç gün sürer. Hazır olduğunda uygulama içinde bir bildirim alacaksınız.

Raporunuzu dışa aktardığınızda, bazı HTML dosyalarını içeren bir ZIP dosyası alırsınız. Bu dosyalar hesap bilgilerinizi, kişilerinizi, gruplarınızı ve daha fazlasını içerir.

WhatsApp Verilerinizin Bir Kopyasını Alın

WhatsApp verilerinizi saklar ve potansiyel olarak kardeş şirketleri ile paylaşabilirse, uygulamanın sizin hakkınızda tam olarak ne bildiğini bilmek isteyebilirsiniz.

WhatsApp verilerinizin bir kopyasını istemek için yukarıda özetlediğimiz adımları izleyin. Raporu aldıktan sonra, biraz zaman ayırın ve WhatsApp ile ve buna bağlı olarak Meta şirketleriyle hangi bilgileri paylaştığınızı görün.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu