BlogSosyal Medya

WhatsApp vs. Telegram: Hangisi Daha İyi Mesajlaşma Uygulaması?

WhatsApp ve Telegram ile hiç bitmeyen bir savaş. WhatsApp anlık mesajlaşmanın lideri olsa da Telegram da çok geride değil.

Hangi uygulamanın kullanılacağına karar vermeden önce, Telegram’ın WhatsApp’ta olmayan hangi özelliklere sahip olduğunu ve bunun tam tersini keşfedin. Örneğin, WhatsApp’ta yalnızca sesli mesajlar bulunurken, Telegram’da sesli ve görüntülü mesajlar bulunur. Başka hangi şekillerde farklılık gösterdiklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

WhatsApp’ı Neden Kullanmalı?

Her iki uygulama ile de arkadaşlarınızı arayabilirsiniz ancak sadece WhatsApp görüntülü görüşme yapmanıza izin veriyor .

WhatsApp ile durumunuzu değiştirmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Klasik yazılı durumu kullanabilir veya 30 saniye ile sınırlı resim veya video ekleyebileceğiniz durumu seçebilirsiniz.

Ayrıca  WhatsApp’ta metni italik, kalın ve üstü çizili olarak yazabilirsiniz. Bu özellik, metninizin belirli bir bölümünün öne çıkmasını istediğinizde kullanışlı olur.

Önemli verilerinizin yedeklerini oluşturmak bir zorunluluktur ve bu sadece WhatsApp ile yapabileceğiniz bir şeydir. Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedekleme’ye gidin  ve sohbetlerinizi ne sıklıkta yedeklemek istediğinizi seçin. Hiçbir zaman, yalnızca Yedekle’ye dokunduğunuzda, günlük, haftalık veya aylık olabilir.

Aramalarınızı, durumunuzu, kişilerinizi ve sohbetlerinizi görmekten yalnızca bir dokunuş uzakta olduğunuz için WhatsApp’ın düzeni tartışmasız daha iyidir.

Neden Telegram Kullanmalısınız?

Gizlilik birçok kullanıcı için çok önemlidir ve Telegram bunu bilir. Bu nedenle uygulama, kullanıcıların kendi kendini yok eden bir zamanlayıcısı olan ve yönlendirmeye veya ekran görüntülerine izin vermeyen gizli sohbetler oluşturmasına izin verir — insanların Telegram’ı sevmesinin birçok nedeninden sadece biri .

Mesajınızın ne kadar sürmesini istediğinizi seçin ve süre dolduğunda mesaj kaybolacaktır. Gizli sohbetler ayrıca uçtan uca şifreleme kullanır ve Telegram sunucularında hiçbir iz bırakmaz.

Telefon numaranızı değiştirmek, Telegram’da WhatsApp’tan daha kolaydır. Telegram’ın ayarlarına gidin ve telefon numaranızı gösteren telefon seçeneğine dokunun. Tüm verilerinizin, medyanızın, mesajlarınızın vb. yeni telefon numaranıza aktarılacağını bildiren bir bildirim alacaksınız.

Kişileriniz, eski numaranıza sahiplerse ve sizin tarafınızdan engellenmemişlerse, yeni numaranızı otomatik olarak alacaklardır. Bu kullanışlıdır, çünkü sizi herkese yeni bir numaranız olduğunu söyleme zahmetinden kurtarır.

Mesajlaşırken birden fazla dil mi kullanıyorsunuz? Telegram ile telefonunuzu bir dilde ve Telegram’ı başka bir dilde kullanmak çok kolay. Uygulamanın ayarlarına gidip Dil seçeneğine dokunarak Almanca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Arapça ve Japonca gibi diller arasından seçim yapabilirsiniz.

WhatsApp ile telefonunuz ve uygulamanın aynı dilde olması gerekir.

Metin Boyutunu ve Daha Fazlasını Ayarlayın

Metin ne kadar büyük olursa, okunması o kadar kolay olur. Her iki uygulama da metnin boyutunu artırmanıza izin verir, ancak onu en çok Telegram artırabilir. Metnin boyutunu ayarlamak için belirli bir sayı seçebilirsiniz.

Grup oluşturmak, her iki uygulamanın da sunduğu bir başka harika özelliktir. Ancak Telegram ile 5.000’e kadar üye ekleyebilirsiniz, oysa WhatsApp yalnızca 256 kişiye kadar eklemenize izin verir.

Telegram botlarını hiç duydunuz mu? Değilse, yalnızca uygulamayı kullanırken çalıştırabileceğiniz üçüncü taraf uygulamalarıdır. Bu botlarla, özel araçlar oluşturmak, diğer hizmetlerle entegre etmek ve daha fazlasını yapabilirsiniz!

Çok sayıda kullanıcısı olan bir gruptaysanız, bildirimler sizi çıldırtabilir. Birçok kullanıcı, bildirimlerin sesini kapatarak biraz huzur bulur. Ama ya biri senden bahsederse? Telegram, yalnızca birisi sizden bahsederse ve yalnızca sizden bahsederse size bir bildirim gönderir.

Büyük dosyalar gönderme söz konusu olduğunda, Telegram üstünlük sağlar. WhatsApp ile yalnızca 16 MB veya daha küçük dosyaları gönderebilirsiniz, ancak Telegram 1,5 GB’a kadar dosya göndermenize izin verir.

Çıkartmaları kullanmaktan hoşlanıyorsanız, gerçekten harika bir şey için kendi Telegram çıkartmalarınızı yapabilirsiniz .

Ortak ne yanları var?

Her iki uygulamanın da birincil amacı, mümkün olan en iyi anlık mesajlaşma deneyimini sağlamaktır. Her iki uygulamada da telefon numaranızı kaydetmeniz gerekir. Ayrıca video paylaşma, grup oluşturma, resim paylaşma, sesli arama ve mesaj yapma gibi özellikler de sunarlar.

Mesaj teslimi onayı, her iki uygulamanın da paylaştığı başka bir kullanışlı özelliktir. Ünlü onay işaretlerine sahiptirler, ancak WhatsApp bunu bir adım daha ileri götürür.

Mesajı gönderdiğinizde her iki uygulama da iki onay işaretini gösterirken, yalnızca WhatsApp’ın okundu bilgisi diğer kişi mesajı açtığında maviye döner.

WhatsApp ve Telegram, mesajlarınızı kopyalamanıza, silmenize ve iletmenize olanak tanır. Bu alanda, gönderdiğiniz mesajlar söz konusu olduğunda Telegram üstündür.

WhatsApp ile, hatasız olmasını istiyorsanız mesajınızı yeniden yazıp yeniden göndermeniz gerekir, ancak Telegram’da durum böyle değil. Mesajınıza dokunun ve iletme seçeneğinin altında mesajlarınızı düzenleme ve silme seçeneğini göreceksiniz . Hepimiz hatalar yaparız ve bu hataları düzeltme seçeneğine sahip olmak harikadır.

Çoğu kişi için uçtan uca şifreleme, bir anlık mesajlaşma uygulamasında olmazsa olmazdır. Bu nedenle, içeriğinizi güvende tutmak için şu anda her iki uygulamada da bu güvenlik yöntemi etkinleştirilmiştir.

Web Uygulamalarını Kullanma

Kabul edelim, bazen mobil klavyenizde yazmak o kadar da kolay değil. Bilgisayarınızın klavyesinde yazmak daha rahattır, bu nedenle WhatsApp’ın veya Telegram’ın web uygulamasını kullanmaya daha meyilli olabilirsiniz. Ama hangisini kullanmalısın?

Telegram’ın masaüstü uygulamasını açtığınızda, birkaç fark dışında WhatsApp’a çok benziyor. Örneğin, dosya, resim, çıkartma vb. gönderme seçeneklerinin tümü alttaki metin kutusunun yanındadır.

WhatsApp’ın masaüstü uygulamasının üst kısmında dosya paylaşım seçeneği bulunur. Bu büyük bir dezavantaj değil, ancak WhatsApp’ın tüm dosya paylaşım seçeneklerine Telegram gibi tek bir yerde sahip olması gerekir. Böylesi daha uygun.

En İyi Mesajlaşma Uygulaması Hangisi?

WhatsApp daha yaygın özelliklere sahipken, Telegram daha fazla gizlilik odaklı özelliklere sahiptir. Telegram’da, özellikle Telegram için bir SIM kart satın alarak ve ardından bağlanmak için bir VPN kullanarak anonim bir hesap oluşturmak da daha kolaydır.

Öte yandan, WhatsApp, kitlesel gözetlemeye karşı epeyce mücadele etti. Ve WhatsApp’ın genellikle Telegram’dan daha fazla kullanıcısı vardır.

Anonim olmak sizin için kritikse, Telegram’a gidin. Ancak WhatsApp daha fazla özelliğe sahip olma eğilimindedir.

Ayrıca, Telegram’ın, ayrılmaya karar verirseniz hesabınızı devre dışı bırakmayı veya silmeyi kolaylaştırdığını da bilmelisiniz .

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu