Blog

WhatsApp Web’de QR Kodunu Tarayamıyor musunuz?

Telefonunuz WhatsApp Web‘de gösterilen QR kodunu tarayamıyorsa bu sorun giderme önlemlerini uygulayın.

WhatsApp‘ı bir bilgisayarda kullanmak için, WhatsApp hesabınızı WhatsApp Web’e bağlamak için telefonunuzu kullanarak bir QR kodu taramanız gerekir. Ancak, QR kodunu tarayamamanız çok sinir bozucu olabilir.

Çoğu zaman, bilgisayar ekranınızdaki veya mobil kamera merceğinizdeki toz sorumludur, ancak bazen sorun daha ciddi olabilir. WhatsApp hesabınızı WhatsApp Web’e bağlamak için QR kodunu taramayı başaramazsanız yeniden bağlanmanıza yardımcı olacak bazı düzeltmeler derledik.Kapalı

1. Donanım Sorunlarını Eleyin

QR kodları bir grup siyah beyaz karedir. Ekranınızda toz parçacıkları birikerek bu karelerden herhangi birini bozarsa, cep telefonunuzun kamerası düzgün bir QR kod taraması gerçekleştiremez.

Bu nedenle, büyük toz parçacıklarının kodu düzgün bir şekilde tarama yolunu engellemediğinden emin olmak için monitör ekranınızı temizleyerek sorun gidermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, fare imlecinizin taramaya çalıştığınız QR kodunun üzerinde olmadığından emin olun.

Aynı şekilde, cep telefonu kamera merceğini de lekesiz tutmalısınız, çünkü tozlu bir mercek tozu QR kodunun bir parçası olarak kabul eder ve kodun doğru bir şekilde taranmasını imkansız hale getirir.

Cihazlarınızı düzenli ve temiz tutarsanız, cep telefonunuzun kamerasında başka sorun olmadığından emin olmalısınız. Başka bir QR kodunu tarayarak bunu doğrulayabilirsiniz. Herhangi bir QR kodunu tarayamazsa sorun cep telefonundadır.

Ancak sorun WhatsApp Web ile sınırlıysa, sorunu daha ayrıntılı bir şekilde araştırmanız gerekir. Bu nedenle, bu durumda aşağıdaki düzeltmeleri uygulamaya devam edin.

2. Sorunun WhatsApp’tan Kaynaklanmadığından Emin Olun

Sorunun WhatsApp’ın arka ucundan gelmediğinden emin olun. IsItDownRightNow web sitesini ziyaret edin ve kullanıcıların herhangi bir sorun veya kesinti bildirip bildirmediklerini kontrol edin.

WhatsApp Web’de teknik bir sorun yaşanıyorsa geliştiriciler sorunu arka uçta çözene kadar bekleyin. Orada herhangi bir sorun bildirilmemişse, bir arkadaşınıza bilgisayarında düzgün çalışıp çalışmadığını sorun. Bu, belirli bir konumdaki herhangi bir kesinti olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Sorun yalnızca sizde devam ediyorsa kalan düzeltmeleri uygulamaya devam edin.

3. İnternet Sorunlarını Eleyin

Yeni bir cihaza bağlanırken, hem WhatsApp mobil uygulaması hem de WhatsApp Web, aktif bir internet bağlantısı gerektirir. Cihazlardan herhangi biri internete bağlı değilse veya bağlantı zayıfsa, tarama sırasında bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle, internetin her iki cihazda da çalıştığından emin olun ve bir sorun varsa internet sorunlarını çözün. Suçun internet olmadığından emin olduktan sonra bir sonraki düzeltmeye geçin.

4. Her İki Cihazda Ağ Bağlantısını Değiştirin

Farklı bir ağ bağlantısına geçmek, QR kodunun WhatsApp web’de taranmamasını da düzeltebilir. Bu nedenle, her iki cihaz da Wi-Fi’ye bağlıysa, mobil veri ağınıza geçmeyi düşünün.

Geçiş yaptıktan sonra, QR kodunu tekrar tarayın ve bu sefer başarılı bir şekilde tarayıp taramadığına bakın. Her iki cihazda da ağları değiştirmek bir fark yaratmıyorsa bir sonraki adıma geçin.

5. WhatsApp Web ve WhatsApp Mobile’a Yeni Bir Başlangıç ​​Sağlayın

Cihazlarınızdan herhangi birinde WhatsApp’ın bağlanmasını engelleyen geçici bir aksaklık olasılığını ortadan kaldırmak için ilgili cihazlarınızda hem WhatsApp Web’den hem de mobil uygulamadan çıkın. Yeni bir başlangıçtan sonra cihazları tekrar bağlayın.

Yeni bir başlangıç ​​sorunu çözmezse, sorunun tarayıcının sonundan kaynaklanmadığından emin olun.

6. Tarayıcınızın Hatalı Olmadığından Emin Olun

Tarayıcınız nedeniyle WhatsApp Web ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bunu ortadan kaldırmak için aynı anda başka bir tarayıcıda WhatsApp Web’i açarak QR kodunu taramayı deneyin.

Mükemmel bir şekilde tararsa ve WhatsApp hesabınızı oraya bağlayabiliyorsanız, tarayıcınız hatalıdır. Bu durumda, geçici olarak yeni bir tarayıcıya geçin.

Ancak sorun diğer tarayıcıda da devam ediyorsa sonraki adımlara geçin.

7. Donanım Hızlandırmayı Devre Dışı Bırakın

Tarayıcınızda donanım hızlandırmayı kapatmak da sorunu çözebilir. Donanım hızlandırma özelliği, görevleri CPU kaynaklarını tüketmek yerine cihazınızın GPU’lar gibi özel donanımına aktarır. Bu özelliği etkinleştirmek, tarayıcının performansını artırırken, bazen geri tepebilir.

Bu nedenle tarayıcınızda bu özellik açıksa kapatın. Chrome’da devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşedeki üç dikey noktayı tıklayın ve Ayarlar’ı seçin .
 2. Sol kenar çubuğunda, Sistem sekmesine tıklayın.
 3. Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan seçeneğinin yanındaki anahtarı devre dışı bırakın .

Benzer şekilde Firefox’ta donanım hızlandırmayı devre dışı bırakabilirsiniz . Bu özelliği destekleyen farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, nasıl devre dışı bırakılacağını öğrenmek için resmi web sitesine bakın.

8. Tarayıcıyı ve WhatsApp Mobil Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Önbellek, web sitelerinin ve uygulamaların daha hızlı yüklenmesini sağlamak için geçici bilgileri depolar. Ancak bazen önbellekteki bozuk dosyalar, uygulama işlevselliğinde sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle, soruna neden olan birikmiş önbellek olmadığından emin olmak için önbelleği hem WhatsApp mobil uygulamanızdan hem de tarayıcınızdan temizleyin. Bunun için adımlar kullandığınız platforma ve tarayıcıya göre değişiklik gösteriyor ancak Chrome ve Microsoft Edge’de tarayıcı önbelleğini nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz . Aynı şekilde, Android ve iPhone’da WhatsApp uygulama önbelleğinin nasıl temizleneceğine de göz atabilirsiniz 

Önbelleği temizledikten sonra WhatsApp ve WhatsApp Web’i yeniden başlatın ve kodu tekrar tarayın. Eğer işe yararsa, gitmekte fayda var. Değilse, kalan düzeltmeleri uygulamanız gerekir.

9. Diğer Bağlantılı WhatsApp Hesaplarını Kaldırın

WhatsApp hesabınızı daha önce sahip olduğunuz diğer tarayıcılara ve cihazlara bağladıysanız, bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Bu nedenle, WhatsApp’ınızda daha önce bağlı olan tüm cihazların bağlantısını kaldırmak sorunu çözebilir.

WhatsApp’ta bağlı cihazların bağlantısını kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda WhatsApp’ı açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun (veya iPhone kullanıyorsanız Ayarlar’a dokunun).
 3. Bağlı cihazlar’a gidin .
 4. Bağlantısını kesmek istediğiniz cihaza veya tarayıcıya dokunun.
 5. Oturumu Kapat’a basın .

Tüm cihazlardan çıkış yapmak için aynı adımları tekrarlayın. Bundan sonra, kodu tarayarak yeni bir cihaz bağlamayı tekrar deneyin. Başarısız olursa, bir sonraki adıma geçin.

10. Antivirüs ve Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Daha az olası olsa da, virüsten koruma veya tarayıcı uzantılarından kaynaklanan parazitler de WhatsApp Web ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, bu olasılıkları dışlamak zorunludur.

Temayı değiştirmek için karanlık okuyucu uzantısı gibi herhangi bir Chrome uzantısı kullanıyorsanız, önce onu devre dışı bırakmalısınız. Bu uzantılar bazen QR kodlarının görüntülendiği arka planı değiştirebilir, bu nedenle telefonunuz kodu düzgün şekilde tarayamayabilir. QR kodunu taradıktan sonra tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Benzer şekilde, suçluyu filtrelemek için diğer yüklü uzantıları tek tek kaldırın. Bundan sonra, virüsten koruma yazılımınızı kapatın. Bu düzeltmelerin hiçbiri işe yaramazsa, sorunun yalnızca hesabınızda devam etmediğinden emin olun.

11. Sorunun WhatsApp Hesabınızdan Kaynaklanmadığından Emin Olun

Belki de sorun, mobil uygulama veya tarayıcı yerine WhatsApp hesabınızdadır. Durumun böyle olup olmadığını belirlemek için cep telefonunuzdan hesabınızdan çıkış yapın, bir aile üyesinin hesabına giriş yapın ve aynı web tarayıcısında açılan WhatsApp Web’e bağlayın.

Mükemmel bir şekilde bağlanırsa, sorun hesabınızda olabilir. Bu durumda, sorunu WhatsApp’a bildirebilirsiniz.

Sorunu WhatsApp Desteğine Bildirme

Bir sorunu WhatsApp desteğine bildirmek için şu basit talimatları izleyin:

 1. WhatsApp’ı açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun .
 3. Ayarlar > Yardım > Bize Ulaşın’a gidin .
 4. Sorununuzu ayrıntılı bir şekilde yazın ve Cihaz bilgileri dahil edilsin mi kutusunu işaretlediğinizden emin olun. (İsteğe bağlı) .
 5. İleri’ye dokunun ve ardından sorumu WhatsApp Desteğine gönder’e tıklayın .

Sorun bu şekilde çözülmezse, support@whatsapp.com adresinden e-posta yoluyla WhatsApp desteği ile iletişime geçin. Ancak, hızlı bir yanıt beklemeyin.

Kodu Tarayın ve WhatsApp Web’e Tekrar Bağlanın

Umarız listedeki düzeltmeler, QR kodunu taramanıza ve WhatsApp Web’e tekrar bağlanmanıza yardımcı olmuştur. Diğer tüm düzeltmeler işe yaramadığında, son çare olarak sorunu mobil uygulama veya e-posta yoluyla WhatsApp’a bildirmelisiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu