WhatsApp’a Gelen 3 Yeni Gizlilik Özelliği – Technozum
Sosyal Medya

WhatsApp’a Gelen 3 Yeni Gizlilik Özelliği

WhatsApp kullanıcıları, çevrimiçi etkinliklerinin diğer WhatsApp kullanıcılarına izinleri olmadan reklamının yapılması konusunda uzun süredir şikayet etmektedirler. Meta sizi duymuş olmalı ki gizlilik özelliklerini buna göre güncellemiş görünüyor.

Ağustos 2022’den itibaren, kimsenin fark etmeyeceği umuduyla bir WhatsApp grubundan saat 2’de gizlice çıkmak zorunda kalmayacaksınız.

WhatsApp, 3 Yeni Gizlilik Özelliğini Tanıtacak

WhatsApp, uzun süredir kullanıcılar tarafından talep edilen, mesajlarınızı güvende tutmanıza ve çevrimiçi gizliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak yeni özellikler ekledi.

1. WhatsApp’ta Gruplardan Sessizce Ayrılın

Ağustos 2022’den itibaren, gruptaki herkesi uyarmadan bir WhatsApp grubundan özel olarak çıkmak mümkün olacak. Bunun yerine, yalnızca yöneticiler bilgilendirilecektir.

Bir gruptan ayrılmak bazen zor olabilir ve gruptakiler size neden terk ettiğiniz ile ilgili bi ton soruyla karşılaşabilirsiniz.

2. WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunuzda Kimlerin Görebileceğini Seçin

WhatsApp, ilk başta herkesin çevrimiçi olduğunuzu görmesine izin vererek başladı. Ardından, çevrimiçi durumunuzu herkesten gizlemeyi mümkün kıldı . Ardından, yalnızca kişi listenizdeki kişilerin ve daha önce mesajlaştığınız kişilerin sizi çevrimiçi olarak görebilmesini sağladı.

Artık WhatsApp, çevrimiçi olduğunuzda kimlerin görebileceğini ve göremeyeceğini seçmenizi mümkün kılacaktır. Yalnızca arkadaşlarınız ve ailenizden bu özel kulübe beyaz listeye almadığınız kişilerin gücenmemesini umabilirsiniz.

3. WhatsApp’ın Mesajları Bir Kez Görüntülemesi İçin Ekran Görüntüsü Engelleme

Bir Kez Görüntüle veya kaybolan fotoğraflar, popüler hale gelen bir özelliktir, Ancak, birinin kaybolan fotoğrafın ekran görüntüsünü alma riski her zaman vardır.

WhatsApp artık ek bir koruma katmanı için Bir Kez Görüntüleme mesajları için ekran görüntüsü engellemeyi etkinleştirecek. Bu özellik şu anda test aşamasındadır. WhatsApp henüz ne zaman yayına gireceğini açıklamadı.

WhatsApp Bu Gizlilik Özelliklerini Neden Sundu?

Meta Newsroom’daki bir gönderiye göre, WhatsApp’taki bu üç yeni özellik, eklenen birbirine kenetlenen koruma katmanları ile size daha fazla kontrol sağlayacak.

Ancak People Magazine , bu değişikliklerin kısmen, aşağıdakileri tespit eden yeni bir WhatsApp küresel gizlilik raporundan kaynaklandığını bildiriyor:

İnsanların %72’si dürüst ve filtresiz bir şekilde konuşmaya değer veriyor, %45’i bunu güvenli bir şekilde yapmadan iletişim kuramıyor ve %59’u özel mesajlarının bilgisi veya rızası olmadan paylaşılacağından endişe ediyor.

Büyük teknolojinin düzenleyiciler ve mahkemeler tarafından artan yasal incelemesinin etkisi de küçümsenemez. Uygulama kendini ne kadar güvenli hale getirebilirse, gelecekte suçla veya uygulamada işlenen suistimallerle ilgili belirsiz, yasal davalardan daha fazla sorumluluk ve olumsuz reklamdan kaçınır.

Ayrıca WhatsApp, uçtan uca şifrelemesiyle bilinmektedir ve çok sağlam gizlilik korumalarına sahip olan Signal gibi diğer platformlardan gelen rekabet tehdidini azaltma ihtiyacının kesinlikle farkındadır .

WhatsApp’ın En Son Gizlilik Özelliklerini Kullanmak İçin Birkaç Hafta Bekleyin

WhatsApp, bu özelliklerin hala testlerden geçtiğine ve henüz uygulamada yayınlanmadığına dikkat çekti. Bu özellikler güvenlik bir yana WhatsApp deneyiminizi kesinlikle iyileştirecektir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu