Windows

Windows 10’a APK Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi için birçok program geliştirilmiştir fakat bazı uygulamaların (APK) bilgisayar sürümleri mevcut değildir. Windows 10 işletim sistemi için uygun olmayan uygulamaları ise üçüncü taraf yazılımlardan faydalanarak bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz mümkündür. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için birkaç tane emülatör mevcuttur.

APK Yüklemek İçin Emülatörler

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda APK dosyasını çalıştırmak için altı adet emülatör vardır. Bu emülatörler şu şekilde sıralanabilir:

 • BlueStacks
 • MEmu Play
 • LDPlayer
 • KOPlayer
 • NoxPlayer
 • GameLoop

Yukarıda maddelenmiş olan üçüncü taraf yazılımlar sayesinde Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda APK dosyaları açılabilir.

BlueStacks Nedir?

Windows 10 işletim sistemi olan bilgisayarlarda APK dosyalarını açmak için kullanılan emülatörlerden biridir. BlueStacks’in popüleriterliği dünya genelinde oldukça fazla olmakla birlikte kullanışı oldukça kolay bir ara yüze sahiptir. Aynı anda birden fazla uygulama ve oyun açabilme özelliği mevcuttur. Neredeyse tüm oyun ve uygulamalara sahiptir. Emülatörü ücretsiz bir şekilde indirebilmek mümkündür.

MEmu Play Nedir?

Bir başka popüler emülatör ise MEmu Play adlı üçüncü taraf yazılımdır. Kolay olmakla birlikte başarılı bir ara yüze sahiptir. Emülatörde klavye ve mouse desteği olduğundan dolayı oyunlar kolay oynanmakla birlikte diğer uygulamalar da rahatlıkla kullanılabilme imkânı sunuyor.

Bu üçüncü taraf yazılımlı program bilgisayara ücretsiz olarak indirilebilir. Programın kurulum aşaması ise çok basittir. Kısa sürede kurulumu sağlanan bir emülatördür.

LDPlayer Nedir?

Bilgisayar için Android emülatör olan bir başka üçüncü taraf yazılım ise LDPlayer programıdır. Windows 10 işletim sistemi için uygun olan program basit bir ara yüze sahiptir. APK dosyalarını bilgisayarınızda açmanıza imkân sunan programın makro özelliği de mevcuttur. Diğer emülatörlere göre daha hızlı olan program, ücretsiz şekilde bilgisayara indirilir. Kolay bir kurulumu vardır.

KOPlayer Nedir?

Aşırı kolay bir ara yüze sahip olan KOPlayer programı diğer yandan yerleşik video kayıt özelliği taşır. Programın bazı çevre birimlerini destekler. Destelediği çevre birimleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Klavye
 • Mouse
 • Kontrolcü
 • Mikrofon
 • Kamera

Yukarıdaki desteklemiş olduğu çevre birimleri sayesinde kurulmuş olan APK dosyaları için eşsiz kullanım sunar. Windows 10 işletim sistemli cihazlarda APK dosyalarını açmaya olanak sağlar.

NoxPlayer Nedir?

Ücretsiz olarak kullanılabilen NoxPlayer programı, APK dosyalarını yükleyebilmek adına üç farklı yöntem barındırıyor. Bunlardan ilki programdan Google Play Store’yi açıp, ardından istenilen oyun ya da uygulamayı yüklemek. İkinci yöntem; dilediğiniz oyun ya da uygulamanın APK dosyasını bilgisayarınıza indirip, daha sonra NoxPlayer emülatörünün üzerine sürüklemek ve ardından bırakmak. Sonuncu yöntem ise; bilgisayarda mevcut olan APK dosyasının üzerine çift tıklamak. Bu işlem sonrasında emülatör açılacak ve indirme işlemi otomatik gerçekleşecek.

Aynı anda birden fazla oyun oynatabilen program klavye ve mouse desteği sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde oyunlar ve uygulamalar kolaylıkla kullanılmaya hazır hale geliyor.

GameLoop Nedir?

Diğer uygulamalara kıyasla daha üst bir seviye deneyim sunan GameLoop emülatörü, önceden tek bir oyun için imkân sunuyordu fakat şu an pek çok sayıda Android oyununu destekler konuma geldi. Program ile bilgisayarda bulunan APK dosyaları kolaylıkla açılabiliniyor. Bilgisayarda yüklü olan APK dosyası açıldığı takdirde kurulum işlemi kendiliğinden başlar. Kurulum aşaması ise kısa bir zaman zarfında tamamlanmış olur.

Bu üçüncü taraf yazılım olan program grafik ayarları konusunda çeşitlilik sunar. Ayrıca emülatör içerisinde anti hile sistemi de mevcuttur. Program ücretsiz olarak indirilir.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu