BlogWindows

Windows 11 Bilgisayarınızı Kapatamıyor musunuz? Bu Çözüm Önerilerini Deneyin

Windows 11 işletim sistemli bilgisayarınızı kapattınız ve ekrana kapanması için ekrana uzun süredir bakıyorsanız ve hiçbir şey olmuyorsa muhtemelen sinirleneceksiniz. Bu sorunla karşılaşmanızın birden çok nedeni olabilir.

Çoğu zaman arka planda çalışan bir uygulama vardır veya sisteminiz güncellenmektedir. Ayrıca, sistem dosyalarından biri bozularak bilgisayarınızın arızalanmasına neden olabilir.

Windows 11 bilgisayarınızı kapatma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki çözümleri uygulayın.

1. Çalışan İşlemleri Kontrol Edin

Bir uygulama veya işlem hala çalışmakta olduğu için bilgisayarınız kapanmayabilir. Çalışan uygulamaları bulmak ve kapatmak için Görev Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Ayrıca, İşlemler sekmesine bir göz atın .

Genellikle donmuş bir süreç vardır ve bu, Windows’u kapatmanızı engeller. Tanımlamak için Diskinizin veya CPU’nuzun büyük bir yüzdesini kullanan bir işlem arayın.

2. Bir Masaüstü Kısayolu Kullanın

Windows 11 bilgisayarınızı Başlat menüsünü kullanarak kapatamıyorsanız, deneyebileceğiniz hızlı bir alternatif var. Bilgisayarınızı kapatmak için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz . Yanlışlıkla tıklamamak için yeniden adlandırın ve dikkatinizi çekecek bir simge seçin.

Alternatif olarak, bilgisayarınızı kapatmak için bir komut satırı çalıştırabilirsiniz. Yönetici haklarıyla Komut İstemi’ni başlatın, shutdown /s yazın ve Enter ‘a basın .

3. Hızlı Başlatmayı Devre Dışı Bırakın

Hiper önyükleme veya hibrit kapatma olarak da bilinen Hızlı Başlangıç, bilgisayarınızın önyükleme süresini kısaltmak için tasarlanmıştır. Bilgisayarınızı kapattığınızda, Windows başlatma işlemi sırasında kullanılan sistem dosyalarını kaydeder. Bilgisayarınızı başlatmayı hızlandırırken, kapatma konusunda olumsuz bir etkisi vardır.

Varsayılan olarak, Windows 11’de Hızlı başlatma etkinleştirilmiştir, bu nedenle kapanma sorununu çözmek için onu manuel olarak kapatmanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Denetim Masası’nı başlatın, Görüntüleme ölçütüne gidin ve Büyük simgeler veya Küçük simgeler öğesini seçin .
 2. Güç Seçeneklerini açın .
 3. Sol bölmede, Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin’i tıklayın .
 4. Kapatma ayarlarından Hızlı başlatmayı aç (önerilen) seçimini kaldırın .
 5. Değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın .
 6. Çalışan tüm uygulamaları kapatın ve bilgisayarınızı kapatmayı deneyin.

4. Güç Sorun Gidericisini Çalıştırın

Bilgisayarınızı kapatamamak, güçle ilgili bir sorun olabilir. Neyse ki Windows, sorunu gidermek için kullanabileceğiniz bir sorun giderici içeriyor.

Güç sorun gidericisini çalıştırmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat menüsünü açın ve Ayarlar’ı seçin .
 2. Sistem > Sorun Gider’e gidin .
 3. Orada, Diğer sorun gidericiye gidin .
 4. Güç sorun gidericisini bulun ve Çalıştır’ı tıklayın .

5. Windows Update Sorun Gidericisini çalıştırın

Windows bir güncellemeyi yönetirken takıldığı için bilgisayarınız kapanmayabilir. Bu durumda, Windows Update sorun gidericisini çalıştırmak sorunu çözebilir.

Başlat menüsü arama çubuğunda sorun giderme ayarlarını arayın ve En iyi eşleşmeyi seçin . Ardından, Diğer sorun gidericiyi tıklayın ve Windows Update sorun gidericisini çalıştırın.

6. SFC Taramasını çalıştırın

Bahsettiğimiz gibi, bozuk bir sistem dosyası bilgisayarınızın kapanmasını engelleyebilir. Bunu düzeltmek için, yönetici haklarıyla Komut İstemi’ni başlatın ve şu komutu yazın: sfc /scannow . Ardından Enter’a basın . Windows şimdi herhangi bir bozuk sistem dosyasını tanımlayacak ve otomatik olarak değiştirecektir.

7. Dizüstü Bilgisayarın Pilini Çıkarın

Bilgisayarınızın çıkarılabilir bir bataryası varsa, dizüstü bilgisayarınızı kapatmanın eski bir yöntemi vardır. Pilinizi çıkarın, birkaç dakika bekleyin ve tekrar takın. Ardından, Windows’u her zamanki gibi kapatmayı deneyin.

8. Windows Sürümünü Güncelleyin

Windows 11 oldukça yeni bir işletim sistemidir, bu nedenle Microsoft hala ayrıntıları çözüyor. Sisteminizi bir süredir güncellemediyseniz, bilgisayarınızı kapatamama gibi çeşitli hatalar veya aksaklıklar ile karşılaşabilirsiniz.

Windows 11’i mevcut en son sürüme güncellemek için Ayarlar’ı başlatın ve Windows Update’i tıklayın . Ardından, Güncellemeleri kontrol et düğmesini tıklayın.

9. Sistem Geri Yüklemeyi Kullanın

Mevcut bir güncelleme yoksa ve Windows’un kapanmamasıyla takılıp kaldıysanız, bir geri yükleme noktası kullanarak zamanda geriye gidebilirsiniz. Bilgisayarınızda Sistem Geri Yükleme’yi etkinleştirdiğiniz sürece, bunu Windows 11 sisteminizi geri yüklemek için kullanabilmeniz gerekir.

10. Teslimat Optimizasyonunu Devre Dışı Bırak

Windows, aynı ağa bağlı bilgisayarlara güncellemeleri daha hızlı yüklemek için Teslim İyileştirme özelliğini kullanır. Bir bilgisayar cihazınızdan bir güncelleme indirirse, indirme tamamlanana kadar Windows 11 kapanmaz. Bunun olmasını önlemek için Teslimat Optimizasyonunu devre dışı bırakmalısınız.

 1. Ayarlar menüsünü getirmek için Windows tuşu +I’ye basın .
 2. Windows Update > Gelişmiş seçenekler’i seçin .
 3. Ek seçeneklere gidin ve Teslimat Optimizasyonu’nu tıklayın .
 4. Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver seçeneğini kapatın .

11. Windows 11’i Sıfırla

Windows 11’in yanlış ayarlar veya üçüncü taraf bir uygulama nedeniyle kapanmadığını düşünüyorsanız ve bunları nasıl düzelteceğinizi bulamıyorsanız, sisteminizi sıfırlamayı denemelisiniz .

Windows 11 yeniden yüklenecek ve işlem sırasında yüklediğiniz tüm uygulamaları kaldıracak ve sistem ayarlarınızı varsayılan değerlerine döndürecektir. Ayrıca, kişisel dosyalarınızı saklamak mı yoksa silmek mi istediğinizi seçebilirsiniz.

12. Kapatmaya Zorlayın

Bu düzeltmeleri denediyseniz ve yine de Windows 11’in kapanmasını sağlayamıyorsanız, bir çözüm daha var. Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. Bunu yapmadan önce tüm uygulamaları kapatın ve çalışmanızı kaydedin.

Ancak eski bir bilgisayar kullanıyorsanız bu yöntem donanıma zarar verebilir ve bilgisayarınızın neden kendi kendine kapanamadığına dair bir yanıt alamayabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu