BlogWindows

Windows 11’de Microsoft Defender Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Windows 11’de Microsoft Defender’ı geçici ve kalıcı olarak etkinleştirme veya devre dışı bırakma hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bahsettik..

Microsoft Defender Antivirus (eski adıyla Windows Defender), bilgisayarı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyan, Windows 11’de bulunan yerleşik ücretsiz bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programıdır. Microsoft Defender, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan korumanın yanı sıra hesap koruması, çevrimiçi güvenlik, cihaz performansı ve sağlık izleme, ebeveyn denetimleri ve güvenlik duvarı ve ağ güvenliği de sunar.

Microsoft Defender Antivirus, Windows 10 ve Windows 11’in daha yeni sürümlerinde Windows Güvenlik uygulaması olarak yeniden adlandırılmıştır. Microsoft Defender, bilgisayarınızı virüslerden ve çeşitli güvenlik tehditlerinden koruma konusunda oldukça iyi çalışır, ancak bazı durumlar onu devre dışı bırakmanızı gerektirebilir.

Microsoft Defender’ı Neden Kapatmalısınız?

Örneğin, daha fazla özelliğe ve kapsamlı koruma seçeneklerine sahip daha iyi bir virüsten koruma programı yüklemeyi planlıyorsanız ve Microsoft Defender’ın arka planda CPU ve pil tüketmesini istemiyorsanız, muhtemelen devre dışı bırakmanız gerekir. Ayrıca, Defender etkinken üçüncü taraf bir virüsten koruma programı kullanıyorsanız, bu, sorunlara veya o virüsten koruma programıyla çakışmaya neden olabilir.

Başka bir neden de, bazı üçüncü taraf yazılımları veya uygulamaları yüklemeye çalışırken Microsoft Defender’ın yüklemeyi engelleyebilmesi olabilir. Ayrıca CPU’dan disk alanına ve RAM’e kadar aygıt kaynaklarının önemli bir miktarını kullanır. Windows 11 bilgisayarınızı internete bağlamayacaksanız, sistem kaynaklarından tasarruf etmek için Windows Defender’ı devre dışı bırakmanın hiçbir riski yoktur.

Windows 11’de Microsoft Defender’ı devre dışı bırakmanın farklı yolları vardır. Bu yazımızda Windows 11’de Microsoft Defender’ın nasıl etkinleştirileceğini veya devre dışı bırakılacağını açıklayacağız.

Ayarlar Uygulamasını Kullanarak Microsoft Defender’ı Geçici Olarak Etkinleştirin / Devre Dışı Bırakın

Özellikle bilinmeyen veya güvenilmeyen kaynaklardan üçüncü taraf yazılımları yüklerken veya açarken Windows Defender’ı geçici olarak kapatmak için birçok neden vardır. Windows 11’de Microsoft Defender’ı nasıl etkinleştireceğiniz / devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

İlk olarak, görev çubuğundaki Başlat simgesine sağ tıklayarak ve Başlat düğmesi bağlam menüsünden “Ayarlar” seçeneğini seçerek Ayarlar’ı açın veya Windows Ayarları uygulamasını başlatmak için Windows+ tuşlarına basın.

Ayarlar ekranında, sol paneldeki ‘Gizlilik ve güvenlik’ bölümüne gidin ve sağdaki ‘Windows Güvenliği’ni seçin.

Sonraki ayar sayfasında, “Windows Güvenliğini Aç” düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, görev çubuğu köşesindeki Bildirim alanını (yukarı ok) açabilir ve oradaysa “Windows Güvenliği” simgesine tıklayabilirsiniz.

Her iki durumda da, bilgisayarınızın güvenliğini ve sağlığını görüntüleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz Windows Güvenlik (Microsoft Defender) uygulamasını açacaktır.

Windows Güvenlik uygulamasında, sol menü öğelerinden ‘Virüs ve tehdit koruması’ sekmesini seçin. Ardından, ‘Virüs ve tehdit koruma ayarları’ bölümünün altındaki “Ayarları yönet” bağlantısını tıklayın.

Sonraki sayfada, Microsoft Defender’ı devre dışı bırakmak için ‘Gerçek zamanlı koruma’ altındaki anahtarı Kapalı konumuna getirin.

Kullanıcı Erişim Kontrolü istemini görürseniz, “Evet”i tıklayın. Şimdi, Microsoft Defender geçici olarak devre dışı bırakıldı. PC’nizi yeniden başlattığınızda, otomatik olarak tekrar açılacaktır. Hizmeti hemen yeniden etkinleştirmek için anahtarı AÇIK konumuna getirin.

Burada ayrıca Microsoft Defender için Bulut tarafından sağlanan koruma, Otomatik numune gönderimi, Dış Müdahale koruması ve daha fazlası gibi çeşitli diğer virüs ve tehdit koruma ayarlarını da kontrol edebilirsiniz. Bunları ihtiyaçlarınıza göre etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 11’de Windows Defender Güvenlik Duvarını Açın veya Kapatın

Windows Defender Güvenlik Duvarı, bilgisayarınızı dış tehditlerden korur, ancak bazen engel olabilir. Örneğin, güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirmeye çalışırken veya bağlantı sorunları yaşıyorsanız, Windows Güvenlik Duvarınızı kapatmanız gerekebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Windows Güvenlik uygulamasında, sol bölmeden ‘Güvenlik duvarı ve ağ koruması’ sekmesini seçin.

Burada üç ağ profilini ve güvenlik durumlarını göreceksiniz. Her ağ güvenlik duvarı ayarı, ilgili ağdayken korumanıza yardımcı olur.

  • Etki alanı ağı – Bu güvenlik duvarı ayarı, yerel bilgisayar bir aktif dizin etki alanı üyesi olduğunda uygulanır.
  • Özel ağ – Bu güvenlik duvarı ayarı, bir bilgisayar, bilgisayarınızın ağ içindeki diğer güvenilir bilgisayarlar tarafından görülebildiği bir ev veya iş ağına bağlandığında uygulanır.
  • Genel ağ – Bu seçenek, kafelerdeki, havaalanlarındaki ve cihazınızın ağda bulunamadığı diğer konumlardaki Wi-Fi erişim noktaları gibi genel ağlara bağlandığında bilgisayarınızı korur.

Microsoft Defender güvenlik duvarınızı kapatmanın cihazınızı yetkisiz erişime, virüslere ve siber saldırılara karşı savunmasız bırakabileceğini bilmelisiniz. Güvenlik duvarını yalnızca, engellenen bir uygulamaya erişmeniz gerektiğinde, dosya paylaşırken, bir sorunu giderirken veya başka bir güvenlik duvarı kuruyorsanız gerektiğinde devre dışı bırakmalısınız.

Microsoft Defender güvenlik duvarını devre dışı bırakmaya karar verdiyseniz, her bir ağ güvenlik duvarına gidebilir ve bunları ihtiyaçlarınıza göre açıp kapatabilirsiniz. Ayara gitmek için ağ türüne tıklayın. 

Ardından, Microsoft Defender Güvenlik Duvarı bölümünün altında, ‘Kapalı’ duruma getirmek için geçiş düğmesini tıklayın.

UAC onay isterse, ‘Evet’i tıklayın. Güvenlik duvarını yeniden etkinleştirmek için, ‘Açık’ duruma getirmek üzere geçiş düğmesini tıklayın.

Tüm ayarları birlikte açmak istiyorsanız, varsayılan ayarları geri yükleyen ‘Ayarları geri yükle’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Windows 11’de Uygulama ve Tarayıcı Denetimini Açın veya Kapatın

Uygulama ve tarayıcı denetimi, Windows Güvenliği’ndeki başka bir ayar kategorisidir. Cihazınızı potansiyel olarak tehlikeli uygulamalara, dosyalara, web sitelerine ve indirmelere karşı korumaya yardımcı olan Windows Defender SmartScreen’i kontrol etmenizi sağlar.

Ancak, tanınmayan uygulamalara (tehdit olmayan), web içeriğine ve belirli dosyaları indirmenize de engel olabilir. Windows Defender SmartScreen, potansiyel olarak tanınmayan uygulamaları ve düşük itibarlı uygulamaları ve dosyaları da otomatik olarak silebilir. Bu dosyaları muhtemelen bilgisayarınızda bilerek saklamış olsanız bile, SmartScreen bunları otomatik olarak silebilir. Akıllı ekran ayarlarını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Uygulama ve tarayıcı denetimi sekmesini açın, ardından İtibara dayalı koruma bölümünün altındaki ‘İtibara dayalı koruma ayarları’ bağlantısını tıklayın.

İtibara dayalı koruma altında, Uygulamaları ve dosyaları kontrol et, Microsoft Edge için SmartScreen, İstenmeyen olabilecek uygulama engelleme ve Microsoft Store için SmartScreen gibi birçok ayar vardır.

Bu seçenekleri ihtiyaçlarınıza göre etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz:

  • Uygulamaları ve dosyaları kontrol et – Bu geçiş, web’den indirebileceğiniz uygulamaların ve dosyaların itibarını kontrol ederek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olmak için Microsoft Defender SmartScreen’i açar.
  • SmartScreen for Microsoft Edge – Bu ayar, bilgisayarınızın kötü amaçlı web sitelerinden veya indirmelerden değerlendirilmesine ve korunmasına yardımcı olur. Edge’de kimlik avı web sitelerini ve kötü amaçlı yazılım web sitelerini ziyaret etmeye çalışırsanız, bu web sitelerinden gelebilecek olası tehditler konusunda sizi uyarır. Ayrıca tanınmayan dosyaları, şüpheli dosyaları veya kötü amaçlı programları indirmeye çalışırsanız, Microsoft Edge size indirmeyi durdurma şansı verir.
  • Potansiyel olarak istenmeyen uygulama engelleme  Bu seçenek, Windows 11 PC’nizde beklenmeyen davranışlara neden olabilecek potansiyel olarak istenmeyen uygulamaların (PUA’lar) yüklenmesini önlemenize yardımcı olur.

Potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar (PUA’lar) tam olarak kötü amaçlı yazılımlar değildir, ancak yükleme işlemi sırasında birden çok uygulama ve uzantı ve başka programlar yükleyebilirler. Sonuç olarak, bilginiz dışında pop-up reklamlar gösterebilir, sisteminizi yavaşlatabilir, varsayılan davranışı değiştirebilir ve tarayıcınızı değiştirebilir ve sisteminizde başka işlemler yapabilirler. Bu ayar ayrıca korsan ve kırılmış yazılımları yüklemenizi veya indirmenizi de engeller.

Bu ayar etkinleştirildiğinde, Microsoft Defender, bir PUA’nın yüklemeye çalışıp çalışmadığını algılar ve programa izin vermek mi yoksa engellemek mi istediğiniz konusunda sizi uyarır. Ayrıca bilgisayarınızı otomatik olarak tarayabilir ve PUA olarak kabul edilen uygulamaları kaldırabilir.

Ancak, bir uygulamayı test ediyorsanız veya sizin için tehdit oluşturmayan ancak Microsoft Defender’ın bunu PUA olarak kabul edebileceği bir uygulama yüklüyorsanız, bu ayarı kapatabilirsiniz.

Yalnızca PUA’ları yüklemek veya bunlara izin vermek istiyorsanız, Olası istenmeyen uygulama engelleme bölümünün altındaki ‘Uygulamaları engelle’ onay kutusunun işaretini kaldırın. Yalnızca PUA indirmelerine izin vermek istiyorsanız, ‘İndirmeleri engelle’ kutusunun işaretini kaldırın. Her ikisine de izin vermek istiyorsanız, her iki seçeneği de etkinleştirebilecek veya devre dışı bırakabilecek Kapalı geçişini kapatın.

  • Microsoft Store uygulamaları için SmartScreen  Bu seçenek, cihazınızı korumak için Microsoft Store uygulamaları tarafından kullanılan web içeriğini kontrol eder.

PowerShell Kullanarak Microsoft Defender’ı Geçici Olarak Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Microsoft Defender’ı geçici olarak kapatmak (devre dışı bırakmak) için Windows PowerShell’i de kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, Windows Güvenliği (Microsoft Defender) uygulamasındaki ‘Kurcalamaya karşı koruma’yı kapatmanız gerekir.

Dış Müdahale Koruması, Microsoft Defender’da kullanıcıların, programların ve kötü amaçlı yazılımların Gerçek Zamanlı Koruma, Bulut Koruması ve daha fazlası gibi güvenlik ayarlarında değişiklik yapmasını engelleyen bir güvenlik özelliğidir. Bu koruma etkinleştirildiğinde, Kayıt Defteri Düzenleyicisi, komut satırı, PowerShell ve Grup İlkesi Düzenleyicisi gibi programların bile Microsoft Defender Antivirus bileşenlerini devre dışı bırakması engellenir.

Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekir. Dış Müdahale korumasını devre dışı bırakmak için Windows Güvenlik uygulamasını açın, ‘Virüs ve tehdit koruması’ sekmesine gidin ve ‘Ayarları yönet’ ayarları bağlantısını tıklayın.

Ardından, Dış Müdahale Koruması bölümünün altındaki geçişi kapatın.

Artık kurcalamaya karşı koruma Kapalı, Windows Güvenliği uygulaması ayarlarında uygulamanın dışından değişiklik yapabilirsiniz.

Bundan sonra yönetici ayrıcalıklarıyla Windows PowerShell’i açın. Bunu yapmak için Windows aramasında ‘Powershell’ için arama yapın ve en iyi sonuç için ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin.

Windows Defender için gerçek zamanlı izlemeyi devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu yazın ve tuşuna basın Enter:

Set-MpPreference -DisableRealtimeMonitoring $true

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra otomatik olarak tekrar açılacaktır. Ancak bundan önce özelliği yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, sonraki komutu kullanın.

Windows Defender için gerçek zamanlı izlemeyi yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki komutu yazın ve tuşuna basın Enter:

Set-MpPreference -DisableRealtimeMonitoring $false

PowerShell kullanarak Microsoft Defender Güvenlik Duvarını Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

Windows PowerShell, Microsoft Defender Güvenlik Duvarı’nı devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için de kullanılabilir.

Tüm Profil/Ağ Türleri için

Tüm ağ profilleri için Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatmak için Windows PowerShell’de (Yönetici) aşağıdaki komutu çalıştırın.

Set-NetFirewallProfile -Enabled False

Tüm ağ profilleri için Windows Güvenlik Duvarı’nı açmak için aşağıdaki komutu çalıştırın

Set-NetFirewallProfile -Enabled True

Yalnızca Özel Ağ İçin

Özel ağ güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Private -Enabled False

Özel ağ güvenlik duvarını etkinleştirmek için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Private -Enabled True

Yalnızca Genel Ağ İçin

Genel ağ güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Public -Enabled False

Genel ağ güvenlik duvarını etkinleştirmek için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Public -Enabled True

Yalnızca Etki Alanı Ağı İçin

Etki alanı ağı güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Domain -Enabled False

Etki alanı ağ güvenlik duvarını etkinleştirmek için:

Set-NetFirewallProfile -Profile Domain -Enabled True

Windows 11’de Grup İlkesi kullanarak Microsoft Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, yerel bir bilgisayar veya bilgisayar ağı için Grup İlkesi ayarlarını kontrol etmenize ve yapılandırmanıza izin veren güçlü bir araçtır. Ağ yöneticileri, bir ağ ortamında birden çok kullanıcı ve bilgisayar için ayarları değiştirmelerine izin veren Grup İlkesi Düzenleyicisi ile çalışmayı tercih eder.

Windows 11’de Microsoft Defender’ı kalıcı olarak devre dışı bırakmak için Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Bunu yapmadan önce, daha önce size gösterdiğimiz gibi, Windows Güvenlik uygulamasında ‘Kurcalama Koruması’nın devre dışı olduğundan emin olun.

Windows aramasında ‘Grup ilkesini düzenle’ veya ‘gpedit.msc’yi arayın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için en üstteki sonucu tıklayın. WindowsAlternatif olarak, + tuşuna basarak Çalıştır komutunu açın Rve ‘gpedit.msc’ yazın ve tuşuna basın Enter.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresinde, sol panelde aşağıdaki yola gidin:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Microsoft Defender Antivirus

Ardından, sağdaki bölmeden ‘Windows Defender Antivirus’ü Kapat’ ayarını çift tıklayın.

İletişim kutusunda, ‘Etkin’ seçeneğini seçin, ‘Uygula’yı ve ardından Windows 11’de Microsoft Defender Antivirus’ü kalıcı olarak devre dışı bırakmak için ‘Tamam’ı tıklayın.

‘Etkin’ seçeneği Microsoft Defender’ı kapatırken, hem ‘Yapılandırılmadı’ hem de ‘Devre Dışı’ hizmeti açar. Hizmeti yeniden etkinleştirmek için ‘Yapılandırılmadı’ veya ‘Devre Dışı’ seçeneğini seçin ve ‘Uygula’yı tıklayın.

Yukarıdaki adımlar, Microsoft Defender Antivirus’ü tamamen devre dışı bırakacaktır. Ancak hesap korumasından, güvenlik duvarından, uygulama korumasından ve diğerlerinden ayrılırken yalnızca Microsoft Defender için gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

Aynı “Microsoft Defender Antivirus” altında “Gerçek Zamanlı Koruma” klasörünü açın veya aşağıdaki yola gidin:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Microsoft Defender Antivirus > Real-Time Protection

Ardından, sağ bölmeden ‘Gerçek zamanlı korumayı kapat’ ilke ayarını çift tıklayın.

Ardından, ‘Etkin’i seçin, ‘Uygula’yı tıklayın ve ‘Tamam’ verin.

Bu, yalnızca gerçek zamanlı korumayı kalıcı olarak devre dışı bırakır. Microsoft Defender’ın gerçek zamanlı korumasını yeniden etkinleştirmek için ‘Yapılandırılmadı’ veya ‘Devre Dışı’ öğesini seçin ve ‘Uygula’yı tıklayın.

Microsoft Defender’ı etkinleştirin veya devre dışı bırakın, değişiklikleri kaydetmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Grup İlkesi değişikliklerini sistemi yeniden başlatmadan hemen uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak gpupdate.exiçin Çalıştır kutusuna veya komut istemine e yazın ve tuşuna basın Enter.

Grup İlkesi düzenleyicisinde değişiklik yaptıktan sonra, daha önce belirtilen adımları kullanarak ‘Kurcalamaya Karşı Koruma’ özelliğini tekrar açtığınızdan emin olun.

Windows 11’de Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Microsoft Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma

Microsoft Defender antivirüsünü kalıcı olarak devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz başka bir yöntem de Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’dir. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Windows işletim sistemlerindeki anahtarları ve girişleri görüntülemenize ve düzenlemenize izin veren hiyerarşik bir veritabanıdır. Ayrıca, devre dışı bırakmak için Microsoft Defender Antivirus ile ilişkili kayıt defteri anahtarlarını değiştirmek için de kullanılabilir.

Önceki yöntemde olduğu gibi, aşağıdaki adımları gerçekleştirmeye başlamadan önce Windows Güvenlik uygulamasında ‘Kurcalamaya Karşı Koruma’yı devre dışı bırakın.

Windows 11’de arama kutusunda ‘Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ veya ‘regedit’ aratarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın ve en üstteki sonucu açın. WindowsAlternatif olarak, + tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın  R ve yazın  regedit.mscve tuşuna basın Enter.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldığında, aşağıdaki konuma gidin veya aşağıdaki yolu Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırın ve tuşuna basın Enter:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

Ardından, sağ bölmede ‘DisableAntiSpyware’ adlı kayıt defteri DWORD’sini arayın.

Şimdi, üzerine çift tıklayın ve değeri olarak ayarlayın 1ve Windows defansını devre dışı bırakmak için ‘Tamam’ı tıklayın.

Bu DWORD yoksa, sol gezinme panelindeki ‘Windows Defender’ klasörüne sağ tıklayın ve ‘Yeni’ ve ardından ‘DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin.

Ardından, yeni girişi olarak yeniden adlandırın  DisableAntiSpyware.

Şimdi, yeni oluşturulan kayıt defterini açın ve değerini  1 yapın

Bu, Microsoft Defender antivirüsünü tamamen devre dışı bırakacaktır. Bu yeniden başlatmanın ardından, sisteminizin etkili olmasını sağlayın. Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra Windows güvenlik uygulamasını kontrol edin. Virüs ve tehdit koruması sekmesinde bunu gösterecektir.

Windows Defender Antivirus’ü yeniden etkinleştirmek için kayıt defteri düzenleyicisinde aynı konuma gidin ve ‘DisableAntiSpyware’ kayıt defteri anahtarını silin veya değerini  0.

Yalnızca Microsoft Defender’ın gerçek zamanlı korumasını kalıcı olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

Kayıt Defteri düzenleyicisinin sol panelindeki Windows Defender altında Gerçek zamanlı koruma klasörünü (anahtar) açın veya aşağıdaki yola gidebilirsiniz:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Real-Time Protection

Windows Defender klasörü altında Gerçek zamanlı koruma anahtarı (klasör) yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için, ‘Windows Defender’ (klasör) tuşuna sağ tıklayın ve ‘Yeni’ ve ardından ‘Anahtar’ seçeneğini seçin. Ardından, bu anahtarı ‘Gerçek Zamanlı Koruma’ olarak yeniden adlandırın ve  Enter tuşuna basın.

Gerçek zamanlı koruma anahtarında (klasör), varsa ‘DisableRealtimeMonitoring’ kayıt defterine çift tıklayın ve değerini 1.

Gerçek zamanlı koruma klasöründe kayıt defteri yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için, ‘Gerçek Zamanlı Koruma’ üzerine sağ tıklayın ve ‘Yeni’ > ‘DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin ve girişi ‘DisableRealtimeMonitoring’ olarak adlandırın.

Ardından, ‘DisableRealtimeMonitoring’ kayıt defterine çift tıklayın ve değerini 1.

Bundan sonra, değişiklikleri uygulamak için sisteminizi yeniden başlatın. Bu, yalnızca gerçek zamanlı korumayı kalıcı olarak devre dışı bırakır.

Gerçek zamanlı korumayı yeniden etkinleştirmek için ‘DisableRealtimeMonitoring’ kayıt defterini silin veya değerini yeniden 0.

Windows 11’de Otomatik Çalıştırmayı Kullanarak Microsoft Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakın

Autoruns, bilgisayarınızı her açtığınızda çalışan tüm programların kapsamlı bir listesini görüntüleyen Microsoft’un ücretsiz bir Sysinternals yardımcı programıdır. Microsoft Defender dahil gereksiz başlatmaları devre dışı bırakmak için kullanılabilir. Otomatik Çalıştırma aracıyla, Windows önyüklemesi sırasında Microsoft Defender Antivirus hizmetlerinin başlatılmasını durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları takip eder:

İlk önce, bu Microsoft web sitesine gidin ve Otomatik Çalıştırma aracını indirin. Ardından, indirme dosyasını çıkarın.

Ardından, Windows aramasını tıklayın ve yazın –  msconfig.Ardından, ‘Sistem Yapılandırması’ sonucu için ‘Yönetici olarak çalıştır’ı tıklayın. Alternatif olarak, Çalıştır komutunu açmak için Windows+ tuşuna basabilir ve ‘msconfig’ yazıp tuşuna basabilirsiniz .REnter

Sistem Yapılandırması iletişim penceresinde, ‘Önyükleme’ sekmesine gidin. Ardından, “Önyükleme seçenekleri” bölümünün altında “Güvenli önyükleme”yi işaretleyin ve “Minimum”u seçin. Ardından, ‘Uygula’ ve ‘Tamam’ı tıklayın.

İstem kutusunda, ‘Yeniden Başlat’ düğmesini tıklayın.

Sisteminiz Güvenli modda yeniden başlatılacaktır. Şimdi, daha önce çıkardığınız klasörü açın ve ‘Autoruns.exe’ veya ‘Autoruns64.exe’yi çalıştırın (64-bit Windows kullanıyorsanız).

Lisans Sözleşmesi penceresini görürseniz, ‘Kabul Et’i tıklayın.

Otomatik Çalıştırmalar penceresi açıldığında, ‘Seçenekler’ menüsünü tıklayın ve ‘Windows Girişlerini Gizle’ seçeneğinin işaretini kaldırın.

Ardından, ‘Hizmetler’ sekmesine gidin ve aşağıdaki Otomatik Çalıştırma girişleri listesinde ‘WinDefend’ adlı girişi arayın. Bir kez buldunuz, o hizmetin işaretini kaldırın.

Hizmeti bulamazsanız, her zaman üstteki arama kutusunda arayabilir ve hizmetin işaretini kaldırabilirsiniz.

WindowsArdından, + tuşuna basarak Çalıştır komutunu açın Rve ‘msconfig’ yazın ve tuşuna basın Enter.

Ardından, ‘Önyükleme’ sekmesine geri dönün ve ‘Güvenli önyükleme’ seçeneğinin işaretini kaldırın. Ardından, ‘Uygula’yı ve ardından ‘Tamam’ı tıklayın.

Bundan sonra, sisteminizi normal modda yeniden başlatmak için istem kutusunda ‘Yeniden Başlat’ı tıklayın.

Sistem yeniden başlatıldığında, Gerçek zamanlı koruma, Bulut tarafından sağlanan koruma, Otomatik örnekleme, gönderme ve Dış Müdahale koruması gibi Virüs ve tehdit koruması ayarları altındaki tüm Microsoft Defender özellikleri kalıcı olarak devre dışı bırakılır.

Microsoft Defender hizmetini yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, Güvenli modda önyükleme yapın ve yukarıdaki adımları izleyerek Otomatik Çalıştırma aracında ‘WinDefend’ hizmetini kontrol edin.

PowerShell kullanarak Windows 11’de Microsoft Defender’ı Kaldırma/Yeniden Yükleme

Windows 11’de hesabınızdan Microsoft Defender’ı tamamen kaldırmak istiyorsanız, PowerShell komutları ile yapılabilir. Windows 11’de Microsoft Defender’ı şu şekilde kaldırabilirsiniz:

İlk olarak, Windows PowerShell’i yönetici olarak açın. Ardından, Microsoft Defender’ı kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Uninstall-WindowsFeature -Name Windows-Defender

İşlemin tamamlanması birkaç saniye sürecek ve ardından sistemi yeniden başlatacaktır.

Bunun yalnızca Windows Defender’ı geçerli hesaptan kaldıracağını bilmelisiniz. Ancak Defender’ı geri istediğinize karar verdiyseniz, onu kolayca yeniden yükleyebilirsiniz.

Windows 11’de Microsoft Defender’ı yeniden yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Install-WindowsFeature -Name Windows-Defender

Bu kadar.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu