Windows

Windows Yedekleme 0x8078012D Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows Yedekleme ve Geri Yükleme, sisteminizin yedeklerini hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanın kullanışlı bir yoludur. Ancak, yedekleme ve geri yükleme program her zaman beklendiği gibi çalışmaz. Örneğin, 7 ile 11 arasındaki işletim sistemlerindeki kullanıcılar, Windows Yedekleme ve Geri Yükleme ile bazen 0x8078012D hatasıyla karşılaşacaktır.

0x8078012D hatası, kullanıcılar bir yedekleme oluşturmaya çalıştığında ve “işlem başarısız oldu” mesajıyla birlikte geldiğinde ortaya çıkar. Ve hata düzeltilene kadar, etkilenen kullanıcılar aracı kullanarak bir yedek oluşturamazlar. Bu nedenle, Windows 10 ve 11’de 0x8078012D hatasını nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Bir Sistem Dosyası Kontrolü Çalıştırın

Bazı bozuk sistem dosyaları, Yedekleme ve Geri Yükleme’nin yedekleme sürecini etkiliyor olabilir. Neyse ki, Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) aracı, bu tür sorunları çözmek için en iyi yerleşik Windows yardımcı programlarından biridir.

Ancak, bir SFC taraması gerçekleştirmeden önce, sistem görüntüsü sorunlarını kontrol etmek için önceden bir Dağıtım Görüntüsü Hizmeti çalıştırmanızı öneririz. Komut İsteminde bu taramaların her ikisini de şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

 1. Önce, yönetici ayrıcalıklarıyla Komut İstemi’ni başlatmanız gerekir. 
 2. Bu dağıtım görüntüsü tarama komutunu girin ( yürütmek için Enter tuşuna basın): DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
 3. Aşağıdaki metni yazıp Enter tuşuna basarak SFC taramasını başlatın: sfc /scannow
 4. Taramanın ne kadar süreceği değişebilir, ancak muhtemelen en az 15-20 dakika sürecektir. Tarama yüzde 100’e ulaşana ve bir sonuç mesajı gösterene kadar bu pencereyi kapatmayın.

2. Diski Kontrol Et Taramasını Çalıştırın

0x8078012D hatası, bozuk sabit sürücü sektörleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, 0x8078012D hatasını çözmek için bir Diski Kontrol Et taraması (başka bir deyişle CHKDSK olarak da bilinir) çalıştırmanız gerekebilir. Aşağıdaki gibi bir CHKDSK taraması çalıştırabilirsiniz:

 1. Yönetici haklarıyla Komut İstemi uygulamasını başlatın.
 2. Bu CHKDSK tarama komutunu girin ve Return tuşuna basın: chkdsk /r
 3. Taramayı yeniden başlatma için programlamak için Y tuşuna basın .
 4. Taramayı başlatmak için Windows’u yeniden başlatın.

3. Farklı Bir Yedekleme Konumu Seçmeyi Deneyin

Yedekleyebileceğiniz farklı bir depolama cihazınız varsa, bunun yerine o yedekleme konumunu kullanmayı deneyin. Windows Yedekleme aracı, farklı bir konum seçtiğinizde sistem yedeklemesini sorunsuz gerçekleştirebilir.

Doğrudan aşağıda gösterilen Sistem sorunu oluştur penceresinde farklı bir konum seçeneği belirleyebilirsiniz.

4. Windows Yedekleme ve Gölge Hizmetlerinin Etkin olup olmadığını Kontrol Edin

Sistem görüntüsü yedekleme işlemi, bunun için gerekli bir hizmet devre dışı bırakıldığından başarısız olabilir. Yedekleme işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için hem Windows Yedekleme hem de Birim Gölge Kopyası hizmetlerinin çalışıyor olması gerekir.

Bu Windows hizmetlerini şu şekilde etkinleştirebilir ve başlatabilirsiniz:

 1. Başlatmak için kullanışlı bir Win + R klavye kısayolu olan Çalıştır iletişim kutusunu başlatın.
 2. Çalıştır’ın komut kutusuna services.msc yazıp Tamam’ı tıklatarak Hizmetler’i açın .
 3. Orada listelenen Windows Yedekleme hizmetine çift tıklayın.
 4. Bu hizmet devre dışı mı? Evetse, o hizmetin Başlangıç ​​türü açılır menüsünde Otomatik seçeneğini belirleyin.
 5. Windows Yedekleme Özellikleri penceresinde Başlat’a tıklayın .
 6. Uygula düğmesini tıkladığınızdan emin olun ve ardından Tamam’ı seçin .
 7. Birim Gölge Kopyası hizmeti için üç ila altı arasındaki adımları tekrarlayın.

5. Tüm Üçüncü Taraf Antivirüs Araçlarını Devre Dışı Bırakın

Çakışan üçüncü taraf antivirüs paketleri, 0x8078012D hatasının başka bir yaygın nedenidir. Bilgisayarınızda yüklü üçüncü taraf antivirüs varsa, içerik menüsü veya ayarlar sekmesi aracılığıyla korumasını devre dışı bırakın.

Gerçek zamanlı taramayı kapatmak için, sistem tepsinizde göreceğiniz virüsten koruma yazılımı simgesine sağ tıklayın ve kalkanı devre dışı bırakma seçeneğini seçin. Seçenekler, indirdiğiniz virüsten koruma yazılımına bağlı olarak değişecektir, bu nedenle uygulamayı keşfedin veya bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için programın resmi destek sayfalarına bakın.

Windows Güvenliği’nin Yedekleme ve Geri Yükleme ile çakışma olasılığı üçüncü taraf alternatiflerine göre daha düşüktür. Ancak, emin olmak için bu yardımcı programın virüsten koruma taramasını geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. 

6. Windows’u Temiz Önyüklemeye Ayarlayın

Üçüncü taraf yazılım çakışmaları 0x8078012D hatasına neden olabilir. Program çakışmalarını önlemenin en iyi yollarından biri, Windows’u “temiz önyükleme” adı verilen üçüncü taraf başlangıç ​​öğeleri veya hizmetleri olmadan önyükleme yapacak şekilde yapılandırmaktır.

Temiz önyükleme Windows, Yedekleme ve Geri Yükleme ile çakışan tüm programları veya hizmetleri durduracaktır. Bu nedenle, Windows PC’nizi şu şekilde temiz önyüklemeyi deneyin:

 1. MSConfig olarak da bilinen Sistem Yapılandırma penceresini açın.
 2. Doğrudan aşağıda gösterilen Genel sekmesinde bulacağınız Başlangıç ​​öğelerini yükle kutusunun işaretini kaldırın (seçimi kaldırın)
 3. Ardından, Hizmetler sekmesine geçin.
 4. Daha önemli hizmetleri devre dışı bırakılanlardan hariç tutmak için Tüm Microsoft hizmetlerini gizle ayarını seçtiğinizden emin olun .
 5. Üçüncü taraf başlangıç ​​hizmetleri için tüm kutuların işaretini kaldırmak için Tümünü Devre Dışı Bırak’a basın . Veya bu seçeneğe tıklamadan hizmetleri seçerek devre dışı bırakabilirsiniz.
 6. Sistem Yapılandırma aracının Uygula seçeneğini seçin.
 7. Önyükleme yapılandırma aracını kapatmak için Tamam’a tıklayın .
 8. Yeniden başlatmanız istendiğinde Yeniden Başlat’ı seçin .
 9. Ardından, hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için sistem görüntüsü yedeklemesini yeniden kurmayı deneyin.

MSConfig’de seçilen ayarı tersine çevirerek orijinal önyükleme yapılandırmasını kolayca geri yükleyebilirsiniz. MSConfig’in Başlangıç ​​öğelerini yükle seçeneğini yeniden seçerek devre dışı bırakılan başlangıç ​​programlarını yeniden etkinleştirin . Üçüncü taraf başlangıç ​​hizmetlerini geri yüklemek için Tümünü etkinleştir’i tıklayın .

7. Shark007 Codec Bileşenini Kaldırın

Shark007, Windows yedekleme işlemiyle çakıştığı ve 0x8078012D hatasına neden olduğu bilinen bir codec bileşenidir. PC’nizde Shark007 kurulu mu? Eğer öyleyse, yazılımı aşağıdaki şekilde kaldırın:

 1. Denetim Masası’nı açın ve Görüntüleme ölçütü menüsünde Küçük simgeler’e tıklayın .
 2. Bu kaldırıcı yardımcı programına erişmek için Programlar ve Özellikler’i seçin.
 3. Seçmek için Programlar ve Özellikler’de Shark007’ye tıklayın.
 4. Shark007’nin Kaldır düğmesine basın ve kaldırmak için Evet’i seçin .Kaldır seçeneği
 5. Shark007’yi kaldırdıktan sonra Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın .

8. Windows Bileşenlerini Sıfırla

Yukarıdakilerin hiçbiri işinize yaramazsa, Windows bileşenlerini sıfırlamanız gerekebilir. Bu bilgisayarı sıfırla yardımcı programı, Windows’u fabrika ayarlarına geri yükleyecek ve bozuk sistem dosyalarını onaracaktır. Yine de, Windows’u sıfırlamak, kullanıcı tarafından yüklenen yazılımı da kaldıracaktır, ancak kullanıcı dosyalarını olduğu gibi tutmayı seçebilirsiniz. 

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu