BlogWindows

Windows’ta “Bu Aygıt Başlatılamıyor (Kod 10)” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows’ta “Bu aygıt başlatılamıyor (Kod 10)” hatasını mı görüyorsunuz? Bu hata, Windows’un tüm sürümlerinde görünebilir ve oldukça belirsizdir, bu nedenle anlaşılır bir şekilde sinir bozucudur.

Windows’ta hangi kod 10’un olduğuna, bunun olmasının bazı yaygın nedenlerine ve nasıl düzeltileceğine bakalım.

Hata Kodu 10 Nedir?

Bu cihaz başlatılamıyor” kod 10 hatası genellikle çıkarılabilir cihazlarla ilgilidir. Windows, yazıcı veya USB sürücüsü gibi bir donanımı düzgün şekilde çalıştıramadığında görünür.

Bu nedenle, Windows yeni bir aygıtın sürücüsünü yüklemeye çalıştıktan sonra bunu görebilirsiniz. Bazen CD sürücülerinin, Bluetooth donanımının veya depolama aygıtlarının Bu PC’de görünmesini engelleyebilir .

Etkilenen cihazlar için bu durumu , daha sonra tartışacağımız Cihaz Yöneticisi girişindeki Genel sekmesinde de göreceksiniz . Çoğu zaman, özellikle ses veya USB aygıtlarıyla ilgili sorunlar nedeniyle 10 kodu görünür. Bu sorun için düzeltmelere bakalım.

1. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Çoğu bilgisayar sorunu gibi, bazen Windows’taki bu kod 10 sorununu basit bir yeniden başlatmayla giderebilirsiniz. Her zaman önce bu temel sorun giderme adımını atmalısınız, böylece daha gelişmiş yöntemlerle gereksiz yere zaman kaybetmezsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından cihaza tekrar erişmeyi deneyin. Gevşek bir bağlantı veya başka bir küçük sorun olması durumunda cihazın fişini çekip yeniden başlattıktan sonra tekrar takmak iyi bir fikirdir.

Bu temel adımdan sonra hata mesajı çıkmaya devam ederse, daha gelişmiş sorun giderme adımlarına geçin.

2. Donanım Aygıtı Sorun Gidericisini çalıştırın

Windows, çeşitli sorunları çözmenize yardımcı olan birkaç otomatik sorun giderici içerir. Bunlardan biri, bu alandaki sorunları gideren Donanım ve Aygıtlar aracıdır. Herhangi bir şey bulacağınız garanti edilmese de, bu sorunla karşılaştığınızda koşmaya değer.

Bazı nedenlerden dolayı Microsoft, bu özel yardımcı programı Windows 10 ve 11’deki Sorun Giderme menüsünden kaldırmıştır, ancak yine de Çalıştır menüsü veya terminal aracılığıyla erişebilirsiniz. Çalıştır menüsünü açmak için Win + R tuşlarına basın , ardından aşağıdaki satırı girin:

msdt.exe -id DeviceDiagnostic

Bu, sorun gidericiyi yeni bir pencerede açacaktır. Adım adım ilerlemek için İleri’ye tıklayın ; Sihirbaz tamamlandığında, bulduğu sorunları ve bunların düzeltilmesine ilişkin sonuçları size bildirir.

3. Daha Fazla Bilgi için Aygıt Yöneticisini Kontrol Edin

Aygıt Yöneticisi, bilgisayarınıza bağlı tüm aygıtlar hakkında bilgi toplar, bu nedenle bir kod 10 hatası gördüğünüzde kontrol etmeniz gereken önemli bir yerdir. Açmak için Win + X tuşlarına basın veya Başlat düğmesine sağ tıklayın, ardından menüden Aygıt Yöneticisi’ni seçin.

Altındaki ayrı cihazları görmek için her kategoriyi genişletebilirsiniz. Bir cihazda sorun varsa yanında küçük sarı bir uyarı simgesi görürsünüz; bu, hataya neden olan cihazı göstermelidir. Bu tür öğeleri çift tıklayın ve Cihaz durumu alanını kontrol edin; Bu cihaz başlatılamıyor (Kod 10) yazıyorsa , düzgün çalışmıyor demektir.

Buradaki tüm kategorileri kontrol etmeniz gerekse de, Ses girişleri ve çıkışları ve Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri iki yaygın suçludur. Sorunu bunların hiçbirinde görmüyorsanız, Yazıcılar ve Fareler ve diğer işaretleme aygıtları dahil olmak üzere diğer USB aygıtlarına bakın . Son zamanlarda bilgisayarınıza herhangi bir donanım eklediyseniz, onu da kontrol edin.

Hatalı görünen aygıtı bulduğunuzda, o aygıtı çıkarmayı deneyin, birkaç dakika bekleyin ve ardından tekrar takın. Bunun bir etkisi olmazsa, o aygıtın sürücüsünü güncellemeye veya kaldırmaya geçmelisiniz.

4. Donanım Sürücülerini Güncelleyin

Çoğu zaman, eski veya yanlış bir sürücüye sahip olduğunuz için bir donanım hatalı çalışır. Yeni güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update (Windows 10) veya Ayarlar > Windows Update (Windows 11) seçeneğine gidin; bu, Windows’ta sorun yaşadığınızda her zaman iyi bir fikirdir.

Güncellemeler için bu kontrolü çalıştırmak sürücü güncellemelerini de bulacaktır. Bunlar, İsteğe bağlı güncellemeleri görüntüle > Sürücü güncellemeleri (Windows 10) veya Gelişmiş seçenekler > İsteğe bağlı güncellemeler (Windows 11) altında görünebilir, bu yüzden orayı da kontrol ettiğinizden emin olun.

Burada görünmeyen belirli bir sürücüyü güncellemek için, Aygıt Yöneticisi’nde sürücüye sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle > Sürücüleri otomatik olarak ara öğesini seçin . Bu, bilgisayarınızı daha yeni bir sürücü için kontrol edecektir.

Bu işe yaramazsa (ki bu genellikle böyle olur), üreticiden daha yeni bir sürücü olup olmadığını görmek için cihazınızın adını çevrimiçi olarak arayın. En son sürücünün çalışmaması durumunda (belki üretici hatalı bir güncelleme yayınlamıştır), daha eski bir sürüm yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu uzun vadeli iyi bir çözüm değil ama denemeye değer.

5. İşlevsel Olmayan Sürücüleri Kaldırın

Aygıt sürücüsünü güncellemenin işe yaramaması durumunda, sürücüyü değiştirmeyi veya kaldırmayı denemelisiniz. Sorunlu cihaza sağ tıklayın ve bazı seçenekler için Özellikler’i ve ardından Sürücü sekmesini seçin.

Sürücüyü Geri Al’ı seçmek , son güncellemeleri geri alır ve önceki sürüme geri döner. Bununla birlikte, buna yalnızca geri dönülecek daha eski bir sürüm varsa erişilebilir.

Bunu yapamıyorsanız, sisteminizden tamamen kaldırmak için Cihazı Kaldır’ı seçmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra yeniden başlatın. Windows, yeniden başlattıktan sonra fareler ve klavyeler gibi bazı aygıtlar için genel sürücüleri yüklemelidir. Ancak, oyun fareleri için olanlar gibi, üreticiye özel sürücüleri manuel olarak yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Umarız, yenilenmiş bir sürücü kod 10 hatasının durmasına neden olur. Değilse, “cihaz başlatılamıyor” mesajını düzeltmenin başka yolları da vardır.

6. Başka Bir USB Bağlantı Noktası veya Hub Deneyin

Kod 10 hatasının görünmesine hangi aygıtın neden olduğunu belirlediyseniz, bilgisayarınızdaki başka bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin. USB bağlantı noktanızın arızalı olması , cihaz ile PC’niz arasında bir iletişim sorununa neden olma ihtimali vardır .

Ayrıca, bilgisayarınızda herhangi bir temel USB hub’ı kullanıyorsanız, bunları elektrikli modellerle değiştirmeyi düşünün. Sabrent’in 4 bağlantı noktalı USB 3.0 hub’ı gibi kendi güç kaynağına sahip bir USB hub’ı, güç için PC’nize güvenen bir hub’dan daha güvenilirdir.

7. Kayıt Defterindeki UpperFilters ve LowerFilters’ı silin

Gelişmiş bir adım olarak, Windows ile donanım arasında çalışan filtre sürücüleriyle ilgili bir çift Kayıt defteri değerini silebilirsiniz. Bunları temizlemek bazen kod 10 hatasını çözebilir.

Kayıt Defterinde yanlış değişiklikler yapmak daha fazla soruna yol açabilir, bu nedenle bu süreçte dikkatli olduğunuzdan emin olun. 

İlgili Kayıt Defteri girişlerini şu şekilde bulabilirsiniz:

  1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatmak için regedit girin.
  2. Aşağıdaki konuma göz atmak için sol taraftaki gezinme ağacını kullanın: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class .
  3. Class anahtarı genişletildiğinde , altında uzun karakter dizileri olan birçok anahtar göreceksiniz. Bu GUID’lerin (Global Olarak Benzersiz Tanımlayıcılar) tümü, Aygıt Yöneticisi’ndeki farklı donanım türlerine karşılık gelir.

Şimdi, aradığınız cihaz türü için doğru GUID’i bulmanız gerekecek. Bunu yapmak için Aygıt Yöneticisi’ne geri dönün ve sorunlu aygıta çift tıklayın. Ortaya çıkan pencerede Ayrıntılar sekmesine geçin ve Özellik açılır kutusunu Class Guid olarak değiştirin .

Aşağıdaki kutuda, Kayıt Defterindeki anahtarlardan biriyle eşleşen bir Değer görünecektir.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne geri döndüğünüzde, içeriğini sağ panelde açmak için Kayıt Defteri’nin sol panelinde eşleşen karakter dizisine tıklayın. Bunlardan bazıları birbirine benziyor, bu yüzden doğru olanı aldığınızdan emin olun.

Doğru klasöre girdikten sonra:

  1. UpperFilters ve LowerFilters öğelerini arayın . Sadece bir tanesini görebilirsin, ki bu iyi. İkisini de göremiyorsanız, doğru GUID’e sahip olup olmadığınızı bir kez daha kontrol edin. Doğru yaptığınızdan eminseniz ve hala onları göremiyorsanız, bu sizin için çalışmayacaktır.
  2. UpperFilters ve/veya LowerFilters’a sağ tıklayın ve Sil öğesini seçin . Uyarıyı onaylayın, dosya silinecektir.
  3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından çalışıp çalışmadığını görmek için cihazı tekrar kontrol edin.

Sildiğiniz GUID’e bağlı olarak, bu aygıtları kullanan bazı yazılımların siz yeniden yükleyene kadar düzgün çalışmayabileceğini unutmayın.

8. Donanımınızı Başka Bir Yerde Test Edin

Bu noktada, hata kodu 10’u görmeye devam ediyorsanız muhtemelen cihazınız arızalıdır. Mümkünse donanımı başka bir bilgisayara bağlamayı deneyin ve çalışıp çalışmadığına bakın.

Cihazınız başka bir sistemde çalışmıyorsa, üreticiyle iletişime geçmeli veya üniteyi değiştirmelisiniz. Başka bir sistemde çalışması durumunda, sorun makinenizdedir.

9. Sistem Geri Yükleme veya Sıfırlama gerçekleştirin

Aygıtınızın çalışır durumda olduğunu başka bir bilgisayarda test ettiyseniz , donanımın çalışmasını engelleyen bazı Windows tuhaflıkları olup olmadığını görmek için sistem geri yüklemeyi deneyebilirsiniz . Bu, sisteminizi geçmişteki bir noktaya geri getirir; bu, sorun yakın zamanda başlamışsa yararlıdır.

Bunu başaramazsanız, Windows’u tam olarak sıfırlayabilirsiniz, ancak bu, bu sorun için çok fazla. Özellikle bu noktada donanım sorunları genellikle cihazın kendisiyle ilgili bir sorundur. Ancak cihazınız başka bir yerde çalıştıysa ve denemekten çekinmiyorsanız, Windows’u sıfırlamak sorunu çözebilir.

Windows’ta Hata Kodu 10’u Düzeltme: Başarılı

Artık Windows’ta “Bu aygıt başlatılamıyor (Kod 10)” ifadesini gördüğünüzde ne yapacağınızı biliyorsunuz. Umarız, donanımınızı tekrar çalışır hale getirmek için çok fazla sorun giderme yapmanız gerekmemiştir. Sürücü hatalarını düzeltmek asla eğlenceli değildir, ancak nereye bakılacağını bilmek çok yardımcı olur

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu