BlogOyun

Windows’ta Call of Duty: Warzone’s Dev Error 6068 Hatası ve Çözümü

Dev Error 6068 hatası, Call of Duty Warzone için en yaygın olarak bildirilen kilitlenme sorunları arasındadır. Hata, bazı oyuncular için Warzone’u her gün rastgele çökmesine sebep olmaktadır. Hata mesajı, kurtarılamaz bir DirectX sorununa atıfta bulunmaktadır.

Dev Error 6068 sorunu COD Vanguard için de ortaya çıkabilir. Ancak burada, daha özel olarak Warzone için potansiyel 6068 düzeltmelerine odaklanacağız. Dev Error 6068, Warzone eğlencenizi bozuyorsa, Windows 11 ve 10’da bu sorunu çözmenin bazı yolları şunlardır.

1. Warzone’u DirectX11 ile Çalıştırılacak Şekilde Ayarlayın

Warzone’u DirectX 12 veya 11 sürümleriyle oynayabilirsiniz. Ancak, bu oyunu DirectX 12’de oynamak, Dev Error 6068 gibi çok sayıda oyun sorununun potansiyel bir nedenidir. Bu nedenle, Warzone’u Battle.net üzerinden DirectX 11 ile çalışacak şekilde ayarlamanızı sağlayın:

 1. Battle.net yazılımınız için pencereyi açın.
 2. Tüm Oyunlar’a tıklayıp oradan seçerek Warzone’u Battle.net’te açın.
 3. Warzone için Oynat düğmesinde Seçenekler’e tıklayın.
 4. Daha fazla seçenek getirmek için Oyun Ayarları’nı seçin .
 5. Ek komut satırı bağımsız değişkenleri için onay kutusunu tıklayın .
 6. Ardından , komut satırı bağımsız değişkeni için metin kutusuna -d3d11 yazın.
 7. Yeni başlatma yapılandırmasını kaydetmek için Bitti’ye basın .

2. Warzone’u Daha Yüksek Bir Öncelik Düzeyine Ayarlayın

Warzone’u daha yüksek bir öncelikte çalıştırmak, ona eskisinden daha yüksek bir sistem kaynağı tercihi verecektir. Oyun, daha yüksek öncelikte oynandığında daha az sorunla daha sorunsuz çalışabilir. Öncelik düzeyinin nasıl seçileceğine ilişkin kılavuzumuzda ele alındığı gibi, Warzone için Normalin üstünde veya Yüksek öncelik ayarını seçebilirsiniz.

3. AMD Grafik Kartları için Maksimum Frekans Ayarını Yapın

Bilgisayarınızda AMD grafik kartı var mı? Öyleyse, AMD kontrol panelindeki maksimum frekans ayarını azaltarak sorunu çözebilirsiniz. Bazı oyuncular, bu seçeneği PC’lerinde -20 sabit Dev Error 6068 olarak ayarlamayı onayladılar.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bağlam menüsünden AMD Radeon Yazılımını seçmek için masaüstü duvar kağıdında herhangi bir yeri sağ tıklayın.
 2. AMD kontrol panelinde Performans > Ayarlama’yı tıklayın .
 3. Ayar Kontrolü seçeneği için Manuel’i seçin.
 4. -20’yi seçmek için Maks Frekans çubuğunun kaydırıcısını sola sürükleyin .

4. DirectX’i yeniden yükleyin

Dev Error 6068 mesajı, bir DirectX sorununu vurgular. Bu nedenle, oyuncuların DirectX kitaplıklarını DirectX Son Kullanıcı Çalışma Zamanı Web Yükleyicisi ile yeniden yüklemeyi denemeleri önerilir. DirectX’i yeniden yükleme adımları şunlardır:

 1. Microsoft’un sitesinde DirectX Son Kullanıcı Runtime Web Installer sayfasını açın.
 2. DirectX Son Kullanıcı Runtime Web Installer için İndir seçeneğini seçin.
 3. Doğrudan aşağıda gösterilen pencereyi açmak için tarayıcınızın İndirilenler sekmesindeki dxwebsetup.exe’ye tıklayın.
 4. Kabul ediyorum (anlaşma koşulları) seçeneğini seçin ve İleri’ye tıklayın.
 5. Ekstra yazılımı istemiyorsanız, Bing Çubuğunu Yükle’nin seçimini kaldırın.
 6. Ardından, yeniden yükleme işlemini başlatmak için İleri’ye tıklayın.

Windows güncellemelerinin DirectX’i de güncellediğini unutmayın. Bu nedenle, Windows 11/10’un PC’nizde tamamen güncellendiğinden emin olun. Bunu, Windows + I tuşlarına basarak , Windows Update’i (veya Güncelleme ve Güvenlik ) seçip Güncellemeleri denetle’yi tıklatarak yapabilirsiniz .

5. Sistem RAM’i için Sanal Belleği Genişletin

Warzone’u yalnızca minimum sekiz gigabayt RAM’e sahip bir bilgisayarda mı oynuyorsunuz? Eğer öyleyseniz, RAM için sanal bellek tahsisini genişletmek, Dev Error 6068 için uygun bir çözüm olabilir. Sanal bellek, RAM’i genişleten ek sabit sürücü belleğidir.

6. Video Belleği Ölçeğini Ayarlayın

Video belleği ölçeğini ayarlamak, Dev Error 6068 için en yaygın olarak belirtilen çözünürlüklerden biridir. Bu çözünürlük için, Warzone’un VRAM’i çok fazla yüklememesi için bir video belleği ayarını düşürmeniz (arttırmamanız) gerekir. Warzone’un video belleği ölçeğini düşürme adımları şunlardır:

 1. Win + E tuşlarına basarak Explorer dosya yöneticisini açın.
 2. Explorer’da C:\Users\[kullanıcı adı]\Documents\Call of Duty Modern Warfare\players klasörüne gidin.
 3. Oradaki adv_options.ini dosyasına sağ tıklayın ve Birlikte aç’ı seçin.
 4. adv_options_ini dosyasını Not Defteri ile açmak için seçin.
 5. VideoMemoryScale ayarı için geçerli değeri silin. Ardından, bu seçenek için yeni değiştirme değeri olarak 0,5 değerini girin.
 6. Kaydet’i seçmek için Not Defteri’nin Dosya menüsüne tıklayın.
 7. Ardından Not Defteri’ni kapatın.

7. Grafik Sürücüsünü Güncelleyin

AMD ve NVIDIA, genellikle video kartları için hataları düzeltebilen ve yeni özellikler uygulayabilen yeni sürücüler yayınlar. Warzone’u en iyi şekilde oynamak için PC’nizin GPU’sunun bunun için en yeni grafik sürücüsüne sahip olması önemlidir. Eski veya hatalı bir grafik sürücüsü, Warzone ve diğer oyunlarda grafikle ilgili hatalara neden olabilir.

NVIDIA veya AMD grafik kartı sürücüsünü güncellemenin alternatif yolları vardır. Manuel bir yaklaşım en hızlı yöntem değildir, ancak en yeni sürücü paketlerini doğrudan AMD veya NVIDIA sitelerinden indirmenizi sağlar.

8. Temiz Önyükleme ile Sistem Kaynaklarını Serbest Bırakın

Call of Duty: Warzone, düşük özellikli bilgisayarların sistem kaynaklarını genişletecek yoğun bir Windows oyunudur. Bazı oyuncuların, kalıcı Dev Error 6068 çökmesini durdurmak için sistem kaynaklarını Warzone için optimize etmesi gerekebilir.

Temiz önyükleme Windows, RAM tüketen gereksiz başlangıç ​​arka planı programlarını ve hizmetlerini devre dışı bırakır ve bunlardan bazıları Warzone’a başka şekillerde müdahale edebilir. Gereksiz başlangıç ​​öğeleri ve hizmetleri devre dışı bırakılmış halde Windows’u şu şekilde temiz önyükleme yapabilirsiniz:

 1. Windows + R tuşlarına basarak , Çalıştır’a msconfig yazıp oradan Tamam’ı seçerek Sistem Yapılandırma yardımcı programını başlatın.
 2. Arka plan programlarını devre dışı bırakmak için Genel sekmesinde Başlangıç ​​öğelerini yükle seçimini kaldırın (işaretini kaldırın).
 3. Bu sekmenin seçeneklerine erişmek için Hizmetler’i tıklayın.
 4. Daha temel sistem hizmetlerini devre dışı bırakamayacağınızdan emin olmak için Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’yi seçin .
 5. Listelenen üçüncü taraf hizmetlerini başlangıçtan kaldırmak için Tümünü devre dışı bırak’ı tıklayın.
 6. Ayarları kaydetmek ve Sistem Yapılandırma aracından çıkmak için Uygula ve Tamam’a basın .
 7. Bilgisayarı temizlemek için iletişim kutusunda Yeniden Başlat’a tıklayın.
 8. Ardından, Dev Error 6068’in düzeltilip düzeltilmediğini görmek için Call of Duty: Warzone’u tekrar oynayın.

9. Warzone’u Yeniden Yükleyin

Bozuk Warzone oyun dosyaları her türlü çökmeye neden olabilir ve Dev Error 6068 muhtemelen bir istisna değildir. Warzone’u yeniden yüklemek, tüm dosyalarını değiştirecektir. Bu oyun 50 GB’den daha ağır olduğu için yeniden yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Yine de, daha fazla tercih edilen çözünürlükler Dev Error 6068’i düzeltmezse yeniden yüklemeyi denemeniz gerekebilir. Call of Duty: Warzone’u aşağıdaki adımlarda kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz:

 1. Warzone için Battle.net istemcisini başlatın.
 2. Tüm Oyunlar düğmesine basın .
 3. Call of Duty: Warzone’u seçin ve Oynat düğmesindeki Seçenekler’e (dişli simgesi) tıklayın.
 4. Menüden Kaldır’ı seçin.
 5. Warzone’u yeniden yüklemek için Battle.net’teki Yükle düğmesine tıklayın.

Oyuncular ayrıca yeniden yüklemeden önce Warzone için Tara ve Onar seçeneğiyle oyun dosyalarını onarmayı deneyebilir. Kaldır seçeneğini içeren aynı menüden Battle.net’te Warzone için Tara ve Onar’ı seçebilirsiniz. Tarama, Dev Error 6068’i düzeltmek için yeterli değilse, oyunu yeniden yüklemeye devam edin.

10. Windows Bellek Tanılama Aracıyla Bilgisayarınızın RAM’ini Kontrol Edin

Çok sayıda Warzone oyuncusu, PC’lerinin RAM’ini yükseltmenin Dev Error 6068’i düzelttiğini söyledi. Bu, bu hatanın sınırlı veya hatalı sistem RAM’i nedeniyle ortaya çıkabileceği anlamına geliyor. Kullanıcılar Windows 11/10’da RAM sorunlarını aşağıdaki gibi kontrol edebilir:

 1. Windows Arama’yı açmak için Win + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutunuza Windows Bellek Tanılama yazın.
 3. Bu yardımcı programı açmak için Windows Bellek Tanılama’yı tıklayın.
 4. RAM kontrolünü başlatmak için Şimdi yeniden başlat seçeneğini seçin.
 5. Windows, yeniden başlatmanın ardından RAM’i kontrol edecek ve sonuçları görüntüleyecektir.

Bu araç herhangi bir bellek sorunu tespit ederse, bilgisayarınızın RAM’ini değiştirmeyi düşünmelisiniz. Bu muhtemelen yeni RAM satın almanız gerektiği anlamına geleceğinden, ideal bir potansiyel çözüm değildir. Bununla birlikte, RAM’i yükseltmek, Dev Error 6068 için onaylanmış bir çözümdür.

Call of Duty: Warzone’da Tekrar Eğlenin

Genel olarak, Dev Error 6068’i düzeltmek her zaman kolay değildir. Bilgisayarınızda çözen bir tane bulmak için bu sorun için birçok olası çözümü uygulamayı denemeniz gerekebilir. Bu kılavuzdaki 10 çözünürlük, Dev Error 6068 için denemeye değer daha olası düzeltmelerden bazılarıdır

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu