Windows'ta Dosya Geçmişi Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır? — Technozum
Windows

Windows’ta Dosya Geçmişi Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Windows dosyalarınızı hiç uğraşmadan yedeklemek mi istiyorsunuz? Dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedeklemek iyi bir alışkanlıktır. Sisteminiz çökerse veya dosyalar bozulursa veya erişilemez hale gelirse, yedekleri kullanabilirsiniz. Yedekleme oluşturmanın geleneksel yolu, bir sistem görüntüsü oluşturmaktır. Bu her zaman mümkün değildir ve çok büyük alana ihtiyaç duyar.

Neyse ki, Windows 8’den başlayarak tüm Windows sürümleri Dosya Geçmişi özelliğini sunar. Bu, önemli dosyaları harici bir depolama aygıtına yedeklemenizi sağlar. Dosya Geçmişi özelliğini merak ediyor ve kullanmak istiyorsanız, bu yazımızda sisteminizde nasıl etkinleştireceğiniz konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Windows’ta Dosya Geçmişi Özelliği Nedir?

Microsoft, Windows 8 için Dosya Geçmişi özelliğini yayınladı ve o zamandan beri yıllar içinde geliştirdi. Dosya Geçmişi özelliği, harici bir depolama aygıtında önemli dosya ve klasörlerin yedeğini oluşturmanıza olanak tanır. Tüm C: sürücüsünü kopyalamak yerine yalnızca belirli dosya ve klasörleri yedeklediği için sistem görüntüsünden veya Windows yedeklemesinden farklıdır.

Genellikle Dosya Geçmişi özelliği Belgeler, Müzik, Resimler, İndirilenler, Videolar, çevrimdışı OneDrive dosyaları ve Masaüstü klasörlerini yedekler. Ancak, Dosya Geçmişi’ni kullanarak yedeklemek istediğiniz daha fazla klasör ekleyebilirsiniz.

Windows Dosya Geçmişi Faydalı mı?

Dosya Geçmişi özelliği, şüphesiz Windows kullanıcıları için çok ihtiyaç duyulan bir özelliktir. Daha önce, bir harici depolama sürücüsündeki klasörlerin yalnızca el ile yedeklenmesine güvenebilirdiniz. Veya bir Windows yedeği oluşturabilirsiniz, ancak bu çok büyük olacaktır.

Dosya Geçmişi özelliği, çoğu uygulamanın dosyalarını kaydettiği en önemli klasörlerin içeriğini korumanıza olanak tanır. Microsoft, Windows 8.1 için Dosya Geçmişi’ni sunduğunda eksik olan çok önemli bir özellik olan ek klasörler de ekleyebilirsiniz.

Dosya Geçmişi, varsayılan ayarı kullanarak dosyalarınızı ve klasörünüzü rutin olarak yedekler, ancak bunda değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin, yedeklemek istemediğiniz klasörleri hariç tutabilir, yedekleme sıklığını değiştirebilir ve hatta daha fazla klasör ekleyebilirsiniz.

Dosya Geçmişi Kapatıldığında Ne Olur?

Windows’u yüklediğinizde Dosya Geçmişi varsayılan olarak etkin değildir. Denetim Masası’na veya Ayarlar uygulamasına erişerek özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Dosya Geçmişi kapalıyken, Windows Belgeler, Müzik, Resimler, İndirilenler, Videolar, çevrimdışı OneDrive dosyaları ve Masaüstü klasörlerindeki verileri otomatik olarak yedeklemez.

Bu klasörlerin manuel olarak yedeklerini başka bir sürücüde oluşturabilir veya aynısını yapmak için Dosya Geçmişini etkinleştirebilirsiniz. Ancak, planlanmış yedeklemeleri sağlamak için harici depolama sürücüsünü her zaman bilgisayarınıza bağlı tutmanız gerekeceğini unutmayın.

Windows’ta Dosya Geçmişi Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Ayarlar uygulamasını, Denetim Masasını, Grup İlkesi Düzenleyicisini veya kayıt defterini kullanarak Windows’ta Dosya Geçmişini etkinleştirebilirsiniz. 

1. Windows Ayarlarını Kullanma

Windows 8.1 ve 10, ayarlar uygulamasında eksiksiz Dosya Geçmişi seçeneklerini sunar. Dosya geçmişi özelliğini etkinleştirmek, depolama cihazını ve frekansı özelleştirmek ve klasör eklemek veya kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını kullanarak Dosya Geçmişini etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatmak için Win + I tuşlarına basın . Ardından Sistem > Depolama’ya tıklayın .
 2. Aşağı kaydırın ve Daha Fazla Depolama ayarları bölümünü bulun. Yedekleme seçeneklerini görüntüle etiketine tıklayın .
 3. Dosyalarımı otomatik olarak yedekle seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol edin . Eğer öyleyse, sisteminizde Dosya Geçmişi aktif demektir.
 4. Dosya Geçmişini etkinleştirmediyseniz, Sürücü ekle seçeneğini göreceksiniz . Üzerine tıklayın ve dosyalarınızı yedeklemek için uygun bir harici depolama sürücüsü seçin.
 5. Ardından Diğer seçenekler’e ve ardından Şimdi yedekle düğmesine tıklayın. Sürücüdeki dosyalarınızın bir yedeğini oluşturacaktır. Dosya Geçmişi özelliğiyle ilgili daha fazla ayarı yapılandırmak için aşağı kaydırın.
 6. Özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu yöntemin ilk iki adımını takip edin ve Dosya Geçmişini devre dışı bırakmak için düğmeyi tıklayın.

2. Kontrol Panelini Kullanma

Windows 11, ayarlar uygulamasında bulunan tam Dosya Geçmişi seçeneğini kaldırdı. Microsoft, Windows 11’de birçok ayarı değiştirdi, ancak Denetim Masası’nı kullanarak Dosya Geçmişine erişebilirsiniz. Buradan özelliği etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilir ve tüm ayarları yönetebilirsiniz.

Denetim Masası’nı kullanarak Dosya Geçmişini etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Çalıştır komut kutusunu başlatmak için Win + R tuşlarına basın . Ardından metin kutusuna Kontrol paneli yazın ve enter tuşuna basın.
 2. Denetim Masası başlatılacaktır. Bilgisayarınızın ayarlarını yapın bölümünün altındaki Sistem ve Güvenlik seçeneğine tıklayın .
 3. Aşağı kaydırın ve Dosya Geçmişi seçeneğine tıklayın.
 4. ” Dosya Geçmişi kapalı ” mesajını göreceksiniz . Sisteminizde Dosya Geçmişini etkinleştirmek için  düğmesini tıklayın .
 5. Harici bir depolama sürücüsü varsa, Dosya Geçmişi dosyalarınızı bu sürücüye yedeklemeye başlar. Kitaplıklar klasöründe videolar veya programlar gibi daha büyük dosyalarınız varsa, yedekleme oluşturma işlemi daha uzun sürebilir.
 6. Dosya Geçmişi özelliğini devre dışı bırakmak için 1-3 arasındaki adımları tekrar izleyerek Denetim Masası’ndaki seçeneği yeniden ziyaret edin. Ardından devre dışı bırakmak için Kapat düğmesine tıklayın.

3. Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Windows Pro veya Enterprise sürümünüz varsa, sisteminizde Dosya Geçmişini etkinleştirmek için Grup İlkesi düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Windows Home’da varsayılan olarak mevcut değildir; ancak, Windows Home’da Grup İlkesi Düzenleyicisi’ne erişmenin bir geçici çözümü vardır.

 1. Çalıştır komut kutusunu başlatmak için Win + R tuşlarına basın . Ardından metin kutusuna gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın.
 2. Grup İlkesi Düzenleyicisi başlatılacaktır. Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri’ne gidin .
 3. Aşağı kaydırın ve Windows Bileşenleri bölümünün altındaki Dosya Geçmişi ilkesini bulun.
 4. Düzenleme penceresini başlatmak için Dosya Geçmişini Kapat ayarını çift tıklayın .
 5. Bu ayar, sisteminizdeki Dosya Geçmişi özelliğini devre dışı bırakır. Bu nedenle, Enabled olarak ayarlanmışsa , sisteminizde Dosya Geçmişini etkinleştirmek için Disabled düğmesine tıklayın.

4. Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Sisteminizde Dosya Geçmişini etkinleştirmek için basit bir kayıt defteri ince ayarı kullanabilirsiniz. Ancak, ayarlama yapmadan önce her zaman bir kayıt defteri yedeği oluşturmalısınız.

Kayıt defteri düzenleyicisini kullanarak Dosya Geçmişini etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Win tuşuna basın ve Regedit yazın . Kayıt defteri düzenleyicisi için ilk ilgili arama sonucuna sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 2. En üstteki adres çubuğuna gidin ve şu yolu yapıştırın: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows .
 3. Şimdi, Windows’a sağ tıklayın ve Yeni > anahtar öğesini seçin . Yeni anahtarı FileHistory olarak adlandırın (arada boşluk yok).
 4. Şimdi, Dosya Geçmişi tuşuna tıklayın ve sağ taraftaki bölmeye gidin.
 5. Üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeni > DWORD (32-bit) Değeri seçeneğini seçin.
 6. Değeri Devre Dışı olarak adlandırın ve düzenlemek için üzerine çift tıklayın. Değer Verisini 0 olarak ayarlayın . Özelliği sisteminizde aktif tutacaktır.
 7. Dosya Geçmişini devre dışı bırakmak istiyorsanız, Değer Verisini 1 olarak ayarlayın .

Önemli Dosyaları Yedeklemek için Dosya Geçmişini Kullanın

Bu yazımızda Windows’ta Dosya Geçmişini etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın birden çok yönteminden bahsettik. Ayarlar uygulamasını kullanarak özelliği etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Windows 11’iniz varsa, Denetim Masası’nı kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Dosya Geçmişini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Grup İlkesi Düzenleyicisi veya Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmayı da deneyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanında ilgi ve birikimimi bu web sitesi aracılığıyla ziyaretçilerimiz ile paylaşmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu